Mejores series para aprender francés según tu nivel

Mejores series para aprender francés según tu nivel

Në vitet e fundit, frëngjishtja është bërë një gjuhë me shumë kërkesë. Ne mund të praktikojmë duke dëgjuar falë prodhimeve të ndryshme që ne i shohim çdo ditë në platformat tona argëtuese. Prandaj, sot ne ju sjellim seritë më të mira për të mësuar frëngjisht, megjithëse mos harroni se këto janë vetëm një mbështetje dhe se më e mira që mund të bëni është gjithashtu të kërkoni Kurse franceze jashtë vendit.

Nëse jeni një nga njerëzit që ju pëlqen Udhëtim dhe të njihni vendet më të bukura në botë, me siguri keni menduar se sa emocionuese do të ishte të ishe në gjendje të flisje me banorët e një vendi frëngjishtfolës në Gjuhët Popullsia vendase. Lindja postimi eshte per ty!

Mësoni frëngjisht për të udhëtuar: niveli bazë

Seritë e mëposhtme janë për të praktikuar në një nivel bazë ose fillestar, kështu që ato janë ideale nëse sapo keni filluar me mësimin tuaj frëngjisht. Qenien seri te thjeshta Mund t’i gjeni në YouTube ose në ndonjë faqe në internet.

Frëngjisht ekstra , seritë e para për të mësuar gjuhë

Ndoshta nuk është seriali më i mirë francez në një nivel teknik ose interpretues, megjithatë, kjo kompensohet nga çfarë komplot i thjeshtë. Përveç kësaj, ju mund të vini re një përdorim të thjeshtë të gjuhës, e cila do t’ju lejojë të njihni lloje të ndryshme të fjalëve dhe frazave.

Në këtë mënyrë, ju do të jeni në gjendje të ndiqni situatat qesharake në të cilat janë zhytur tre miq (dy gra dhe një burrë), të cilët janë fqinjë me njëri-tjetrin. Me gjithsej trembëdhjetë kapituj, Frëngjisht ekstra është një komedi që do t’ju mbushë me të qeshura dhe do t’ju ndihmojë të përmirësoni gjuhën tuaj frënge. Isshtë me titra dhe mund ta gjeni në shumë uebfaqe.

Një garson, une fille

Konsiderohet si një nga seriali më i mirë francez i fundvitit nëntëdhjetë. Formati i tij shtatë minutësh e bën atë një mjedis të përsosur për të mësuar gjuhën tuaj. Një garson, une fille ju tregon historitë qesharake, të përditshme të një çifti francez, Jean dhe Alex, me nofkën “ Loulou “dhe” Chouchou

Imagjinoni sikur të mbyllni sytë dhe, kur t’i hapni, të jeni në vitin 2000, sepse kjo seri do t’ju çojë në Udhëtim në kohë. Ju mund të gjeni shumë nga kapitujt në YouTube. Duhet përmendur që, në këtë rast, dialogët janë më të përpunuar dhe gjuha është më e rrjedhshme krahasuar me seritë e mëparshme. Sidoqoftë, kjo ju bën të ecni përpara dhe të dini pak më shumë për kulturën franceze.

Mësoni frëngjisht për të udhëtuar: niveli mesatar

Netflix është ekselencë platforma për seri në frëngjisht, pasi ka një larmi të madhe programimi në këtë gjuhë. Kjo larmi varion nga tmerri te komedia. Sipas mendimit tonë, më poshtë janë seritë me një nivel të ndërmjetëm të vështirësisë, të cilat do t’ju lejojnë të përmirësoni mësimin tuaj të gjuhës galike.

Pushimet e mëdha të shkëlqyera

Ky është një miniserial i animuar që mund ta shijoni përmes platformës Netflix. Me vetëm pesë kapituj, kjo ju tregon historinë e dy fëmijëve që udhëtojnë në tokat e Normandisë për të kaluar pushimet me gjyshërit e tyre. Sidoqoftë, fati dhe lufta kanë në plan plane të tjera, dhe ata së shpejti do të përfshihen në realitet i ashper .

Rekomandohet për fëmijët mbi shtatë vjeç, gjë që na shtyn ta vendosim atë këtu renditja. Sidoqoftë, përkundër faktit që duket si një seri për fëmijë, ajo do të provojë aftësitë tuaja gjuhësore. Prandaj, është një provë e përsosur për ju për të matur progresin tuaj në gjuhë.

Plani i Coeur

Plani i zemrësPër shkak të përkthimit të tij në spanjisht, është seriali i dytë francez i Netflix dhe është bërë një moment historik në sagat galike. Na prishi besimin se francezët dinin vetëm të përfaqësonin seri krimi. Plani i Coeur është një komedi romantike që ju tregon jetën e një gruaje të re në të tridhjetat e saj të fundit, e cila përpiqet të rivendosë një marrëdhënie dashurie.

I gjithë ky proces e çon protagonistin të vuajë nga depresioni, për të cilin miqtë e saj punësojnë një xhigolo për t’i bërë shoqërinë, pa imagjinuar se ajo do të dashurohet marrëzisht me të. Dialekti i përdorur, sipas shumë mendimeve të përdoruesve, përbëhet nga një gjuhë e përputhshme me dialog të kuptueshëm. Kjo e bën atë një serial ideal për të përmirësuar aftësitë tuaja frënge. .

Mësoni frëngjisht për të udhëtuar: nivel i përparuar

Nëse dëshironi të sfidoni nivelin tuaj të frëngjishtes dhe të avanconi drejt ligave të mëdha, më poshtë janë seritë që do t’ju ndihmojnë të përmirësoni ndjeshëm kuptimin e gjuhës. Plus, ata do t’ju marrin në fushat e intrigave, pezullimit dhe të pashpjegueshmeve.

Mantis

Shtë një nga serialet më të mira në zhanrin pezull francez. Ajo ju tregon historinë e një detektivi i cili duhet të merret me dy gra kriminale. “The Mantis”, një vrasës serial që ka kryer krimet më të tmerrshme, zbulon se ajo po rrëmbehet nga një kopjues. Ky kriminel i dytë tejkalon shumë nivelet e tij të së keqes, prandaj, “The Mantis” vendos t’u dorëzohet autoriteteve në përpjekje për të kapur imituesin e tij.

Seriali përdor një gjuhë policie që, siç e dimë, është e përbërë metafora komplekse , që do të thotë një sfidë për gjuhën tonë frënge.

Osmozë

Shtë një serial futuristik, një dramë e trillimeve shkencore që ju tregon rrugën për të dashur në të ardhmen e afërt. Në komplot, përmes përdorimit të një aplikacioni, ju mund të hetoni hapësirat më të fshehura të mendjes tuaj dhe të dini sekretet tuaja më intime.

Siç mund ta prisni, një algoritëm nuk mund të përcaktojë personin që duam, kështu që gjërat dalin nga kontrolli ndërsa episodet kalojnë. Aktorët përdorin gjuhë të rrjedhshme; Përveç kësaj, përdoren shumë fjalë që i referohen teknologjisë, me të cilën do të përmirësoni dhe shtoni fjalorin tuaj . Siç mund ta shihnim gjatë gjithë kësaj argëtimi postimi, ka shumë seri që mund t’ju ndihmojnë të përmirësoni kuptimin tuaj të frëngjishtes. Sidoqoftë, dhe për mendimin e shumë ekspertëve, mënyra më e mirë për të mësuar gjuhën është të udhëtosh në vendin ku flitet, kryesisht duke bërë Kurse franceze jashtë vendit. Mënyra më e shpejtë për të gjetur dhe krahasuar kurset më të mira është përmes Ynsitu. Gjeni nëse është më mirë për ju studimi frëngjisht në Francë ose Kanada .

Leave a Reply