Guxoni të udhëtoni me këto filma dhe të merrni një kurs gjuhe jashtë vendit

Ka filma që, përveç që na frymëzojnë për të jetuar situatat e personazheve, na motivojnë të mësojmë një gjuhë tjetër, të udhëtojmë dhe madje të largohemi nga zona e rehati . Prandaj, këtu do t’ju tregojmë se është e mundur të njihni ato vende që aq shumë i doni dhe, në të njëjtën kohë, të bëni një kurs gjuhe jashte vendit në mënyrë që të keni një përvojë të plotë dhe të kënaqshme.

Në përgjithësi, filma Ata kanë atë dhuratë të mrekullueshme për t’ju transportuar në kohë dhe vende të tjera në botë. Përvojat që ata tregojnë kanë një ndikim në mendjen tonë dhe na ftojnë të reflektojmë për një temë specifike. Kjo ndjenjë bëhet shumë më e fortë kur mund të projektojë në film disa nga aspiratat e tua në jetë: të udhëtosh nëpër botë, të bësh disa sporte ekstreme, të mësosh shumë gjuhë, të jesh një udhëheqës i shkëlqyeshëm ose, thjesht, të veçohesh mes maleve dhe të mësosh për vetminë .

Filma për të udhëtuar dhe për të mësuar gjuhë

Filma që frymëzojnë udhëtime dhe mësim të gjuhës

Kështu që të keni më shumë arsye sesa justifikime, ne ju sjellim këtë listë të filmave artistikë në mënyrë që të inkurajoheni të udhëtoni nëpër botë dhe të mundeni mësoni gjuhë në vendet e tjera, në mënyrë që të pasuroni jetën tuaj dhe njohuritë tuaja edhe më shumë.

Në shteg

Ky film do të zgjojë energjinë tuaj për të ecur në shëtitje. Bazohet në udhëtimet e Jack Kerouack në të gjithë Shtetet e Bashkuara në vitet 40, një fakt që ndikoi që ai të bëhej një personazh i rëndësishëm në trendin letrar të Rrahu gjenerata .

Terminali

Ai tregon për situatën tipike që çdo udhëtar ka përjetuar në një moment: të humbasë një fluturim, një autobus ose të mos dijë të bëjë, sepse gjithçka është e mbyllur. Këtë herë komploti ka të bëjë me një njeri i cili, pa e ditur gjuhën e faqes ku është, vendos miqësi të reja me njerëzit përreth tij. Arsye e përsosur për të mësuar një gjuhë në një vend tjetër!

Ha lutu dashuro

Ajo tregon historinë e Liz Gilbert, e cila vendos të lërë jetën e saj të pasur për të gjetur veten dhe për të bërë një Udheto Rreth e qark botes . Këtu ju mbeten shumë reflektime mbi meditimin, miqësitë, dashuritë dhe hijeshinë e ekzotikut.

Thelma dhe Louise

Ky film i Ridley Scott tregon për disa miq që thjesht donin t’i shpëtonin jetës së tyre monotone si kamariere dhe amvise, por në atë përvojë të re ata marrin mësimet për të mos harruar kurrë. Duke drejtuar një Ford Thunderbird të vitit 1966, të dy vajzat udhëtojnë nga Arkansas, duke kaluar nëpër Oklahoma, New Mexico dhe Arizona. Ky ishte një film kaq emocionues sa që u bë një nga ikonat e lëvizjes feministe.

Amelie

Ky klasik i kinemasë franceze do t’ju tregojë jetën e një vajze të ndrojtur që jeton në Paris dhe kërkon të tërheqë vëmendjen e një burri që e tërheq atë. Motivuesi i këtij filmi është atmosfera parisiane që rikrijohet me muzikë, gastronomi dhe vende karakteristike të kryeqytetit francez. Për shkak të asaj se sa tërheqës është, kjo mund t’ju motivojë të dilni jashtë për të mësuar frëngjisht.

Kodër notting

Ky film romantik është perfekt për ju që të mësoni të perceptoni ndryshimet midis Anglisht dhe britanik amerikan . Isshtë një film i lehtë, kështu që dialogët e tij nuk janë shumë kompleksë dhe ju mund ta inkurajoni veten t’i kushtoni vëmendje frazave më të përdorura të skenarit që do të përdoren shpesh në jetën e përditshme të anglishtfolësve.

Postkript të dua

Kjo është një nga ato drama romantike më e preferuar nga dashamirët e kësaj zhanri. Një e ve që fillon një jetë më vete pas humbjes së burrit të saj, mëson të shijojë përvoja të reja që do t’i japin një kuptim të ri jetës së saj.

Shtë një nga ata filma që prekin shpirtin tuaj, si për natyrën emocionuese të rrethanave ashtu edhe për aventurën me të cilën Holly përballet në jetën e saj të re dhe atë që bëhet. Një udhëtim hapësinor dhe shpirtëror ku do të kuptoni se ia vlen shumë të sipërmarrjes çfarë ndryshon jeta përballen me ju.

Shtëpia e bardhë

Ky është një film me një nuancë historike që merret me refugjatë të të gjitha kombësive që vijnë në Casablanca, Marok, në kërkim të azilit politik. Ky film do të hasë në një aspekt pak më të egër të udhëtimit, i cili, në këtë rast, rezulton i detyruar, për shkak të rrethanave të pafavorshme, por përbën një mjet për qëndrueshmërinë dhe forcën e një grupi njerëzish. Ju gjithashtu mund të përfitoni nga ky film për të forconi anglishten tuaj , pasi dialogët e tij të ndaluar do ta lejojnë atë.

Fjalimi i mbretit

Duke folur për forcimin e anglishtes, ky film përballet me vështirësinë e Mbretit të Anglisë George VI për të vokalizuar në mënyrë korrekte. Bazuar në ngjarje reale, ajo përbën një pjesë kinematografike të reflektimit të thellë mbi blloqet psikike dhe emocionale të një karakteri aq të rëndësishëm sa mbreti, i cili u shfaq në paaftësinë e tij për të përballuar një fjalim elokuent .

Ky film është ideal për të kuptuar procesin kompleks që mund të jetë për disa njerëz që të kapërcejnë frikën e tyre, të bëhen të rrjedhshëm dhe të mësojnë një gjuhë të re.

Udhëtimi i Julia

Këtu mund të shijoni magjinë dhe bukurinë e Marokut nga këndvështrimi i dy vajzave që udhëtojnë me nënën e tyre dhe zbulojnë një kulturë tjetër. Filmi është ideal për tu mahnitur nga peisazhet e shkretëtirës dhe imponimi Arkitektura arabe .

Pushimet në Romë

I vendosur në Italinë e dikurshme, të nostalgjisë për herë të tjera, filmi tregon aventurat e Princeshës Anna, e cila arratiset nga jeta e saj diplomatike rutinë dhe sipërmarrjet në një Vespa në njihuni me qytetin italian .

Siç mund ta shihni, cilado qoftë zhanri, gjithmonë do të ketë një mesazh brenda këtyre filmave që ju inkurajon Te udhetosh neper bote dhe sipërmarrje në përvoja të reja. Pasurimi i një udhëtimi është në akumulimin e përvojave në një nivel shoqëror, emocional, psikologjik, gastronomik dhe gjuhësor.

Nëse më parë nuk keni rrezikuar ta bëni për shkak të kufizimit të gjuhës, mos harroni se tani ka shumë alternativa që do ta lehtësojnë këtë detyrë. Si duam t’ju ndihmojmë, ju ftojmë ta realizoni një kurs gjuhe jashtë vendit me Ynsitu , i cili ju ofron kurse në shkollat më prestigjioze të njohura. Zbuloni këtu të gjithë llojet e kurseve që mund të gjeni në Ynsitu .

Përveç kësaj, me këtë përvojë do të keni më shumë mundësi të lidheni me kulturën që ju mirëpret dhe të shfrytëzoni në maksimum detajet që ju rrethojnë. A jeni gati për aventurën?