12 gjërat thelbësore që duhet të vizitoni në Vancouver

cosas imprescindibles que debes ver si visitas Vancouver

 

I vendosur në brigjet e Oqeanit Paqësor, Vancouver është mbase qyteti më i famshëm në Kanada, prandaj, nëse planifikoni të udhëtoni në këtë vend në Amerikën e Veriut, do të jeni të interesuar të dini për gjërat çfarë të shohësh në Vancouver.

Ky qytet është shtëpia e mijëra njerëzve çdo vit nga e gjithë bota që vijnë për arsye të ndryshme. Disa nga këto arsye janë atraksionet e tij të panumërta turistike dhe aktivitetet fantastike që mund të bëni, ose mundësia për të bërë një Kurs anglisht në Kanada .

kurse gjuhe në Vancouver ato janë përvoja të vërteta të jetës që tërheqin studentë nga të gjitha kontinentet. Njerëz të të gjitha moshave, profesioneve dhe niveleve ekonomike vijnë në Kanada me qëllim për të mësuar ose përsosur zotërimin e tyre të gjuhës Angleze.

Nëse po mendoni të merrni një kurs gjuhe jashtë vendit, qyteti i Vancouver është mjedisi perfekt për ju. Shumë i vëmendshëm ndaj të gjitha atraksioneve të qytetit që nuk duhet të humbni

 

12 vendet që duhet të shikoni për të vizituar në Vancouver

Ne kemi bërë një përzgjedhje të aktiviteteve dhe vendeve të imponimit të tërheqjes dhe bukurisë për këdo në planet.

1- Ishulli Grandville

Kjo është një nga lagjet më të bukura në të gjithë qytetin. Atmosfera e saj është mjaft e relaksuar dhe bohem. Aty mund të gjesh një të tillë ofertë e larmishme e restoranteve, bareve, kafeneve dhe tregjeve të produkteve të freskëta ku mund të uleni dhe të kaloni mirë me dikë të veçantë. Rekomandohet të mbërrini me transport publik dhe të biçikletoni nëpër vend për të admiruar më mirë bukurinë e tij.

 

2- Parku Stanley

Stanley Park është parku më i madh urban në të gjithë Kanadanë. Ka dy liqene të mëdha dhe disa kilometra shtigje dhe shtigje të natyrës që do të jeni në gjendje të udhëtoni me biçikleta, rulblades ose në këmbë ndërsa shijon pamjen e gjirit. Në këtë vend do të jeni në gjendje të vlerësoni disa kopje të skulpturave tradicionale (shtylla totem) të popujve që banonin në këtë vend para mbërritjes së kolonëve të parë.

 

3- Bota e Shkencës

Në këtë muze interaktiv të shkencës mund të mësoni më i vjetri dhe më moderni në shkencë dhe teknologji që njerëzimi ka krijuar. Ndodhet në lindje të False Creek dhe është vendi ideal për t’u vizituar i shoqëruar; do të habiteni nga eksperimentet dhe ekspozitat e përhershme dhe të përkohshme që ofron.

 

4- Vancouver Lookout

Ngjitja në kuvertën e vëzhgimit të kësaj ndërtese në qendër të Vancouver është një pikë referimi për çdo turist që mbërrin në këtë qytet. Nga 170 metra i lartë ju keni një pamje 360 °. Në ditët kur qielli është i pastër ju gjithashtu mund të shihni ishullin Vancouver dhe Mount Baker në Shtetet e Bashkuara. Çmimi i hyrjes është rreth 18 dollarë kanadezë dhe ju mund të futni sa herë që dëshironi gjatë vlefshmërisë njëzet e katër orëshe të lejes.

 

5- Katedralja e Rruzares së Shenjtë

Shtë një katedrale e stilit gotik të vonë francez; Isshtë një nga vendet që duhet parë në Vancouver. Shtë një destinacion i qetë që mund të merrni pjesë me familjen ose partnerin tuaj. Vendndodhja e saj është në qendrën metropolitane të Vancouver dhe është i rrethuar nga ndërtesa moderne. Ajo u përurua në vitin 1900 dhe është një përfaqësim i besimit të krishterë të këtij qyteti shumëllojshëm.

 

6- Kopshti kinez në Chinatown

Chinatown i Vancouver është një shembull i qartë i karakterit të tij ndërkulturor. Ndodhet në qendër të qytetit dhe ka atraksione të tilla si Kopshti Kinez, i cili është një pamje e bukur tradicionale e arkitekturës aziatike. Nëse jeni në Kanada gjatë dhjetorit dhe janarit mund të merrni pjesë në kremtimin e Festivalit Kinez, një ngjarje plot ngjyra dhe kulturë.

 

7- Gjiri Anglez

Ky gji ndodhet midis qendrës së Vancouver dhe ngushticës së Gjeorgjisë. Tërhiqni vizitorët për plazhet e tij të bukura dhe sepse festivali Festimi i Dritës mbahet atje çdo vit . Në English Bay Beach mund të vizitoni monumentin Inukshuk, i cili është një emblemë e njerëzve Inuit të Kanadasë.

 

8- Galeria e Arteve në Vancouver

Ky muze modern i artit është vendosur në një ndërtesë mbresëlënëse neoklasike që në të kaluarën ishte gjykata provinciale e qytetit. Ka koleksione të përhershme dhe ekspozita udhëtuese të artit më të mirë modern në botë. Kjo është një mundësi për të thithur kulturën, ju pëlqen apo jo arti.

 

9- Gastown

Gastown është një shije e Vankuverit të vjetër. Arkitektura e saj është klasike dhe përbëhet nga ndërtesa jo më shumë se katër katëshe trotuare të larta dhe të gjera, të veshura me pemë. Në këtë vend ata përqendrohen kafene të këndshme, punëtori dhe dyqane të vogla që do të pëlqeni.

 

10- Ura e Pezullimit Capilano

shko figura ecni mbi majat e pemëve më të mëdha, më të gjelbërta dhe më të harlisura që do të shihni ndonjëherë. Epo, mund ta bëni këtë në urën e varur Capilano. Ky vend ndodhet në veri të qytetit dhe rekomandohet të shkoni gjatë javës për të shmangur turmat gjatë fundjavave. Shtë vendi i përsosur për dashamirët e natyrës dhe aventurave.

 

11- Mali i Grouse

Ky vend është veçanërisht joshës nëse jeni në qytet në kohën e dimrit. Në këtë rast, ju mund të gjeni atje një stacion fantastik për ski. Isshtë vetëm gjysmë ore nga qyteti dhe ka pamje të mrekullueshme të Vancouver dhe një mjedis natyror që do të mbetet në kujtesën tuaj si një kartolinë.

 

12- Parku i LightHouse

Edhe pse është pak larg qytetit, ju mund të arrini këtë park madhështor me transport publik. Ndodhet në veri të qendrës urbane dhe nga atje mund të shihni qytetin dhe bregdetin e Kolumbisë Britanike. Shtë një vend ku mund të bëni shëtitje të shkurtra në të cilat do të njiheni me ndërtesat e saj në stilin Kanadez nga fillimi i shekullit 20 dhe natyrisht farët e tij të bukur.

 

Mos harroni se me Ynsitu ju mund të njihni dhe krahasoni të gjitha opsionet që keni në drejtim të kurseve angleze me profesionistë të arsimit vendas, si në Vancouver ashtu edhe në pjesën tjetër të Kanadasë. Mos e humbni mundësinë tuaj për të mësuar një gjuhë të re në vendin tuaj. Zbuloni këtu llojin e vizës që ju nevojitet për të udhëtuar në Kanada !

 

Leave a Reply