Intervistë me Maud Brunet, Menaxhere Shitjesh në Europë e Alpadia Brighton, London City dhe London Surrey: “Studentët do të shohin se anglishtja është një gjuhë për të bërë miq, për të zbuluar kultura të reja dhe për t’u argëtuar.

MAUD BRUNET,   MENAXHER SHITJESH EUROPE, ALPADIA

Pse një student do të zgjidhte shkollën tuaj?

Brighton:Një nga qytetet më të çuditshme të Mbretërisë së Bashkuar, Brighton është shtëpia e një sërë art rrugësh, dyqane të pavarura, dhe natyrisht, një pier ikone mbushur me arcades dhe xhiro të shkollës së vjetër. Eksploroni Korsitë – labirinti i rrugicave shumëngjyrëshe që janë të mbushura me dyqane, kafene vegjetariane dhe dyqane akulloresh, dhe zbuloni zonën përreth Sussex me udhëtime në South Downs dhe shkëmbinjtë e saj të mrekullueshëm të bardhë.
Kampi ynë veror në Brighton është vendosur në bregdet me një pikëpamje mahnitëse të Kanalit Anglez, qytetit brighton dhe parkut të bukur kombëtar South Downs.
Ne organizojmë programin në një shkollë prestigjoze konvikti me arkitekturë tradicionale dhe klasike, të brendshme moderne, klasa të mëdha, tavane të larta dhe hapësira të rehatshme sociale.
Kampusi ofron struktura të shkëlqyera sportive duke përfshirë një pishinë të brendshme dhe qendër sportive, fusha basketbolli dhe fusha loje.
Studentët do të marrin pjesë në një program të ndryshëm social duke përfshirë udhëtime në Londër, Brighton, Akuariumin Sealife dhe më shumë.

Qyteti iLondrës : Një nga qytetet më emocionuese në botë, Londra kryeson rrugën në muzikë, modë, kulturë dhe madje edhe ushqim. Nga Tower Bridge dhe Tate Modern në Buckingham Palace dhe Arsenal ose stadiumet e futbollit të Çelsit, kampi ynë veror anglez për fëmijë dhe adoleshentë në zemër të Londrës do të thotë se kryeqyteti është fusha juaj e lojërave.
Alpadia London–City është e vendosur mu në zemër të New Cross, një zonë e gjallë studentore në jug-lindje të Londrës.
Akomodimi ofrohet në një rezidencë moderne dhe me cilësi të lartë me dhoma të vetme në suita.
Kurset tona verore të anglishtes në Londër kombinojnë klasat e gjuhës, përvojat kulturore, sportet dhe zbavitjet.
Nxënësit do të zbulojnë pamjet iko- të Londrës si Big Ben, Tower Bridge dhe Trafalgar Square gjatë aktiviteteve shkollore dhe ekskursioneve.

London Surrey: Kampi ynë veror anglez për fëmijë dhe adoleshentë është vendosur në qytetin historik dhe të gjallë të Guildford në Surrey, vetëm 40 minuta larg nga hustle dhe bustle e qendrës së Londrës. Në kryeqytet, studentët mund të mrekullohen nga ndërtesat dhe pallatet e shumta iko-iko-ike të qytetit, të zhyten në kulturë me vizitat në Westminster, Muzeumet e Historisë Natyrore dhe Shkencës dhe më shumë.
Shumë filma të famshëm u filmuan pranë kampit tonë veror në Surrey, duke përfshirë Harry Potter, Bridget Jones, Love Actually dhe Suffragette.
I vendosur në një zonë të qetë, të sigurt dhe të gjelbër, kampi ynë është vetëm një udhëtim me tren larg nga eksitimi i Londrës.
Objekte të shkëlqyera sportive duke përfshirë një sallë sportive, hapësira të jashtme dhe një fushë futbolli.
Program i larmishëm social duke përfshirë udhëtimet në Pallatin Hampton Court, Kështjellën Windsor, dhe shumë pamje ikike në Londër.

Sipas mendimit tuaj, cilat janë përfitimet kryesore për një student për të studiuar jashtë?

Ndërsa studiojnë në Alpadia, studentët do të përdorin anglishten gjatë gjithë ditës, jo vetëm gjatë klasave të tyre të anglishtes por edhe gjatë aktiviteteve dhe ekskursioneve dhe për të komunikuar me miqtë e tyre të rinj që vijnë nga e gjithë bota. Studentët do të shohin se anglishtja është një gjuhë për të bërë miq, për të zbuluar kultura të reja dhe për t’u argëtuar.

Si e shihni të ardhmen e turizmit gjuhësor?

Ne besojmë fuqishëm në rëndësinë e të jetuarit të një përvoje jashtë vendit për të përmirësuar aftësitë gjuhësore por edhe për të zgjeruar horizontet e studentëve tanë.

Çfarë lloje kursesh mendoni se do të kërkohen më shumë në të ardhmen?

Kurset gjuhësore që kombinojnë klasat, zhytjen dhe veprimtaritë do të vazhdojnë të jenë shumë popullore në vitet e ardhshme.

SHKOLLA


Emri i shkollës

Alpadia Brighton, Alpadia London City dhe Alpadia London Surrey

Vendi / Qyteti

Mbretëria e Bashkuar   / Londra dhe Brightoni

 

Gjërat më domethënëse që shkolla mund të ofrojë

-Brighton: Vend i bukur buzë detit në lindje të Brighton
I vendosur në një park të mrekullueshëm kombëtar në jug të Anglisë
Rezidencë viktoriane e sapo-rinovuar me dhoma gjumi të vetme, binjake ose të trefishta dhe banjo të përbashkëta
Terrene sportive të jashtme bujare dhe sallë të brendshme
Klasa të ndritshme dhe të mëdha për të mësuar interaktive

-Qyteti i Londrës: Kamp veror për studentët 13-17 vjeç
Vendndodhja fantastike qendrore në Zonën 2 të Londrës
Lagje e zhurlluar
Kampusi modern dhoma të vetme me banjo me lavast
Klasa të ndritshme dhe të mëdha për të mësuar interaktive
Oborr me BBQ & zonë e brendshme lounge
Vizita në Londër çdo ditë nga e hëna në të shtunën
Ekskursione në Kembrixh, Oksford dhe Brighton të dielën

-London Surrey: Vendosur brenda Guildford mahnitës, vetëm 40 minuta larg nga qendra e Londrës
Qendra e qytetit kuaint dhe një numër i madh tërheqjesh në ofertë pranë
Hyrje e lehte nga aeroportet Heathrow dhe Gatwick
Kampusi modern dhoma të vetme me banjo me lavast
Klasa të ndritshme dhe të mëdha për të mësuar interaktive
Objekte të shkëlqyera sportive duke përfshirë një sallë sportive, hapësira të jashtme dhe një fushë futbolli.

Llojet e kurseve që jepen në shkollë

Standard anglisht = 20 mësime në javë
ANGLISHT INTENSIV = 25 mësime në javë
Mësime PRIVATE = 5 mësime në javë, për t’u kombinuar me anglishten standarde

Tërheqjet përreth shkollës dhe në qytet në përgjithësi

– Brighton: Tërheqjet kryesore të Brightonit dhe Londra

– Qyteti i Londrës: Tërheqjet kryesore të Londrës, Brighton, Oksford dhe Kembrixh

– London Surrey: Tërheqjet kryesore të Londrës dhe qyteti i qarkut në Surrey