Qytetet më të mira për të mësuar spanjisht në Spanjë

Dëshironi të shkoni jashtë vendit për një sezon për të studiuar spanjisht? Ky mund të jetë momenti! Studioni spanjisht në Spanjë Jo vetëm që do t’ju ndihmojë të jeni më të rrjedhshëm me gjuhën, por gjithashtu do t’ju japë një përvojë unike të përbërë nga njerëzit e saj, kultura dhe traditat e saj.

Spanja është vendi i Gadishullit Iberik, është anëtar i Bashkimit Evropian dhe ndodhet në Evropën jugperëndimore. Ai përbëhet nga 19 bashkësi autonome me karakteristika të ndryshme kulturore. Historia, gjeografia dhe zakonet e saj e bëjnë Spanjën një vend shumë të pasur nga pikëpamje të ndryshme. Duke filluar me gjuhët, përveç Kastiliane ose Spanjisht, gjuha zyrtare, në vend 4 gjuhë zyrtare fliten në bashkësi të ndryshme autonome: katalane, valenciane, galike dhe baske, të gjitha Gjuhët romane Me përjashtim të gjuhës baske, e cila është një gjuhë e izoluar.

Sa i përket klimës, ne mund të dallojmë një më shumë Mesdhe dhe një tjetër më Atlantik për shkak të situatës gjeografike. Temperaturat e mira nga të cilat përbëhet vendi, kanë kontribuar që ajo të karakterizohet nga jeta dhe argëtimi, oborret ku njerëzit mblidhen për të biseduar dhe për të kaluar mirë dhe festivalet në natyrë janë tipike, me ardhjen e motit të mirë në shumë qytete të vendit.

Nga pikëpamja kulturore, qytetërimet myslimane, greke, romake, fenikase, vizigote dhe kartagjenase kanë kaluar nëpër Spanjë. Të gjithë ata kanë lënë kokrrën e tyre të rërës në vend, e cila ka rritur pasurinë dhe larminë e saj kulturore. Sidoqoftë, megjithëse çdo bashkësi autonome ka zakone të ndryshme, të gjitha ato janë të bashkuara nga festa, gastronomia e mirë, muzika dhe vallet.

 

Destinacionet më të mira për të mësuar spanjisht në Spanjë

Edhe pse Spanja është një vend plot sharm, ka destinacione që e bëjnë mësimin e gjuhës më të lehtë për shkak të numrit të kurseve nga të cilat duhet të zgjedhin. Tjetra, ne ju tregojmë qytetet më të mira për të mësuar spanjisht në Spanjë.

 

  • Madridi

Madridi është kryeqyteti i Spanjës, qyteti më i populluar dhe një nga më të vizituarit në vend. Qyteti spikat kryesisht për kulturën dhe artin e tij evropian. Përbëhet nga muzetë që janë ndër më të mirët në botë, siç është Muzeu Prado ose Muzeu Reina Sofia , ku mund të shihni vepra të shkëlqyera nga piktorë të tillë si Goya dhe Velázquez. Përveç kësaj, disa nga vendet më emblematike në Madrid janë Porta e Diellit , Plaza de Cibeles , Pallati mbretëror dhe Katedralja Almudena Me Pa harruar rrugët e tij të mëdha dhe parqet e mirëmbajtura siç është Dalja në pension , bulevardet dhe lagjet e tij elegante me rrugë të ngushta plot jetë.

Nëse jeni të interesuar për mësoni spanjisht në Madrid Ne rekomandojmë veçanërisht kurse të përgjithshme të gjuhës dhe përgatitjen e provimit.

 

  • Malaga

Qyteti i Malaga ndodhet në Costa del Sol, në Andaluzi në Spanjën jugore. Banorët e saj njihen për udhëheqjen e një ritmi më të qetë të jetës dhe për të qenë shumë miqësorë dhe simpatikë. Plazhet e saj me rërë të verdhë dhe moti i mirë gjatë gjithë vitit e bëjnë këtë qytet destinacionin e preferuar turistik në të gjithë Andaluzinë. Përveç kësaj, qyteti ka një nga industritë kryesore të peshkimit, kështu që ju mund të kënaqeni duke ngrënë në një nga restorantet e tij të shumtë në plazh. Së fundi, ne gjithashtu mund të gjejmë qytete më të largëta të bardha rurale, të shënuara shumë nga ndikimi arab. Ndërmjet Kurse spanjolle në Malaga Dallohen kurset e përgjithshme të gjuhës, kurset dhe aktivitetet për përgatitjen e provimeve.

 

  • Barcelona

Barcelona është kryeqyteti i bashkësisë autonome të Katalonjës dhe qyteti i dytë më i populluar në Spanjë. Gjuha e saj zyrtare, si dhe ajo e pjesës tjetër të Katalonjës, është Katalonishtja. Qyteti është i njohur për artin dhe arkitekturën e tij, ai përbëhet nga muzetë e mëdhenj si Muzeu Picasso ose Muzeu Kombëtar i Artit të Katalonjës Me Përveç kësaj, ajo është zbukuruar pothuajse tërësisht nga arti modernist dhe pikat kryesore të projektuesit Antonio Gaudi, duke përfshirë Familja e shenjtë , Park Guell ose shtëpinë Batlló Me

Nëse flasim për kulturën, modën dhe gastronominë, Barcelona është një fokus për tendencat e reja. Në të mund të ecni si në rrugët ikonike ashtu edhe në Ramblas , ecja e hirit dhe Rrugë diagonale me firma të mëdha dhe ndërtesa emblematike, të tilla si lagje me dizajne më alternative si p.sh I lindur Me Nëse dëshironi studioni spanjisht në Barcelonë Ne sugjerojmë kurse për të rinjtë, përgatitjen e provimit dhe gjuhën e përgjithshme.

 

  • Sevilje

Sevilja është kryeqyteti i bashkësisë autonome Andaluzi, i vendosur në brigjet e Guadalquivir. Ajo që bie më shumë në sy në qytet është ndikimi arkitektonik mysliman, pasi ai ishte i banuar nga arabët për gati 800 vjet. Njihet si qyteti i tapas, flamencos, ndeshjeve me dema dhe festivale, përfshirë Panairi i Prillit dhe javë e shenjtë Me Përveç kësaj, në Sevilje mund të gjejmë vende plot hijeshi si Sheshi Jonxhë valë Rruga Betis Me Ndër Kurse spanjolle në Sevilje , do të gjeni kurse për të moshuarit dhe gjuhën e përgjithshme ndër të tjera.

 

Përveç Madridit, Malagës, Barcelonës dhe Seviljes, ne mund të gjejmë shumë qytete të tjera në të cilat mësoni spanjisht në Spanjë si Marbella, Ibiza ose Santa Cruz de Tenerife. Shpresojmë që t’i keni dashur këto qytete dhe se Spanja është destinacioni juaj i radhës!