5 vendet thelbësore për të parë në Portugali


Portugalia është një vend me një klimë shumë të mirë pothuajse gjatë gjithë vitit, me një gastronomi të larmishme dhe të hollë, verëra spektakolare dhe, mbi të gjitha, me qindra qytete simpatike dhe kilometra plazhe përgjatë Oqeanit Atlantik. Dhjetëra gjëra që e bëjnë Portugalinë një nga vendet më të rekomanduara në botë.
Soshtë aq afër Spanjës, saqë nganjëherë as nuk e vërejmë. Kultura dhe mënyra e jetesës janë të ngjashme dhe normalisht kur udhëtojmë kërkojmë vende që janë më të largëta dhe të ndryshme nga vendet tona. Por ne e konsiderojmë atë Portugalia është një nga ato vendet që nuk mund të humbasësh Kjo është arsyeja pse sot ne ju sjellim një listë të vendeve thelbësore që duhet të shihni nëse vizitoni Portugalinë.

1. Lisbonë

Kryeqyteti i vendit, kryeqyteti i Fado dhe Shtatë Kodrave, është një nga vendet që duhet të shihni në Portugali (dhe tek e cila me siguri do të dëshironi të ktheheni). Një nga vendet më të bukura në qytet është Lagja Alfama Isshtë plot me gjëra të vjetra, rrugët e tij janë të ngushta, ballkonet e saj janë plot me rroba të varura, ka dhjetëra dyqane dhe zanate të vogla të lagjes … Vetëm duke bërë një shëtitje të shkurtër nëpër zonë do të gjeni thelbin e vërtetë të qytetit. Pasi të shijoni Alfama, ju mund të shijoni pamjet e pabesueshme të Lisbonës nga pikëpamjet që janë shpërndarë në të gjithë qytetin, hipni në një tramvaj të vjetër , afrohem me lagjja e Bélem , dëgjoni fado në një lokal të lagjes ose thjesht pini nje pije per Chiado . Ajo që ne rekomandojmë pa asnjë dyshim është që të rezervoni një turne udhërrëfyes në Spanjisht për të kuptuar më mirë historinë e saj dhe të gjitha cepat e saj dhe kështu, të mos humbni asgjë.

2. Algarve

E vendosur në jug të Portugalisë, Algarve shquhet për vetveten plazhe të pafund dhe limane spektakolare , një mjedis i bukur natyror u kthye në vendin ideal për të kaluar disa ditë me pushime.
Bregu i saj i gjatë fshihet shumë plazhe me rërë dhe ujë bruz , midis shkëmbinjve shkëmborë që i vendosin ndër plazhet më të bukura në Evropë (Praia da Marinha, Praia de Dona, Praia da Rocha …). Fshatrat e tij të vegjël të peshkimit me shtëpi të bardha dhe rrugë të ngushta janë perfekte për të provuar gastronominë. As nuk mund të të marrë malli për Faro, kryeqytetin e Algarve, për të humbur në Veri Qyteti Tavira ose shiko perëndimi i diellit nga Cabo de San Vicente .
Mënyra më e lehtë për të arritur atje është me aeroplan, në sezonin e lartë ka fluturime direkte nga Madridi dhe Barcelona te Faro. Një tjetër mundësi e mirë nëse jetoni në jug të Spanjës është të shkoni me makinë.

3. Sintra

Sintra ishte shpallur një Trashëgimi Botërore në 1995 Ju jeni të vendosur në një park natyror dhe është padyshim një nga vendet thelbësore që duhet të vizitoni në Portugali. Pallati Pena është një nga imazhet më të famshme të qytetit, për arkitekturën e tij shumëngjyrëshe dhe pranë Pallati Quinto da Regaleira , i famshëm për kopshtet e tij plot cepa të fshehtë, dy nga vendet që nuk mund të humbasësh në këtë qytet.
Për të shkuar nga Lisbona, mund të marrësh një nga këto trenat largohen çdo 20 minuta nga stacioni Rossio . Udhëtimi zgjat vetëm gjysmë ore dhe nga stacioni Sintra mund të merrni një autobus për të arritur kudo në qytet.

4. idbidos

E vendosur në veri të Lisbonës, është një nga qytetet më të bukura në të gjithë Evropën . I rrethuar nga mure të shekullit të 15-të, Abidos bie në dashuri me shtëpitë e tij të bardha dhe çatitë e kuqe, ballkonet e tij të mbushura me lule dhe rrugët e tij të ngushta.
Një nga vendet që nuk mund të humbasësh në këtë qytet të vogël është qasja e njëjtë në të. Porta da Vila Isshtë zbukuruar me pllaka të bukura tradicionale blu dhe në xhiron e murit do të jeni në gjendje të bëni fotot më të mira pasi do të keni pamjet më të mira të qytetit.
Vetëm në gjysmë dite mund të shëtisni qytetin nga njëra anë në tjetrën, dhe ju mund të arrini atje në një orë nga Lisbona me autobus (nga stacioni Campo Grande).

5. Porto

I famshëm për verën e tij dhe i larë nga lumi Douro, Porto rivalizon Lisbonën për nga bukuria. Kjo qyteti është perfekt për të kaluar një fundjavë , ka shumë vende për të vizituar, të tilla si lagjja Do Barreda, tregu Bolhao, kulla Clérigos … disa nga planet e preferuara janë gjithmonë hyrja në librari Lello dhe Irmão dhe bëni një shëtitje në perëndim të diellit përmes Ribeira.
Një nga gjërat më të mira në lidhje me Porto është e saj gastronomi e shijshme , në të cilën merluci mbizotëron dhe pi një gotë verë në një nga kantinat e famshme të Vila Nova de Gaia në fund të ditës.
Një nga turnet më të mira në Porto është lundrimi që përshkon 6 urat në të cilën mund të shijoni pamje unike të qytetit, gjithashtu mund të vizitoni vendet më interesante me një udhëzues në Spanjisht.
Tani që i njihni këto 5 vende të mrekullueshme është koha për të udhëtuar. Shfrytëzoni rastin dhe njihuni me Portugalinë nga dora e Ynsitu . Asgjë më e mirë për të njohur një vend të ri dhe për të thithur kulturën e tij. Ejani me ne dhe përmirësoni nivelin tuaj të gjuhës me një kurs jashtë vendit !