5 këshilla për një zhytje të plotë të gjuhës në anglisht

Një nga arsyet kryesore për të studiuar jashtë është të jesh në gjendje të funksionosh në mënyrë të përsosur në një gjuhë. Dhe a është kjo njohja e anglishtes nuk është më vetëm çështje studimesh por është bërë një mënyrë jetese.

Increasinglyshtë gjithnjë e më e nevojshme dhe njohja e tij është shumë e rëndësishme për rritjen personale. Prandaj, është shumë e rëndësishme ta mësoni atë. Mënyra më e mirë për ta bërë këtë është të shkosh në një vend që flet anglisht. Asnjëherë nuk dhemb të shkosh në akademi, të marrësh pjesë në kurse apo edhe të kalosh disa javë jashtë … por të studiosh të paktën një vit në një Vend anglo-sakson lejon të kemi një zhytje të plotë gjuhësore.

Nëse po mendoni ta filloni këtë aventurë jashtë vendit, nga Ynsitu, ne ju sjellim 5 këshilla për të përfituar sa më shumë nga qëndrimi juaj :

1 Jetoni me vendasit

Gjëja më e mirë për një zhytje të plotë gjuhësore është të jetosh me folës amtare. Nëse jeni student i shkollës së mesme, opsioni juaj më i mirë është të jetoni në një familja pritëse (familja pritëse). Nëse, nga ana tjetër, jeni student universiteti, shmangni jetesën në një kati me studentë të tjerë Spanjollët ose Amerikanët e Jugut në mënyrë që të mos bien në tundimin e përdorimit të Spanjishtes në shtëpi, i cili nga ana tjetër, është një vend ku kalojmë shumë orë në ditë.

dy Bëni miq të të gjitha kombësive

Ju me siguri keni shokë skuadre (ose shokë klase) që janë aziatikë ose evropianë. Idealisht, grupi juaj i miqve duhet të ketë pak nga gjithçka. Në fillim do të jetë e vështirë për ju të lidheni me ta sepse sapo të mbërrini mund të mos kuptoni gjithçka që thonë, por në planin afatgjatë, kjo do t’ju ndihmojë të funksiononi shumë më mirë dhe të mësoni shumë shprehje bisedore.

3 Vizitoni vendet tipike

Shkoni në ekskursione për të vizituar vendet më interesante në zonë. Provoni të lexoni informacione rreth tyre në anglisht për të mësuar fjalë të reja që nuk i dini akoma. Sa më shumë që lexoni, aq më shumë do të përmirësoni fjalorin tuaj .

Katër Shmangni spanjishten

Padyshim kur flisni me familjen dhe miqtë tuaj spanjollë, do ta bëni në spanjisht, por kur shikoni filma ose seriale dhe lexoni artikuj ose revista, bëje në anglisht. Kjo do t’ju ndihmojë të bëni zhytjen në gjuhën tuaj të plotë. Nëse jetoni me spanjollë ose amerikanë të jugut, përpiquni të flisni në anglisht që nga momenti i parë. Mos u tundo të flasësh Spanjisht sepse më vonë do të jetë shumë e vështirë ta ndryshosh atë zakon.

5 Flisni, bisedoni dhe bisedoni!

Në fillim është e vështirë dhe madje do të ketë raste që nuk kuptoni gjithçka që ju thonë, por nëse përpiqeni të flisni dhe të shpreheni në anglisht sa më shumë që të jetë e mundur, do të mësoni shumë më shpejt dhe do të përshtateni me gjuhën e re më shpejt Mos ki turp të bësh gabime gramatikore ose duke mos ditur ta shqiptojë mirë një fjalë. Ju mësoni duke bërë gabime dhe me siguri të gjithë njerëzit përreth jush do të jenë të kënaqur t’ju ndihmojnë në procesin tuaj të të mësuarit. Sillni theksin tuaj kur flisni anglisht. Me siguri që njerëzit e pëlqejnë theksin tuaj … dhe madje mund të ju ndihmojë të flirtoni!

Shpresojmë t’ju kemi ndihmuar dhe … të hidheni në pishinë! Më e keqja që mund të të ndodhë është që të kalosh një vit të paharrueshëm dhe të përmirësosh nivelin e anglishtes siç nuk e ke imagjinuar kurrë më parë.

Shikoni të gjitha tonat kurse në anglisht!

Nëse, para përvojës tuaj jashtë vendit, dëshironi të merrni një kurs gjuhe nga Spanja për të forcuar njohuritë tuaja themelore dhe të ndjeheni më të sigurt, ne ju rekomandojmë profesionistëve të mrekullueshëm të Gjuhët inovative !

10 arsye për të studiuar anglisht në Skoci

10 arsye për të studiuar anglisht jashtë vendit

.

1. Skocia është e vendosur në Mbretërinë e Bashkuar

Duke i përkitur Mbretërisë së Bashkuar, ju mund të përfitoni nga të njëjtat avantazhe si ajo për të mësuar anglisht, siç janë mësimet e saj dhe shkollat prestigjioze dhe vendet e mrekullueshme që mund të vizitoni.

2. Ju mund të studioni dhe të punoni në të njëjtën kohë

Skocia është vendi me nivelin më të ulët të papunësisë në Mbretërinë e Bashkuar, e cila mund të jetë një mundësi e shkëlqyer për të studioni anglisht dhe punoni në të njëjtën kohë. Në këtë mënyrë, ju mund të paguani për qëndrimin tuaj dhe të shfrytëzoni sa më mirë qëndrimin tuaj.

3. Ju nuk do të flisni aq shumë gjuhën tuaj amtare

Kur studion jashtë, ju po kërkoni një zhytje të plotë gjuhësore. Kjo në vende shumë turistike, siç është Londra, nuk arrihet, pasi ka shumë njerëz të huaj që flasin gjuhën tuaj.

4. Theksi skocez

Një nga arsyet kryesore për të zgjedhur Skocinë për një kurs Anglishteje është theksi i tij. Thuhet se është shumë e vështirë për tu kuptuar, por kjo është e vërtetë vetëm nëse udhëtoni në Skocinë e thellë dhe rurale.

Në qytetet e mëdha skoceze theksi është shumë i ngjashëm me atë të veriut të Anglisë, kështu që nuk do të keni ndonjë problem për të kuptuar veten. Gjithashtu, kjo do të forcojë të kuptuarit tuaj të të dëgjuarit.

Zbuloni 10 truke për të përmirësuar shqiptimin tuaj në anglisht.

5. cheapshtë e lirë

Duhet ta dini se krahasimi i kostoja e jetesës në Skoci është më e lirë se Londra , dhe një strehim i përbashkët në qendër të Edinburgut mund t’ju kushtojë rreth 400 paund në muaj.

e tij cilësia e jetës është e lartë dhe nuk do të duhet të përdorni transportin, pasi mund të ecni kudo.

Përveç kësaj, ju mund të përfitoni nga subvencioni përfitimi i taksës së punës nëse paga juaj nuk është shumë e lartë ose nuk punoni me orë të gjata.

6. Njerëzit e tij

Karakteri skocez do t’ju bëjë të dashuroheni edhe më shumë me këtë vend. Pavarësisht besimit se ato janë të largëta, krejt e kundërta! Ata janë shumë bisedues, miqësorë dhe të gatshëm t’ju ndihmojnë .

Përveç kësaj, ata bëjnë një përpjekje për ta bërë veten të kuptueshëm, gjë që lehtëson shumë qëndrimin.

7. Peisazhet e saj janë të pabesueshme

Shijoni peisazhe ëndrrash nuk është në dispozicion për askënd. Studimi i anglishtes në Escola do t’ju lejojë të shijoni mrekulli të tilla si Liqen Ness, Liq Katrine, Ishujt Orkney, Loch Lomond ose Ben Nevis, ndër të tjera. Ju do të mendoni se jeni në një histori!

8. Argëtim dhe kulturë dhe i siguruar

Nëse juaji është jeta e nates , ju mund të shijoni mbylljen e pubeve shumë më vonë sesa në Angli, duke llogaritur në klubet më të mira Nga Mbretëria e Bashkuar. Gjithashtu për t’u gjetur në Edinburg janë disa nga festivalet më të mira evropiane siç janë Hogmanay dhe Fringe Festival.

Përveç kësaj, ju mund të shijoni ditën e punëdhënësit tuaj, Shën Dita e Andrew, një nga festimet më të famshme ku rrugët janë të mbushura me muzikë, vallëzim dhe flamuj.

Sa i përket kulturës së saj, ju mund të shijoni muzeume, ekspozita, koncerte dhe ngjarje të ndryshme lokale. Falë tyre do të jeni në gjendje të ushqeheni me kulturën autentike skoceze ndërsa zotëroni anglisht.

9. Skenarët e serialeve dhe filmave tuaj të preferuar

Ju mund të vizitoni skena të shumta nga filmat tuaj të preferuar , si saga Harry Potter, Skyfall, Los Inmortales ose Braveheart ndër të tjera, dhe seriali juaj i preferuar: Game of Thrones, The Crown ose Outlander.

10. Frymëzimi

Skocia ka autorë të mëdhenj si Walter Scott, Arthur Conan Doyle, Robert Burns … të gjithë të frymëzuar nga këto toka të mrekullueshme me bukuri të madhe. Tani është koha për frymëzim!

Shpresojmë që t’ju kemi bindur të bëni tuajat Kurs anglisht në Skoci ku do të shijoni një përvojë të mrekullueshme. Mos hezitoni të punësoni kursin tuaj përmes Ynsitu , vendi juaj në treg me kurse në më shumë se 30 vende dhe 11 gjuhë të ndryshme. Filloni aventurën tuaj!

Zgjeroni rrjetin tuaj të kontakteve dhe horizontet tuaja përmes kurseve të anglishtes jashtë vendit

Me miqtë tuaj të fëmijërisë, shokët e shkollës dhe madje edhe miqtë e punës, të njohurit tuaj në rrjetet sociale janë bërë të shumtë dhe janë larmishëm me rritjen tuaj. Por a ju ka kaluar në mendje të keni një rrjet me kontakte ndërkombëtare? Tingëllon mrekullisht apo jo? Ju mund ta arrini këtë duke bërë Kurse angleze jashtë vendit, diçka që, nga rruga, do t’ju sjellë përparësi të mëdha.

Në ditët e sotme, të kesh kontakte jashtë vendit është më e lehtë sesa imagjinon dhe dobia e tij është jashtëzakonisht e madhe, të lejon të njohësh kultura të ndryshme, të mësosh gjuhë dhe ndoshta edhe të shkosh në një vend tjetër!

Si të zgjeroni rrjetin tuaj të kontakteve ndërkombëtare?

Ju mund të prisni që njerëzit e huaj të vijnë në shkollën tuaj, lagje ose në punë dhe të fillojnë të bashkëveprojnë me ta. Ndoshta një mik do të transferohet në një vend tjetër, por nëse kjo nuk do të ndodhë, do të duhet të marrësh iniciativën.

Mënyra më e shpejtë për të bërë miq dhe për të zgjeruar kontaktet tuaja është të kapni disa kurs gjuhe jashte vendit . Ato janë të shkurtra, të arritshme dhe nuk kërkohet një bazë e specializuar akademike, mund ta imagjinoni jetojnë përvoja unike në një vend tjetër në të njëjtën kohë ju mësoni? Epo, shtoni edhe më shumë përfitime!

Ju mund të udhëtoni më shumë, në siguri dhe ekonomi

Duke përqendruar njerëz nga shumë rajone të botës në një vend, favorizohet shkëmbimi multikulturor dhe lidhjet miqësore forcohen duke shkëmbyer përvoja të pashembullta Imagjinoni të studioni anglisht dhe të mësoni të thoni mirëmëngjes në Norvegjisht me mikun tuaj nga Oslo, ose të thoni faleminderit në gjermanisht me miqtë tuaj nga Berlini!

Sapo të përfundojë kursi, lidhjet e ngushta do të vazhdojnë falë rrjeteve sociale. Udhëtimi juaj i ardhshëm mund të jetë në Sidnei me shoqërues të cilët, përveç që ju ofrojnë strehim, do t’ju çojnë në vendet më të mira në qytetin e tyre dhe do t’ju prezantojnë me kontakte të tjera të ngushta! nëpër botë mund të jetë e mundur !

Të mësuarit përjetues

Nëse do të njihnit shumë vende, nuk do të duhej të mësoni përmendësh kryeqytetet, monedhën ose ushqimin e tyre, sepse do ta kishit jetuar dhe me përvojë. Diçka shumë e ngjashme ndodh me kontaktet tuaja të huaja të cilët ju tregojnë për vendin e tyre në një mënyrë të gjallë dhe plot ngjyra sikur të ishit atje. Dreamndërroni kur një nga të njohurit tuaj përshkruan Dritat e Veriut në Islandë dhe shijoni një supë të shijshme dhe të nxehtë Wan Tan që sipas mikut tuaj në Pekin do të thotë “të gëlltisni retë”.

Mbani kontaktet tuaja ndërkombëtare duke ndërvepruar në mënyrë periodike me ta. Mundësitë për bisedë nuk kanë kufij: gastronomia, turizmi, ideologjitë, zakonet, etj.

Amplia tu red de contactos con un curso de inglés en el extranjero

Rrjedhshmëri gjuhësore

Zotësia e gjuhës që keni arritur duke studiuar anglisht jashtë vendit mund të ulet pa praktikë. Mësimi i një gjuhe është një proces i vazhdueshëm Dhe të kesh miq për të biseduar është një mjet i vlefshëm që do të të japë sigurinë për ta folur atë në mënyrë profesionale pa pasur nevojë për të belbëzuar, një stomak të butë ose duar të djersitura. Imagjinoni të shkoni mirë me miqtë dhe kolegët duke folur anglisht me besim dhe rrjedhshmëri, super!

Shoqërimi në të gjithë kontinentet

Të dish që ke një mik në një qytet të panjohur është një mbeshtetje per shumë e vlefshme kur jeni vetëm ose po përballeni me një përvojë të re. Të jesh në gjendje të telefonosh njërin prej tyre për të të informuar për kushtet e punës, studimit ose jetesës në vendin ku do të arrish hap rrugën dhe ju jep besim. Të shohësh një fytyrë të njohur në një vend të largët dhe të pish kafe me të është një privilegj që mund të kesh!

Në nivelin profesional

Me një rrjetëzim ndërkombëtar do të keni mundësi të mundshme për të studiuar ose për të gjetur një punë në vende të tjera.

Kur hyni në universitet, rrjeti juaj i kontakteve përbëhet nga kolegët të cilët do të jenë kolegët tuaj . Në kontakt të ngushtë me profesionistë në atë zonë, ata mund të jenë baza për të rritur karrierën tuaj. Por imagjinoni nëse përfshini edhe miq ndërkombëtarë në rrjetin tuaj që keni takuar në vizita ose kurse të ndryshme jashtë vendit, ata do të pasuronin në mënyrë madhështore mundësitë tuaja të rritjes!

Studioni anglisht jashtë vendit Kjo do t’ju japë mundësinë për të ndarë një rrjet me njerëzit që studiojnë ose punojnë në vende të tjera, i cili gjeneron mundësi të pafund kur bëhet fjalë për ndarjen e informacionit ose njohurive. Kërkimi i ndihmës dhe dhënia e saj të tjerëve krijon një marrëdhënie të fortë dhe një pozicionim që në të ardhmen e afërt do të përkthehet në mundësi për punë më të mirë ose mundësi biznesi.

Ky rrjet ju jep akses në intervista të suksesshme për punë, pasi që një rekomandim nga kontakti ynë është një përmirësim i juaji vazhdoj .

qëndroni në kontakt

Tashmë keni më shumë miq në rrjetin tuaj të kontakteve, mos i humbni! Mbani komunikim të rregullt me ta dhe ofroni atyre diçka me interes në secilën bisedë. Ndoshta ju jeni më afër disave sesa me të tjerët, por mos harroni se askush nuk i di kthesat që merr jeta, Mbani marrëdhënien gjallë!

Dhe si mund të shkoj jashtë vendit në një kurs?

Ka agjenci që janë të përkushtuara për të organizuar udhëtime studimore jashtë vendit, kanë marrëveshje me shkolla të themeluara dhe veprojnë vetëm në qytete të caktuara. Ju mund të filloni kërkimin tuaj në Google dhe të kontraktoni të gjitha shërbimet veç e veç, gjë që kërkon kohë dhe nuk ju ofron garanci.

Gjëja më e mirë që mund të bëni është të punësoni kursin tuaj përmes Ynsitu, tregut që ka të gjithë ofertën e kurseve jashtë vendit në çdo gjuhë dhe në çdo destinacion.

Thjesht futni, zgjidhni gjuhën që dëshironi të mësoni, vendin ku dëshironi të mësoni dhe llojin e kursit që dëshironi të merrni. Ne do t’ju ofrojmë të gjitha informacionet e hollësishme në lidhje me kurset, akomodimet në dispozicion, mendimet e përdoruesve të tjerë dhe të llogarisim koston totale! Asgjë më e lehtë!

Koha më e mirë për të studiuar anglisht jashtë vendit është …

Sot !!! Mosha juaj nuk ka rëndësi, nuk është kurrë vonë për të mësuar një gjuhë . Të gjithëve na pëlqen të udhëtojmë dhe të takojmë njerëz të tjerë dhe kultura të tjera. Për të studiuar anglisht në vendin tjetër Isshtë si copa të shijshme të botës në secilin student me të cilin jetojmë dhe që nuk ka asnjë limit skadence.

Me Ynsitu , zgjeroni kontaktet tuaja ndërkombëtare dhe zhvilloni lidhje. Bën Kurse angleze jashtë vendit dhe … kapi botën!