Si ta shikoni Romën në më pak se 2 orë

How to See Rome in Less Than 2 Hours

Roma, Itali, është një nga destinacionet turistike më të kërkuara në botë. Historia e saj daton më shumë se 28 shekuj, dhe shërbeu si qendra e Perandorisë Romake, forca sunduese e Evropës, për më shumë se 400 vjet. Monumentet e tij me famë botërore, të tilla si Koloseu dhe Qyteti i Vatikanit, tërheqin më shumë se nëntë milion turistë ndërkombëtarë çdo vit, duke e bërë atë një nga destinacionet kryesore turistike në Evropë.

 

Ndryshe nga qytetet e mëdha si New York, London dhe Paris, Roma është jashtëzakonisht kompakte dhe e ecshme. Ju mund të ecni dhe të shihni pesë nga vendet më të famshme të saj në më pak se dy orë. Kështu është:

 

Qyteti i Vatikanit

Nga pesë monumentet në këtë rrugë, Qyteti i Vatikanit është perëndimi më i largët, kështu që aty do të fillonit udhëtimin tuaj. Që kur fitoi pavarësinë nga Italia në 1929, Qyteti i Vatikanit ka qenë vendi më i vogël në botë për nga sipërfaqja dhe popullsia. Isshtë shtëpia e vendeve fetare dhe kulturore të Bazilikës së Shën Pjetrit dhe Kapelës Sistine, kjo e fundit që shërben si shtëpia e muralit të famshëm të tavanit të Mikelanxhelos. Vatikani shërben gjithashtu si rezidenca zyrtare e Papës, por nuk është atje shumë shpesh.

 

Nëse nuk doni të shihni vendin më të vogël në botë nga jashtë, ju mund të blini një biletë prej 17 euro për në Muzetë e Vatikanit. Megjithatë, mund të ketë deri në 20,000 vizitorë në ditë gjatë verës, kështu që ndoshta do të jetë pak i mbushur me njerëz.

 

Panteon

Ecja nga Qyteti i Vatikanit në Panteon ju çon mbi lumin Tiber dhe duhet të zgjasë rreth 30 minuta. Ndryshe nga Vatikani i ngulitur rëndë, turistët mund të ecin brenda dhe brenda në Panteon pa blerë një biletë ose duke u shqetësuar për sigurinë. Panteoni është përshkruar si “një nga monumentet më të ruajtura të Romës Antike” nga History.com dhe përfshin varret e mbretërve të lashtë Italianë.

 

Nëse skena nuk është shumë e mbushur me njerëz, drejtohuni brenda Panteonit për pak frikë. Nuk ka dritare brenda strukturës së vjetër – burimi i vetëm i dritës është përmes një okulusi në majë të kupolës së betonit që shkëlqen gjatë ditës.

 

Burim

Vetëm një 10-minuta në këmbë nga Panteoni është një nga monumentet më të mrekullueshme të Romës, Shatërvani Trevi. Për shkak të bukurisë së saj, ju pothuajse gjithmonë do të rrethoheni nga turistë që presin të ulen në buzë dhe të hedhin një monedhë, ose tre, në burim. Vlerësohet se rreth 3,000 euro hidhen në shatërvan çdo ditë.

 

Mbi ujin blu të kristaltë gjenden disa skulptura, më të spikaturat janë Oceanus, perëndia greke e detit. Sfondi i gdhendjeve të shkëlqyera të bardha është Palazzo Poli, një pallat me shtylla dhe dritare të bardha simetrike, duke shtuar estetikën tashmë mbresëlënëse të burimit.

 

Sheshi Spanjë

Nëse diçka mungon në këtë pikë të udhëtimit, ky është një vend për t’u ulur dhe relaksuar për pak. Hapat Spanjollë është vetëm 10 minuta nga Shatërvani Trevi dhe i lejon turistët të bëjnë pikërisht atë. Kisha Trinita Dei Monti mbikëqyr shkallët e thepisura, të cilat janë mjaft të gjera që vizitorët të ulen pa ndërprerë njerëzit që ngjiten në to. Merrni këtë kohë për t’u rimbushur për një tjetër shëtitje 30-minutëshe në monumentin më të famshëm në të gjithë Romën, Colosseum.

 

Coliseum

Për shumicën e njerëzve, kur mendoni për Romën, mendoni për Koloseumin. Përpos Qytetit të Vatikanit, ky është i vetmi ndalesë tjetër në udhëtim që kërkon bileta për të hyrë. Përndryshe, ju thjesht ecni rreth strukturës së famshme. Biletat variojnë nga 16 deri në 22 euro, në varësi të “përvojës” që zgjidhni.

 

Mos e nënvlerësoni përmasat e Koloseumit vetëm sepse gjysma e anës jugore të tij u shkatërrua nga një tërmet në shekullin 14, duke rezultuar në pamjen ikonike të monumentit. Kur është në përdorim, Koloseu mund të strehojë 80,000 njerëz, më shumë se të gjithë, përveç pesë stadiumeve profesionale sportive në Shtetet e Bashkuara. Perimetri i tij është më i gjerë se një çerek milje.

 

Përfundoni këtë udhëtim prej më pak se dy orë në këmbë dhe mund të thoni se keni parë pamjet e Romës. Sigurisht, në kryeqytetin italian ka më shumë sesa thjesht monumentet e tij të famshme, dhe disa turistë mund të mos duan të merren me turmat rreth vendeve të lartpërmendura. Për fat të mirë, duke parë ata të gjithë merr një pjesë të ditës, duke lënë shumë kohë për të eksploruar pjesë të tjera të qytetit. Udhëtim i mbarë!

David S.

______________________________________________________________________________

Siç mund ta shihni ka shumë për të vizituar në Romë, doni të filloni një aventurë të re? Shikoni çfarë Ynsitu mund t’ju ofrojë, si shumë Kurse italiane në Romë.

Leave a Reply