Destinacionet më të mira për të studiuar portugalisht në Portugali

Nëse dëshironi të studioni gjuhën portugeze në Portugali , Ky mund të jetë sinjali juaj! Tjetra, ne do t’ju tregojmë qytetet më të mira për të mësuar portugalisht në Portugali dhe si të jetoni një përvojë unike që do të mbani mend përgjithmonë.

 

Portugalia është vendi i gadishullit Iberik që kufizohet me Spanjën dhe Oqeanin Atlantik. Ka dy arkipelag: Madeira dhe Azoret Me Në këto të fundit mund të gjejmë nëntë ishuj: San Miguel dhe Santa Maria në Grupin Lindor, Terceira, Graciosa, San Jorge, Pico dhe Faial në Grupin Qendror, dhe Flores dhe Corvo në Grupin Perëndimor.

 

Gjuha zyrtare e Portugalisë është Portugeze , megjithëse në vend është gjithashtu e lehtë të dëgjosh anglisht, frëngjisht dhe spanjisht. Portugeze, gjuha e pestë më e folur në botë dhe e treta në Evropë, flitet nga më shumë se 250 milionë njerëz. Në fakt, portugalishtja nuk flitet vetëm në Portugali, por do ta gjejmë edhe në vende të tjera si Brazili ose kontinenti afrikan (Angola, Kepi Verde, Guinea Bissau, Mozambik dhe S Tomo Tomé dhe Príncipe).

 

Dhe jo gjithçka do të mësojë gjuhë! Vendi është gjithashtu një nga destinacionet turistike të preferuara të ditëve të sotme dhe nuk e themi për të thënë, pasi ka dy qytetet më të vizituara në Evropë; Lisbonë , qyteti më i populluar dhe kryeqyteti i vendit, dhe qyteti i bukur bregdetar i Porti Me Shtë një vend i përsosur për të udhëtuar gjatë të gjitha stinëve, pasi është kryesisht me diell gjatë gjithë vitit dhe ka 850 km plazhe spektakolare për t’u zbuluar.

 

Për shkak të dallimeve gjeografike, klima ndryshon nga një rajon në tjetrin, megjithëse temperaturat janë më të moderuara se në pjesën tjetër të Evropës. Në zonat më të afërta me Spanjën, dimrat janë zakonisht më të ftohtë dhe zakonisht ka reshje të herëpashershme të borës në Serra da Estrela , pika më e lartë në Portugali dhe një zonë spektakolare për ski. Përkundrazi, më shumë në brendësi, verat priren të jenë më të ngrohta dhe më të thata, megjithëse nxehtësia zvogëlohet ndërsa i afrohemi bregdetit.

 

QYTETET MEST T MIRA PR T ST STUDUAR PORTUGUZIN N PORTUGAL

 

 • Lisbonë

Lisbona e bukur është kryeqyteti i Portugalisë, ndodhet në perëndim dhe është qyteti më i madh në vend. Zakonisht ka një klimë të ngrohtë mesdhetare, me një temperaturë mesatare prej 17ºC gjatë gjithë vitit. Isshtë një qytet modern dhe shumë i rehatshëm, në fakt, edhe pse ka tramvaje që vrapojnë nga skaji në fund në rrugët e tij të pjerrëta, i gjithë qyteti i vjetër mund të mbulohet në këmbë. Për më tepër, është plot histori, me rrugë, monumente, dyqane dhe sheshe që e bëjnë Lisbonën një qytet të denjë për të humbur veten. Disa nga vendet më simpatike të saj janë Castelo de Sao Jorge, the Baixa (lagja më qendrore dhe komerciale), the Lagjja Alt , Lagjja Alfama dhe Belem , konsiderohet si një nga lagjet më të bukura në Evropë.

Nëse jeni të interesuar të bëni Kurse Portugeze në Lisbonë , ne ju tregojmë ndër të tjera kurset më të mira të gjuhës së përgjithshme, në internet dhe për të studiuar dhe punuar.

 

 • Far

Faro është një qytet shumë tërheqës për tu vizituar për kulturën dhe historinë e tij. Edhe pse njerëzit zakonisht e lidhin atë vetëm me aeroportin e tyre, nëse kalojnë ca kohë për ta njohur atë do të zbulojnë se ia vlen. Ka vende që ia vlen të vizitohen siç është Harku i Vilës , port peshkimi , Porta Nova , Muzeu Faro dhe Rua de San Antonio ndër shumë të tjera. Ajo që bie më shumë në sy për këtë qytet është se meqenëse nuk është një vend aq turistik sa mund të jetë Porto ose Lisbona, jeta e tij është shumë më e orientuar tek banorët Portugezë, kështu që nëse ajo që ju po kërkoni është një përvojë shumë më tepër autentike , Faro është qyteti juaj.

Për mësoni portugalisht në Faro , kurset e gjuhës së përgjithshme dhe online dallohen mbi të gjitha.

 

Shpresojmë që të kemi qenë në ndihmë për ju dhe që më në fund të inkurajoni veten të dilni për një kohë për të praktikuar gjuhën. Nuk ka mënyrë më të mirë për të mësuar një gjuhë sesa në vendin tuaj! Nga Ynsitu, ne ju tregojmë të gjitha llojet e kurseve në mënyrë që të mundeni mësoni portugalisht në Portugali Me

Qytetet më të mira për të mësuar spanjisht në Spanjë

Dëshironi të shkoni jashtë vendit për një sezon për të studiuar spanjisht? Ky mund të jetë momenti! Studioni spanjisht në Spanjë Jo vetëm që do t’ju ndihmojë të jeni më të rrjedhshëm me gjuhën, por gjithashtu do t’ju japë një përvojë unike të përbërë nga njerëzit e saj, kultura dhe traditat e saj.

Spanja është vendi i Gadishullit Iberik, është anëtar i Bashkimit Evropian dhe ndodhet në Evropën jugperëndimore. Ai përbëhet nga 19 bashkësi autonome me karakteristika të ndryshme kulturore. Historia, gjeografia dhe zakonet e saj e bëjnë Spanjën një vend shumë të pasur nga pikëpamje të ndryshme. Duke filluar me gjuhët, përveç Kastiliane ose Spanjisht, gjuha zyrtare, në vend 4 gjuhë zyrtare fliten në bashkësi të ndryshme autonome: katalane, valenciane, galike dhe baske, të gjitha Gjuhët romane Me përjashtim të gjuhës baske, e cila është një gjuhë e izoluar.

Sa i përket klimës, ne mund të dallojmë një më shumë Mesdhe dhe një tjetër më Atlantik për shkak të situatës gjeografike. Temperaturat e mira nga të cilat përbëhet vendi, kanë kontribuar që ajo të karakterizohet nga jeta dhe argëtimi, oborret ku njerëzit mblidhen për të biseduar dhe për të kaluar mirë dhe festivalet në natyrë janë tipike, me ardhjen e motit të mirë në shumë qytete të vendit.

Nga pikëpamja kulturore, qytetërimet myslimane, greke, romake, fenikase, vizigote dhe kartagjenase kanë kaluar nëpër Spanjë. Të gjithë ata kanë lënë kokrrën e tyre të rërës në vend, e cila ka rritur pasurinë dhe larminë e saj kulturore. Sidoqoftë, megjithëse çdo bashkësi autonome ka zakone të ndryshme, të gjitha ato janë të bashkuara nga festa, gastronomia e mirë, muzika dhe vallet.

 

Destinacionet më të mira për të mësuar spanjisht në Spanjë

Edhe pse Spanja është një vend plot sharm, ka destinacione që e bëjnë mësimin e gjuhës më të lehtë për shkak të numrit të kurseve nga të cilat duhet të zgjedhin. Tjetra, ne ju tregojmë qytetet më të mira për të mësuar spanjisht në Spanjë.

 

 • Madridi

Madridi është kryeqyteti i Spanjës, qyteti më i populluar dhe një nga më të vizituarit në vend. Qyteti spikat kryesisht për kulturën dhe artin e tij evropian. Përbëhet nga muzetë që janë ndër më të mirët në botë, siç është Muzeu Prado ose Muzeu Reina Sofia , ku mund të shihni vepra të shkëlqyera nga piktorë të tillë si Goya dhe Velázquez. Përveç kësaj, disa nga vendet më emblematike në Madrid janë Porta e Diellit , Plaza de Cibeles , Pallati mbretëror dhe Katedralja Almudena Me Pa harruar rrugët e tij të mëdha dhe parqet e mirëmbajtura siç është Dalja në pension , bulevardet dhe lagjet e tij elegante me rrugë të ngushta plot jetë.

Nëse jeni të interesuar për mësoni spanjisht në Madrid Ne rekomandojmë veçanërisht kurse të përgjithshme të gjuhës dhe përgatitjen e provimit.

 

 • Malaga

Qyteti i Malaga ndodhet në Costa del Sol, në Andaluzi në Spanjën jugore. Banorët e saj njihen për udhëheqjen e një ritmi më të qetë të jetës dhe për të qenë shumë miqësorë dhe simpatikë. Plazhet e saj me rërë të verdhë dhe moti i mirë gjatë gjithë vitit e bëjnë këtë qytet destinacionin e preferuar turistik në të gjithë Andaluzinë. Përveç kësaj, qyteti ka një nga industritë kryesore të peshkimit, kështu që ju mund të kënaqeni duke ngrënë në një nga restorantet e tij të shumtë në plazh. Së fundi, ne gjithashtu mund të gjejmë qytete më të largëta të bardha rurale, të shënuara shumë nga ndikimi arab. Ndërmjet Kurse spanjolle në Malaga Dallohen kurset e përgjithshme të gjuhës, kurset dhe aktivitetet për përgatitjen e provimeve.

 

 • Barcelona

Barcelona është kryeqyteti i bashkësisë autonome të Katalonjës dhe qyteti i dytë më i populluar në Spanjë. Gjuha e saj zyrtare, si dhe ajo e pjesës tjetër të Katalonjës, është Katalonishtja. Qyteti është i njohur për artin dhe arkitekturën e tij, ai përbëhet nga muzetë e mëdhenj si Muzeu Picasso ose Muzeu Kombëtar i Artit të Katalonjës Me Përveç kësaj, ajo është zbukuruar pothuajse tërësisht nga arti modernist dhe pikat kryesore të projektuesit Antonio Gaudi, duke përfshirë Familja e shenjtë , Park Guell ose shtëpinë Batlló Me

Nëse flasim për kulturën, modën dhe gastronominë, Barcelona është një fokus për tendencat e reja. Në të mund të ecni si në rrugët ikonike ashtu edhe në Ramblas , ecja e hirit dhe Rrugë diagonale me firma të mëdha dhe ndërtesa emblematike, të tilla si lagje me dizajne më alternative si p.sh I lindur Me Nëse dëshironi studioni spanjisht në Barcelonë Ne sugjerojmë kurse për të rinjtë, përgatitjen e provimit dhe gjuhën e përgjithshme.

 

 • Sevilje

Sevilja është kryeqyteti i bashkësisë autonome Andaluzi, i vendosur në brigjet e Guadalquivir. Ajo që bie më shumë në sy në qytet është ndikimi arkitektonik mysliman, pasi ai ishte i banuar nga arabët për gati 800 vjet. Njihet si qyteti i tapas, flamencos, ndeshjeve me dema dhe festivale, përfshirë Panairi i Prillit dhe javë e shenjtë Me Përveç kësaj, në Sevilje mund të gjejmë vende plot hijeshi si Sheshi Jonxhë valë Rruga Betis Me Ndër Kurse spanjolle në Sevilje , do të gjeni kurse për të moshuarit dhe gjuhën e përgjithshme ndër të tjera.

 

Përveç Madridit, Malagës, Barcelonës dhe Seviljes, ne mund të gjejmë shumë qytete të tjera në të cilat mësoni spanjisht në Spanjë si Marbella, Ibiza ose Santa Cruz de Tenerife. Shpresojmë që t’i keni dashur këto qytete dhe se Spanja është destinacioni juaj i radhës!

Qytetet më të mira për të studiuar gjermanisht në Gjermani

Nëse po mendoni të shkoni jashtë vendit për ca kohë për të përmirësuar gjuhën gjermane, opsioni më i mirë është gjithmonë të udhëtoni në vendin e origjinës! Duke vendosur për studioni gjermanisht në Gjermani Jo vetëm që do të jeni në gjendje të përmirësoni këtë gjuhë, por gjithashtu do të jeni në gjendje të njomni kulturën, historinë dhe peizazhet e saj.

Gjermania, (Deutchsland në gjermanisht), është vendi më i populluar në Bashkimi Europian , me 79.8 milionë banorë. Ndodhet në qendër të Evropës, kryeqyteti i saj është Berlini dhe përbëhet nga 16 shtete. “Gjermania” vjen nga populli gjerman “Alamanes”, një emër i përdorur nga romakët për të emëruar ato toka pranë Romës.

Për më tepër, është një vend shumë i rekomanduar për të udhëtuar, studiuar ose punuar, pasi është një vend që ofron shumë mundësi dhe mundësi. Aktualisht është fuqia e katërt në botë dhe e para në Evropë, kjo për shkak të sasisë së eksporteve që bën çdo vit, duke qenë kështu eksportuesi i tretë më i madh në botë. Po kështu, Gjermania është një vend shumë i pasur në inovacion dhe teknologji dhe në kulturë. Në fakt, shkencëtarë prestigjiozë si p.sh Albert Einstein , Karl Benz Y Heinrich Rudolf Hertz , dhe filozofë të mëdhenj si p.sh Friedrich Engels , Friedrich Nietzsche , Immanuel Kant Y Karl Marksi . Përveç kësaj, gjatë gjithë historisë së saj ajo ka qenë qendra e lëvizjeve të mëdha artistike siç është Rilindja , Gotik Y Romane .

Sa i përket klimës, megjithëse ndryshon pak në varësi të stinës së vitit, zakonisht është mjaft e butë. Temperaturat variojnë nga -15 ° C në 0 ° C në vjeshtë dhe dimër, dhe midis 6 ° C dhe 24 ° C në pranverë dhe verë. Klima e saj oqeanike çon në erëra të lagështa dhe reshje shiu në veri, veçanërisht në dimër.

Gjermania shquhet për një peizazh shumë të larmishëm, plot male, pyje, liqene, lumenj dhe plazhe në veri. Por gjithashtu ka qytete të mëdha për të parë se si Berlin, Mynih, Hamburg ose Frankfurt me shumë ndikime multikulturore. Kur bëhet fjalë për gastronominë, sallam, the gjevrek dhe birra janë disa nga simbolet e tij më përfaqësuese.

Përveç historisë, klimës dhe peizazheve, sa i përket gjuhës, gjuha e parë dhe e vetme është gjermanishtja, edhe pse nëse e vizitojmë mund të takojmë edhe shumë njerëz që flasin anglisht, e ndjekur nga frëngjishtja. Për më tepër, nga 180 milionë gjermanishtfolës, 100 milionë janë gjuhë amtare dhe 80 milionë jo-folës.


Destinacionet më të mira për të studiuar gjermanishten në gjermani.

 • Berlini

Berlini është një nga qytetet më të rëndësishme politike dhe kulturore të folur në Evropë. Fullshtë plot me muze të klasit të lartë, biblioteka dhe ngjarje muzikore. Alsoshtë gjithashtu një qytet plot plagë që tregojnë historinë e tij, si ai Memoriali i Holokaustit , mbetjet e Muri i Berlinit , e cila ndau qytetin për 28 vjet dhe kampet e përqendrimit dhe bunkerët , të cilat tregojnë rezultatin e fashizmit të ashpër që përjetoi qyteti në ditët e tij. Përveç kësaj, qyteti ka monumente të tjera të mëdha të tilla si Porta e Brandenburgut , ku zhvillohen shumica e festimeve të qytetit, Kube e Reichstag ose Shtëpia e Skulpturave të Botës . Te mësoni gjermanisht në Berlin , ne gjejmë një shumëllojshmëri të gjerë opsionesh të përbëra nga kurse të përgjithshme të gjuhës, përgatitja e provimeve dhe kurse parauniversitare ndër shumë të tjera.

 • Mynih

Mynihu është një nga qytetet më të mëdhenj në Gjermani dhe me cilësinë më të mirë të jetës në botë. Ndodhet shumë pranë Alpeve, duke qenë një qytet i pastër, me peizazhe të gjelbra dhe vende të mrekullueshme për t’u vizituar, si p.sh. Kopsht anglez ose Lumi Isar . Përveç kësaj, gjatë vitit ajo ka ngjarje të mëdha të tilla si Oktoberfest dhe Konferenca e Sigurisë që tërheqin njerëz nga e gjithë bota. Në lidhje me gastronominë në qytet, do të shohim mbi të gjitha gjevrekë , leberkäs dhe kupat e birrës që konsumohen zakonisht në tarracat e jashtme. Së fundi, në lidhje me ofertën e Kurse gjermane në Mynih , veçanërisht ato të gjuhës së përgjithshme, bien në sy përgatitja e provimeve dhe ato të biznesit.

 • Frankfurt am Main

Frankfurti ndodhet në qendër të vendit. Quiteshtë një qytet mjaft modern, në fakt, ai ka aeroportin e tretë më të madh në Evropë dhe rrokaqiejt e mëdhenj. Sidoqoftë, është ende një vend shumë i pasur në kulturë. Frankfurti përbëhet nga numri më i madh i muzeve në Gjermani, përfshirë Muzeu i Artit Modern dhe Städel , në të cilën do të gjejmë vepra të piktorëve të mëdhenj si p.sh Monet , Van gog Y Pikaso ndër të tjera. Nëse jeni të interesuar për mësoni gjermanisht në Frankfurt Ne ju ofrojmë, ndër të tjera, kurse të përgjithshme të gjuhës dhe përgatitjen e provimeve.

 • Qytete të tjera

Përveç këtyre qyteteve të mëdha, ka edhe shumë të tjerë, si p.sh Këln , Freiburg nga Brisgau , Münster ose Konstancë , me të cilën me siguri nuk do të zhgënjeheni nëse qëllimi juaj është të mësoni gjermanisht në Gjermani dhe të shijoni përvojën që do të jetoni gjatë këtij udhëtimi.

Nga Ynsitu ju inkurajojmë të përjetoni të studioni gjermanisht jashtë vendit dhe për këtë ne ju ofrojmë qindra Kurse gjermane në Gjermani kështu që ju të vazhdoni të stërviteni, të mësoni gjuhën dhe të merrni në shtëpi një kujtim të mrekullueshëm të kësaj përvoje!

Destinacionet më të rekomanduara për të mësuar frëngjisht në Francë

Ju intereson studioj frengjisht ne destinacionin tuaj te shtepise? Atëherë me siguri jeni në vendin e duhur. Mësoni frëngjisht në Francë është mënyra më e mirë për të praktikuar gjuhën.

Kjo gjuhë vjen nga latinishtja e Romës vetë, me ndikime të caktuara nga popujt kelt dhe frank. Sidoqoftë, si në pothuajse të gjitha vendet, në varësi të zonës në të cilën ndodheni, do të hasni thekse të ndryshme. Ky fakt e bën vendin edhe më të larmishëm dhe të bukur. Në secilin rajon mund të gjejmë thekse të vendit, të tilla si Bretonisht , Baskisht , Alsas , Korsikan , Flamand … Përmes së cilës është shumë e lehtë të dihet se nga vijnë njerëzit.

Franca është një nga destinacionet më të njohura në botë, me afërsisht 80 milion vizitorë në vit. Ka shumë arsye pse ky vend tërheq kaq shumë njerëz, muzetë, kështjellat, gastronominë, bukurinë e peizazhit, klimën, brigjet e tij, pasurinë e tij kulturore …

Megjithëse nuk është një vend shumë i madh, varësisht nga zona në të cilën ndodheni, klima e tij mund të ndryshojë gjithashtu. Franca përgjithësisht karakterizohet nga një klimë mesdhetare, me dimra të butë dhe verë më të freskët. Por duhet të kemi parasysh që ndërsa shkojmë drejt veriut temperaturat bien dhe është më ftohtë.

Përveç klimës së tij të mirë, ky vend ka vende të mrekullueshme për t’u vizituar. Midis tyre, përveç qytetit të bukur dhe të njohur të Parisit, mund të gjejmë vende si Mont Saint-Michel , një komunë franceze që rrethohet nga uji kur rritet batica, Carcassonne , një nga qytetet mesjetare më të ruajtura, rajoni i Alsas , një nga më të bukurat në veri të vendit, veçanërisht e rekomanduar në Krishtlindje, ku në qytete si Colmar ose Strasburg mund të shihni tregjet e pabesueshme të Krishtlindjeve, Bregu i Kaltër me qytete të mirënjohura si Monako, Nice ose Kanë dhe Kështjellat e Loirës ndër shumë të tjerë.

 

QYTETET M B T MIRAT P TOR T LE MARSUAR FRANCN N FR FRANC

Edhe pse ky vend është simpatik në tërësi, ka disa qytete që dallohen për lehtësinë dhe numrin e kurseve që duhet të mësojnë frëngjisht në Francë. Midis tyre, ne gjejmë qytetet e mëposhtme:

 

 • Paris

Parisi është qyteti i zgjedhur për dialektin rajonal francez, pasi përveçse ishte kryeqyteti i Francës, ishte vendi ku jetonin mbretërit dhe aristokracia franceze. Edhe brenda qytetit mund të gjejmë dy thekse krejtësisht të ndryshme në varësi të klasës shoqërore. Nuk është më e saktë, Soutenu dhe quhet më bisedorja Verlan , një formë e zhargonit që konsiston në përmbysjen e rrokjeve të fjalëve ( shikoj lan = lan shikoj = l’enversë). Shtë një qytet i bukur plot vende dhe lagje magjike për të ditur se si Saint Germain , Montparnasse , Lagja Latine ose Montmartre . Midis Kurse franceze në Paris Ata të gjuhës së përgjithshme spikasin mbi të gjitha, por ne gjithashtu mund të gjejmë kurse me aktivitete, të specializuara ose përgatitje për provime, ndër të tjera.

 

 • Montpellier

Ky qytet ndodhet në juglindje të vendit, pranë bregdetit mesdhetar. Isshtë një qytet relativisht i ri që ka një qendër historike me origjinë mesjetare që ia vlen të vizitohet. Montpellier shquhet për jetën dhe lëvizjen që ka, ne do të jemi në gjendje të vëzhgojmë sheshe plot me njerëz, ngjarje në rrugët e tij, tregje në sheshe, artistë dhe panaire gjatë vitit. Në Kurse frëngjisht në Montpellier Do të gjejmë një larmi kursesh, përveç atyre të gjuhës së përgjithshme, do të kemi shumë të tjerë për të zgjedhur, të tilla si përgatitja e provimit, me aktivitete, të rinj, parauniversitar ose trajnim të mësuesve.

 

 • Lion

Lyon është një nga qytetet më të rëndësishme në vend. E vendosur në juglindje të Francës, në rajon Rhône-Alpes Shtë qyteti me jetën më të madhe studentore pas Parisit, pasi ka universitete të mëdha dhe shkolla biznesi. Përbëhet nga një pasuri e madhe arkitekturore dhe kulturore. Në fakt, qyteti i tij i vjetër është deklaruar nga Trashëgimia botërore e UNESCO-s . Brenda kurseve për studioj frëngjisht në Lyon Kurset e përgjithshme të gjuhës dhe përgatitja e provimeve bien mbi të gjitha.

 

 • Bukur

Shtë një qytet i vendosur në juglindje të Francës, midis detit dhe maleve, në brigjet e Detit Mesdhe. Nice është ndër qytetet më turistike në Francë për disa arsye. Midis tyre gjejmë klimën e saj, një nga më të këndshmet në vend për shkak të vendndodhjes së saj të privilegjuar në Côte d’Azur. Ai gjithashtu përmban vende që ia vlen të shihen si Kodra Chateû , e bukur e vjetër, e port , Kodra Cimiez , lagje më borgjeze dhe lagje të tjera si Magnan , Republikane ose Saint-Roch . Bukur dallohet gjithashtu për karnavalet e saj, koha e vitit kur mbizotërojnë kostumet, muzika dhe një atmosferë e mirë në qytet. Midis Kurse franceze në Nisë Ne mund të zgjedhim midis kurseve të përgjithshme të gjuhës, të rinjve, përgatitjes së provimeve, biznesit dhe të moshuarve midis shumë të tjerëve.

 

 • Destinacione të tjera

Edhe pse këto destinacione të shkëlqyera janë më të rekomanduarat, ka shumë qytete të tjera si Bordeaux, Toulouse, La Rochelle ose Biarritz ku mund të përmirësoni frëngjishten tuaj. Me siguri totale, në çdo qytet të Francës do të keni një përvojë unike që do t’ju lërë të magjepsur.

 

Nga Ynsitu Ne ju inkurajojmë të vazhdoni të mësoni gjuhë të reja. Dhe çfarë mënyre më të mirë për ta bërë atë sesa duke vizituar vendin e origjinës! Kjo është arsyeja pse ne ju ofrojmë një larmi të gjerë kursesh për mësoni frëngjisht në qytete të ndryshme të Francës .

Qytetet më të mira për të studiuar italisht në Itali

Gama e mundësive është e madhe kur zgjedh se cili qytet është i duhuri në Itali për të shkuar për të studiuar italisht. Kur mendoni për udhëtimin tuaj të mundshëm në Itali Për të filluar studimin e italishtes ose për të përmirësuar atë që tashmë e njihni dhe vazhdoni, nuk keni asnjë numër dyshimesh , dhe, pyetja e madhe Ku po shkoj? Epo, e vërteta është se Italia është e jashtëzakonshme, për shkak të madhështisë së saj, paqartësisë së saj dhe për arsye të tjera që e bëjnë atë shumë të veçantë.

Isshtë një vend disi i veçantë dhe secili rajon është krejtësisht i ndryshëm, diçka si një vend me botë të ndryshme për të zbuluar brenda vetes, të cilat nuk kanë asnjë lidhje me njëri-tjetrin. Ne synojmë që me këtë postim t’ju ndriçojmë në mënyrën më precize kur merrni një vendim. Veryshtë shumë e rëndësishme që të kërkoni një qendër studimi, akademi, mësues ose familje që t’ju ndihmojë dhe t’ju mësojë. Nëse shkoni vetëm në Itali, një kurs i mirë ose mësues mund t’ju ndihmojë të njihni vendet dhe njerëzit që nuk i dinit se ekzistonin dhe t’ju prezantojë me kulturën e vendit. dhe, më konkretisht, qyteti ku shkoni, sepse kjo është thelbësore në studimin e një gjuhe. Kështu që ne ju lëmë disa propozime të ndryshme, kështu që ju të vendosni dhe të hidhni hapin sa më shpejt të jetë e mundur!

Ne paraqesim propozimet e mëposhtme:

QYTETET M B T MIRAT P TOR T LE M LESUAR ITALIANIN N IT ITALI

Kur bëhet fjalë për të mësuar italisht, theksi është shumë i lehtë për t’u kuptuar në Milano, ndoshta më neutral nga të gjitha thekset italiane brenda Italisë . Mundësitë e akademive dhe mësuesve janë të gjera dhe ju mund të bëni praktikisht gjithçka që propozoni në një vend si ky, nga takimi me njerëz nga e gjithë bota, te mësimi dhe jetimi i përvojave të qytetit të madh. Negativ është se çon në çmimet brenda Milanit që janë më të lartat se kudo në Itali, por gjithçka është çështje e shikimit me kujdes dhe vendosja e tij në një shkallë.

Përkundër faktit se është një qytet i ftohtë dhe gri, i cili është ajo që ju dëgjoni më shumë, Milano është një qytet interesant, i cili ofron shumë mundësi, i lidhur shumë mirë me të gjithë Italinë dhe me të gjithë të huajt, dhe në të cilin do të keni nje kohe e shkelqyer. Milani surprizon nëse i jepni vetes mundësinë. Sigurisht, duhet të keni parasysh se është veriu dhe se në këto lloj qytetesh ato janë shumë më të organizuara, në kuptimin që duke qenë një qytet industrial, ku bën ftohtë në dimër, errësohet herët, etj., kjo Çon në një jetë shumë të strukturuar për të vazhduar me të, por nuk e zvogëlon mundësinë e argëtimit dhe argëtimit. Ju mund të shkoni nga praktikisht kudo në botë drejtpërdrejt në ndonjë nga aeroportet e saj.

 

Shtë një qytet i bukur, një nga më kryesorët, ku do të gjeni shumë studentë në të njëjtën situatë si ju , pasi është objekt studimi nga shumë studentë ndërkombëtarë (një lajm shumë i mirë në favor). Kjo pasi në qytet dhe rrethinat e tij ka universitete shumë prestigjioze dhe të fuqishme. dhe, për këtë arsye, oferta për të studiuar në qytet do të jetë gjithmonë një mundësi e mirë.

Bolonja është shumëngjyrëshe, e gëzuar dhe ka shumë mundësi që studentët e saj të kenë një qëndrim të pabesueshëm dhe unik. Shumë studentë e klasifikojnë atë si qyteti më i mirë në Itali.

Çmimet janë përgjithësisht të larta, por vetëm në zona të caktuara, ato që janë më afër qendrës, qendrave universitare ose zonave më të njohura të qytetit.

Ekziston gjithashtu një ofertë e gjerë kulturore dhe mundësi për t’u lidhur me çdo pjesë të Italisë, për shkak të vendndodhjes së saj të privilegjuar.

 

 • Pisa

Ajo i përket Toskanës, është afër Firences dhe tokave të vreshtave të rajonit. Isshtë ideale për ata që nuk i pëlqejnë vendet e mëdha, megjithëse në përgjithësi shumë turistë kalojnë atje çdo ditë. Shumica janë përqendruar rreth kullës së famshme.

Qyteti është i bukur dhe shumë i ndikuar nga kultura italiane e Rilindjes, dhe përmban shumë oferta për studentët, të cilët përgjithësisht komentojnë se janë ndjerë rehat, pasi Pisa është një vend shumë i menaxhueshëm, mikpritës dhe gjithëpërfshirës. Në përgjithësi është një destinacion i mrekullueshëm për studentët, por me shumë më shumë turizëm. Zona është shumë e bukur, në të cilën rrugët e saj natyrshëm kujtojnë lulëzimin e saj. Ju hani shumë mirë, thithni ajër të pastër të pabesueshëm. Çmimet, si në qytetet më të vogla më sipër, do të ndryshojnë nga zona në të cilën vendosni të qëndroni. Sigurisht, e gjithë provinca e Toskanës ka një theks shumë të veçantë. Një aspiratë që i bën ata të njohur dhe unik, por të fillosh të studiosh italisht mund të jetë akoma më kompleks.

Connectedshtë shumë mirë e lidhur me pjesën tjetër të Italisë dhe Firencën, kaq të vizituar (në rast se dëshironi të vizitoni këto vende si turist).

 

Duhen pak fjalë për të ditur Romën dhe kulturën e saj, pasi ajo është e njohur në të gjithë botën dhe me siguri do t’i referoheni asaj, edhe nëse nuk keni qenë ende atje. Imagjinoni të gjitha mundësitë që ju ofron, asgjë më shumë sesa për historinë e saj emocionuese. Përveç dimensioneve të saj, Roma është një qytet shumë i madh që do t’ju ndihmojë të jetoni jetën që dëshironi të jetoni atje, mos u mbingarkoni sepse tërheq shumë turistë. Nëse vërtet dëshironi të keni një përvojë intensive në maksimum, tashmë e dini që ky është vendi i duhur. mundësitë në këtë qytet janë i pafund .

Qyteti është i lidhur shumë mirë, si për të mbërritur nga jashtë Italisë, ashtu edhe me pjesën tjetër të qyteteve italiane. Ndonjëherë, po, romakët janë pak kaotikë dhe nëse keni nevojë për qetësi dhe organizim, ne ju rekomandojmë veriun. Theksi romak është shumë i veçantë . Ndonjëherë edhe italianët kanë probleme për t’i kuptuar, diçka si në jug të Spanjës: ata presin fjalë, nuk shqiptojnë saktësisht të gjitha shkronjat … ato janë argëtuese, por ne e pranojmë që mund të jetë një rrëmujë në planin afatgjatë.

Ju do të jeni në gjendje të gjeni shkolla të mëdha dhe të mira , gjithashtu të vegjlit. Ju mund të mësoni italisht si të doni dhe me ritmin që dëshironi.

Ju mund të keni mundësinë e njohjes së kaq shumë kryeveprave, të të gjitha llojeve, për shkak të ofertës së tij të larmishme kulturore. Sa i përket çmimeve, ka gjithçka në Romë. Zona që janë të shkëlqyeshme për të jetuar si student dhe të tjera që janë shumë të shtrenjta, ku mund të ecni dhe të shikoni.

 

 • Napoli

Me siguri keni dëgjuar për picat e tyre të famshme, veçanërisht për Margaritën. Shtë një qytet i bukur, mjaft i panjohur dhe me çmime që nuk kanë asnjë lidhje me qytetet e tjera që kemi parë. Livedshtë jetuar shumë mirë, një jetë e një qyteti bregdetar, pranë detit dhe me dalje në të gjithë bregdetin jugor të Italisë, e cila është një mrekulli e vërtetë. ekziston një larmi e mësues dhe shkolla dhe zbulime interesante në një nivel kulturor.

Por, po, për t’i kuptuar ato mund të jetë e komplikuar. Shumë flasin gjuhën napolitane dhe se, ne sigurojmë që ata nuk kuptojnë asgjë tjetër përveç tyre, por kur flasin me të huaj në italisht, edhe nëse kanë theksin e tyre të veçantë (pak më e vështirë për t’u kuptuar se në veri), ju do të ndihen si në shtëpinë tuaj. Ata janë të dashur dhe të afërt, një fakt më relaksues. Cfare ka me shume, Ka një aeroport dhe stacion treni për të arritur atje ku dëshironi të shkoni, kështu që distanca nga rajonet e tjera nuk duhet të jetë problem.

 

Ajo që ju sigurojmë se nëse vendosni për ndonjë nga këto destinacione është se do të keni një kohë të pabesueshme dhe të jetoni përvoja të paharrueshme. Përveç kësaj, pavarësisht nga preferencat tuaja, të gjitha këto janë qytete në të cilat me siguri do të gjeni vendin tuaj dhe do të jeni në gjendje të kryeni aktivitetet që dëshironi, të lëvizni nëpër një mjedis të ngjashëm me tuajin dhe të takoni njerëz të llojit tuaj, që nga Italia, në çdo cep ka një sërë mundësish, për shkak të shumëllojshmërisë së njerëzve dhe mentalitetit më të hapur që ata kanë.

Ne e kemi gjetur këtë informacion që ne e propozojmë shumë interesant për qytetet e njohura në Itali dhe disa pak më pak. Shpresojmë të zbuloni të gjithë Italinë dhe më pas të na tregoni për përvojën tuaj, duke na lënë rekomandime më precize që do të ndihmojnë të tjerët të vendosin midis shumë qyteteve të tjera të mrekullueshme që ka Italia, disa pothuajse të panjohura, por që kanë një vlerë të madhe dhe që kanë kaq shumë shumë për të ofruar.

 

Mos e humbni rastin për të studioj italisht në Itali ! Nëse dëshironi të studioni gjuhën amtare të këtij vendi të mrekullueshëm, mënyra më e mirë për ta bërë atë është përmes një kursi italian në Itali. Nga Ynsitu, ju mund të zgjidhni midis kurseve të ndryshme në shumë qytete të tjera italiane.

Në rast se vendosni për një gjuhë apo vend tjetër, në Ynsitu ne kemi praktikisht gjuhët kryesore nga e gjithë bota, në të gjitha modalitetet e mundshme, në çdo qytet / vend të botës, ku mësohet gjuha. 

Qytetet më të mira për të studiuar anglisht në Irlandë

studioni anglisht në Irlandë

 

Nëse po mendoni të studioni anglisht në një vendlindje, Irlanda mund të jetë vendi juaj! Studimi i anglishtes në Irlandë është një nga opsionet më të mira, pasi që anglishtja është gjuha zyrtare e vendit, përveç galikishtes që është kryesisht e përhapur në zonën e gjërave aksidentale. Theksi irlandez mund të jetë i vështirë për t’u kuptuar, veçanërisht në qytetet që janë larg nga kryeqyteti, megjithëse pa dyshim do të kuptoni njerëzit që jetojnë në Dublin dhe rrethinat e tij pasi janë vende më turistike dhe ndërkombëtare.

Dublini është kryeqyteti i ishullit Irlandez dhe disa nga qytetet më të rëndësishme për nga madhësia janë KS, Limerick dhe Galway. Edhe pse ato kanë një klimë të butë, duhet të jeni të përgatitur të provoni katër stinët e vitit në një ditë të vetme. Irlanda është vendi i përsosur për ata që e duan shiun, mos harroni kurrë të sillni me vete një çadër dhe një mushama!

Irlanda, e njohur gjithashtu si “Ishulli Emerald”, është një vend me origjinë Keltike që është zhytur në histori dhe ka monumente që janë më shumë se 5,000 vjet të vjetra, të tilla si tumë varrosëse Newgrange që u ndërtua 500 vjet para Piramidave të Egjiptit. Gjëja më interesante për këtë ishull është ishulli i tij peisazhe të gjelbërta plot shkëmbinj, rrënoja guri dhe kështjella. Ndër atraksionet më të famshme turistike të saj janë Unaza e Kerry, Shkëmbinjtë e Moher ose Malet e Wicklow. Pikëpamjet e saj nuk lënë askënd indiferent! Përveç peizazheve të saj, ju mund të bëni turizmi urban rreth ishullit dhe vizitoni Magazina Guinness ose qytete simpatike si Malahide, Dun Laoghaire ose dyqanet e famshme të artizanatit Galway.

Në Irlandë, jo gjithçka do të studiojë anglisht dhe do të vizitojë peisazhet e saj! Përveç pamjeve të saj unike, Irlanda është plot qytete dhe qytete me shumë jetë . Jo vetëm sepse irlandezët janë njerëz shumë miqësorë, por ne po flasim edhe për një vend që është i famshëm për birrën e tij Guinness, i cili sigurisht jep një atmosferë festive në çdo pub në vend. Nëse ju pëlqen birra dhe ahengjet, nuk mund të humbisni Temple Bar në Dublin, një zonë e njohur për atmosferën e saj irlandeze, plot bare, bare dhe restorante të mbështjella me muzikë kelte.

 

SITET M B T MIRAT P TOR TAR MARSUAR ANGLISHTIN N IR Irlandë

Siç kemi thënë, anglishtja është gjuha më e folur në ishullin irlandez dhe nuk ka dyshim se ajo është njëra nga gjuhët më të njohura vendet më të mira për të mësuar anglisht , pasi njerëzit e saj janë shumë mikpritës dhe është shumë e lehtë të ndihesh si një nga peisazhet dhe pubet e saj. Vendet më të mira për të mësoni anglisht në Irlandë Ata janë:

 • Dublin

Në këtë qytet do të gjeni ofertën më të madhe të kurseve për të studiuar anglisht në Irlandë, duke qenë kryeqyteti dhe qyteti më i madh në ishull. Dublini është qendra ekonomike e vendit dhe ka një numër të madh të kolegjeve, shkollave dhe universiteteve prestigjioze. Midis Kurse angleze në Dublin Spikasin kurse të përgjithshme të gjuhës dhe përgatitja e provimeve. Përveç kësaj, ofrohen kurse biznesi, trajnime për mësuesit dhe kurse kolegji. Nëse dëshironi të bëni më shumë gjëra ndërsa studioni, mund të merrni një kurs për të studiuar dhe punuar ose kurse me aktivitete. Ndër të gjitha kurset, ju mund të gjeni anglisht për junior ose senior.

 • Cork

Pas Dublinit, Cork është qyteti më i madh në Irlandë dhe gjithashtu vizitohet nga shumë turistë dhe studentë çdo vit. Shtë një qytet me shumë hijeshi dhe histori, plot me kështjella dhe qytete të vogla plot hijeshi. Oferta e Kurse anglisht në Cork është më i vogël, por edhe i gjerë. Ju mund të gjeni kurse të përgjithshme të gjuhës dhe përgatitje të provimeve, si dhe trajnime për mësuesit, për biznes ose për të punuar ndërsa studioni anglisht.

 • Galway

Galway është një qytet që shquhet për artin dhe kulturën e tij dhe ka peisazhe të pabesueshme, ashtu si pjesa tjetër e ishullit. Ju gjithashtu mund të gjeni hijeshinë dhe atmosferën festive të kryeqytetit mes pubeve dhe bareve të Galway. Kryesore Kurse angleze në Galway ato janë ato të anglishtes së përgjithshme dhe përgatitjes së provimeve, përveç që kanë kurse për studentë para-universitarë, mësues dhe të moshuar.

 • Destinacione të tjera

Përveç këtyre tre qyteteve të mëdha, mundeni mësoni anglisht në qytete të tjera irlandeze si Limerick, Waterford, Drogheda … Të gjithë kanë një bukuri magjike dhe janë plot peisazhe dhe jetë irlandeze.

Mos e humbni mundësinë për të studiuar anglisht në Irlandë! Nëse dëshironi të studioni gjuhën amtare të Irlandës, mënyra më e mirë për ta bërë këtë është përmes një kursi anglisht në Irlandë. Nga Ynsitu, ju mund të zgjidhni midis kurseve të ndryshme të anglishtes në Dublin, Galway ose shumë qytete të tjera Irlandeze.