Qytetet më të mira për të studiuar italisht në Itali

Gama e mundësive është e madhe kur zgjedh se cili qytet është i duhuri në Itali për të shkuar për të studiuar italisht. Kur mendoni për udhëtimin tuaj të mundshëm në Itali Për të filluar studimin e italishtes ose për të përmirësuar atë që tashmë e njihni dhe vazhdoni, nuk keni asnjë numër dyshimesh , dhe, pyetja e madhe Ku po shkoj? Epo, e vërteta është se Italia është e jashtëzakonshme, për shkak të madhështisë së saj, paqartësisë së saj dhe për arsye të tjera që e bëjnë atë shumë të veçantë.

Isshtë një vend disi i veçantë dhe secili rajon është krejtësisht i ndryshëm, diçka si një vend me botë të ndryshme për të zbuluar brenda vetes, të cilat nuk kanë asnjë lidhje me njëri-tjetrin. Ne synojmë që me këtë postim t’ju ndriçojmë në mënyrën më precize kur merrni një vendim. Veryshtë shumë e rëndësishme që të kërkoni një qendër studimi, akademi, mësues ose familje që t’ju ndihmojë dhe t’ju mësojë. Nëse shkoni vetëm në Itali, një kurs i mirë ose mësues mund t’ju ndihmojë të njihni vendet dhe njerëzit që nuk i dinit se ekzistonin dhe t’ju prezantojë me kulturën e vendit. dhe, më konkretisht, qyteti ku shkoni, sepse kjo është thelbësore në studimin e një gjuhe. Kështu që ne ju lëmë disa propozime të ndryshme, kështu që ju të vendosni dhe të hidhni hapin sa më shpejt të jetë e mundur!

Ne paraqesim propozimet e mëposhtme:

QYTETET M B T MIRAT P TOR T LE M LESUAR ITALIANIN N IT ITALI

Kur bëhet fjalë për të mësuar italisht, theksi është shumë i lehtë për t’u kuptuar në Milano, ndoshta më neutral nga të gjitha thekset italiane brenda Italisë . Mundësitë e akademive dhe mësuesve janë të gjera dhe ju mund të bëni praktikisht gjithçka që propozoni në një vend si ky, nga takimi me njerëz nga e gjithë bota, te mësimi dhe jetimi i përvojave të qytetit të madh. Negativ është se çon në çmimet brenda Milanit që janë më të lartat se kudo në Itali, por gjithçka është çështje e shikimit me kujdes dhe vendosja e tij në një shkallë.

Përkundër faktit se është një qytet i ftohtë dhe gri, i cili është ajo që ju dëgjoni më shumë, Milano është një qytet interesant, i cili ofron shumë mundësi, i lidhur shumë mirë me të gjithë Italinë dhe me të gjithë të huajt, dhe në të cilin do të keni nje kohe e shkelqyer. Milani surprizon nëse i jepni vetes mundësinë. Sigurisht, duhet të keni parasysh se është veriu dhe se në këto lloj qytetesh ato janë shumë më të organizuara, në kuptimin që duke qenë një qytet industrial, ku bën ftohtë në dimër, errësohet herët, etj., kjo Çon në një jetë shumë të strukturuar për të vazhduar me të, por nuk e zvogëlon mundësinë e argëtimit dhe argëtimit. Ju mund të shkoni nga praktikisht kudo në botë drejtpërdrejt në ndonjë nga aeroportet e saj.

 

Shtë një qytet i bukur, një nga më kryesorët, ku do të gjeni shumë studentë në të njëjtën situatë si ju , pasi është objekt studimi nga shumë studentë ndërkombëtarë (një lajm shumë i mirë në favor). Kjo pasi në qytet dhe rrethinat e tij ka universitete shumë prestigjioze dhe të fuqishme. dhe, për këtë arsye, oferta për të studiuar në qytet do të jetë gjithmonë një mundësi e mirë.

Bolonja është shumëngjyrëshe, e gëzuar dhe ka shumë mundësi që studentët e saj të kenë një qëndrim të pabesueshëm dhe unik. Shumë studentë e klasifikojnë atë si qyteti më i mirë në Itali.

Çmimet janë përgjithësisht të larta, por vetëm në zona të caktuara, ato që janë më afër qendrës, qendrave universitare ose zonave më të njohura të qytetit.

Ekziston gjithashtu një ofertë e gjerë kulturore dhe mundësi për t’u lidhur me çdo pjesë të Italisë, për shkak të vendndodhjes së saj të privilegjuar.

 

  • Pisa

Ajo i përket Toskanës, është afër Firences dhe tokave të vreshtave të rajonit. Isshtë ideale për ata që nuk i pëlqejnë vendet e mëdha, megjithëse në përgjithësi shumë turistë kalojnë atje çdo ditë. Shumica janë përqendruar rreth kullës së famshme.

Qyteti është i bukur dhe shumë i ndikuar nga kultura italiane e Rilindjes, dhe përmban shumë oferta për studentët, të cilët përgjithësisht komentojnë se janë ndjerë rehat, pasi Pisa është një vend shumë i menaxhueshëm, mikpritës dhe gjithëpërfshirës. Në përgjithësi është një destinacion i mrekullueshëm për studentët, por me shumë më shumë turizëm. Zona është shumë e bukur, në të cilën rrugët e saj natyrshëm kujtojnë lulëzimin e saj. Ju hani shumë mirë, thithni ajër të pastër të pabesueshëm. Çmimet, si në qytetet më të vogla më sipër, do të ndryshojnë nga zona në të cilën vendosni të qëndroni. Sigurisht, e gjithë provinca e Toskanës ka një theks shumë të veçantë. Një aspiratë që i bën ata të njohur dhe unik, por të fillosh të studiosh italisht mund të jetë akoma më kompleks.

Connectedshtë shumë mirë e lidhur me pjesën tjetër të Italisë dhe Firencën, kaq të vizituar (në rast se dëshironi të vizitoni këto vende si turist).

 

Duhen pak fjalë për të ditur Romën dhe kulturën e saj, pasi ajo është e njohur në të gjithë botën dhe me siguri do t’i referoheni asaj, edhe nëse nuk keni qenë ende atje. Imagjinoni të gjitha mundësitë që ju ofron, asgjë më shumë sesa për historinë e saj emocionuese. Përveç dimensioneve të saj, Roma është një qytet shumë i madh që do t’ju ndihmojë të jetoni jetën që dëshironi të jetoni atje, mos u mbingarkoni sepse tërheq shumë turistë. Nëse vërtet dëshironi të keni një përvojë intensive në maksimum, tashmë e dini që ky është vendi i duhur. mundësitë në këtë qytet janë i pafund .

Qyteti është i lidhur shumë mirë, si për të mbërritur nga jashtë Italisë, ashtu edhe me pjesën tjetër të qyteteve italiane. Ndonjëherë, po, romakët janë pak kaotikë dhe nëse keni nevojë për qetësi dhe organizim, ne ju rekomandojmë veriun. Theksi romak është shumë i veçantë . Ndonjëherë edhe italianët kanë probleme për t’i kuptuar, diçka si në jug të Spanjës: ata presin fjalë, nuk shqiptojnë saktësisht të gjitha shkronjat … ato janë argëtuese, por ne e pranojmë që mund të jetë një rrëmujë në planin afatgjatë.

Ju do të jeni në gjendje të gjeni shkolla të mëdha dhe të mira , gjithashtu të vegjlit. Ju mund të mësoni italisht si të doni dhe me ritmin që dëshironi.

Ju mund të keni mundësinë e njohjes së kaq shumë kryeveprave, të të gjitha llojeve, për shkak të ofertës së tij të larmishme kulturore. Sa i përket çmimeve, ka gjithçka në Romë. Zona që janë të shkëlqyeshme për të jetuar si student dhe të tjera që janë shumë të shtrenjta, ku mund të ecni dhe të shikoni.

 

  • Napoli

Me siguri keni dëgjuar për picat e tyre të famshme, veçanërisht për Margaritën. Shtë një qytet i bukur, mjaft i panjohur dhe me çmime që nuk kanë asnjë lidhje me qytetet e tjera që kemi parë. Livedshtë jetuar shumë mirë, një jetë e një qyteti bregdetar, pranë detit dhe me dalje në të gjithë bregdetin jugor të Italisë, e cila është një mrekulli e vërtetë. ekziston një larmi e mësues dhe shkolla dhe zbulime interesante në një nivel kulturor.

Por, po, për t’i kuptuar ato mund të jetë e komplikuar. Shumë flasin gjuhën napolitane dhe se, ne sigurojmë që ata nuk kuptojnë asgjë tjetër përveç tyre, por kur flasin me të huaj në italisht, edhe nëse kanë theksin e tyre të veçantë (pak më e vështirë për t’u kuptuar se në veri), ju do të ndihen si në shtëpinë tuaj. Ata janë të dashur dhe të afërt, një fakt më relaksues. Cfare ka me shume, Ka një aeroport dhe stacion treni për të arritur atje ku dëshironi të shkoni, kështu që distanca nga rajonet e tjera nuk duhet të jetë problem.

 

Ajo që ju sigurojmë se nëse vendosni për ndonjë nga këto destinacione është se do të keni një kohë të pabesueshme dhe të jetoni përvoja të paharrueshme. Përveç kësaj, pavarësisht nga preferencat tuaja, të gjitha këto janë qytete në të cilat me siguri do të gjeni vendin tuaj dhe do të jeni në gjendje të kryeni aktivitetet që dëshironi, të lëvizni nëpër një mjedis të ngjashëm me tuajin dhe të takoni njerëz të llojit tuaj, që nga Italia, në çdo cep ka një sërë mundësish, për shkak të shumëllojshmërisë së njerëzve dhe mentalitetit më të hapur që ata kanë.

Ne e kemi gjetur këtë informacion që ne e propozojmë shumë interesant për qytetet e njohura në Itali dhe disa pak më pak. Shpresojmë të zbuloni të gjithë Italinë dhe më pas të na tregoni për përvojën tuaj, duke na lënë rekomandime më precize që do të ndihmojnë të tjerët të vendosin midis shumë qyteteve të tjera të mrekullueshme që ka Italia, disa pothuajse të panjohura, por që kanë një vlerë të madhe dhe që kanë kaq shumë shumë për të ofruar.

 

Mos e humbni rastin për të studioj italisht në Itali ! Nëse dëshironi të studioni gjuhën amtare të këtij vendi të mrekullueshëm, mënyra më e mirë për ta bërë atë është përmes një kursi italian në Itali. Nga Ynsitu, ju mund të zgjidhni midis kurseve të ndryshme në shumë qytete të tjera italiane.

Në rast se vendosni për një gjuhë apo vend tjetër, në Ynsitu ne kemi praktikisht gjuhët kryesore nga e gjithë bota, në të gjitha modalitetet e mundshme, në çdo qytet / vend të botës, ku mësohet gjuha.