10 arsye për të mësuar rusisht me një kurs gjuhe jashtë vendit

10 motivos para aprender ruso con un curso de idiomas en el extranjero

Kryen një kurs gjuhe jashte vendit është një përvojë e paharrueshme që shënon të mësuarit gjatë gjithë jetës. Kur merrni një kurs, ju jo vetëm që e dini dhe praktikoni gjuhën, por gjithashtu zbuloni një botë të re dhe madje edhe mënyra të tjera të të menduarit. Me këtë rast, ne ju japim 10 arsye pse duhet mëso rusisht .

1. Rusia, një botë e re?

Kur bëhet fjalë për të studiuar dhe praktikuar rusisht, gjëja e parë që mendoni është Rusia. Ky vend do t’ju japë mundësi të pabesueshme për të mësuar në lidhje me një trashëgimi dhe traditë shumë të ndryshme nga Evropa Perëndimore, kështu që thoni po mënyrave të tjera për të parë botën!

2. Mësoni rusisht

Një pikë tjetër në favorin tuaj është se ju do të jeni në gjendje të zbuloni prodhimin e shkruar intelektual dhe artistik, nga veprat e dramaturgut Pushkin te ato të romancierëve klasikë si Dostojevsky, Leo Tolstoy, Vladimir Nabokov ose shkrimtari i tregimeve Anton Çehov, i madh monumentet e letërsisë botërore. Frymëzoheni edhe ju?

Nëse ecni nëpër qytetin e bukur të Shën Peterburgut, mund të zbuloni Muzeun e Hermitazhit, të përbërë nga 5 ndërtesa, 45 dhoma, vepra egjiptiane dhe 588 vepra arti nga artistë të njohur vendas dhe ndërkombëtarë si Matisse, El Greco ose Leonardo da Vinci . Shijoni turizmin kulturor dhe artistik ndërsa bisedoni me vendasit.

Në rrethinë ka 7 objekte kulturore duke përfshirë pallate, teatro, muze, kisha dhe statuja. Ju nuk do të mërziteni sepse mund të shijoni përvoja të shumta.

Rruga e kuzhinës në këtë qytet është një luks për qiellzën , me mundësi të tilla si havjar i kuq dhe i zi, proshutë iberike, pjata tradicionale të tilla si supë me lakër shchi dhe petullat, të cilat mund t’i porosisni të mbushura me mish, peshk, perime ose ndonjë ëmbëlsirë. Ato gjenerojnë një përvojë të plotë të fjalëve dhe aromave.

3. Peisazhe natyrore

Me një kurs gjuhe jashtë vendit ju mund të njihni mrekullitë natyrore që shfaqen në larminë e gjerë të territorit ku flitet gjuha. Turizoni Rusinë nga vendi historik dhe arkeologjik i Bolgarit në Malet e Kaukazit, me pllajat e tyre gjysmë të shkreta, pyjet subtropikale dhe akullnajat në një vend.

Aty mund të vizitoni edhe Liqenin Bailkal, të quajtur gjithashtu “sytë blu të Siberisë”, i shpallur një Trashëgimi Botërore nga UNESCO në 1996; si dhe Unaza interesante e Zjarrit e Paqësorit, e cila është grupi i vullkaneve në Kamchatka.

4. Njihni arkitektura ekzotike

Me siguri keni parë imazhe të një ndërtese të ngjashme me një pallat me forma cilindrike, harqe dhe mbi të gjitha shumë ngjyra. Në të vërtetë, bëhet fjalë për kishën e Shën Vasilit në Sheshin e Kuq të Moskës. Wasshtë ndërtuar me kërkesë të Ivanit të Tmerrshëm në 1561 dhe ka 9 kapela të pavarura.

Bukuroshja pushton edhe stacionet nëntokësore të metrosë. Një xhevahir autentik i arkitekturës që duket si një pallat dhe që do t’ju bëjë të shijoni udhëtimin. Ju gjithashtu mund të vlerësoni shtëpitë mbresëlënëse të carëve në Kremlin, ndërtesat e Perandorisë Sovjetike të kaluar ose ndërtesat që do t’i shihni vetëm nëse flisni rusisht.

5. Hap derën për 4 gjuhë të tjera

Rusishtja është pjesë e gjuhëve sllave dhe ka ngjashmëri të caktuara në strukturën e saj me gjuhët e tjera sllave për shkak të alfabetit të saj cirilik. Kjo e bën më të lehtë për ju që të mësoni më vonë Bullgarisht, Polonisht, Ukrainisht dhe Çekisht. Thuaj po të bëhesh poliglot ; çelësi është që të zgjidhni një familje gjuhësore dhe të praktikoni çdo ditë. Ju do të mësoni intonacionin, metaforat, thëniet dhe fjalët me kuptime që nuk i keni imagjinuar.

Meqenëse do të jeni në mjedisin natyror të gjuhës, do të fitoni aftësinë për të komunikuar në mënyrë efikase shumë shpejt. Ju mund të përmirësoni rrjedhshmërinë dhe tingullin tuaj më vendas.

6. Gjuha e vendit më të madh në botë

Në këtë vend flitet shumë pak anglisht. Për këtë arsye, nëse doni të komunikoni, takoni njerëz dhe të keni përvojën më të mirë të udhëtimit, do t’ju duhet të merrni një kurs rus. Kjo bën diferencën midis një turisti dhe një personi lokal. Njerëzit do të dëshirojnë t’ju ndihmojnë dhe ju do të jeni në gjendje të orientoheni kudo që të shkoni.

Aktualisht, rusishtja flitet në 16 vende, sepse ish-Bashkimi Sovjetik e kishte këtë gjuhë si gjuhë të përbashkët. A mund ta imagjinoni të dini kaq shumë vende me një gjuhë të vetme? Ai gjithashtu ka folës në Shtetet e Bashkuara dhe Itali.

7. Sipërmarrja?

Në zonën gjeografike, Rusia është vendi më i madh. Ekonomia e saj është rritur në vitet e fundit dhe tani është shumë tërheqëse për investime dhe sipërmarrje biznesi. Nëse zotëroni gjuhën, do të jetë më lehtë për ju të hyni në këtë botë dhe do të keni mundësi për investitorë, shkëmbim përvojash ose kontakte. Dhe nëse nuk doni të filloni një biznes, të mësoni rusisht do t’ju hapë gjithashtu më shumë dyer pune.

8. Nuk është e vështirë të mësosh

A është Rusia e padeshifrueshme? Mos! Nëse mendoni se do të zhyteni në kulturë dhe do ta dëgjoni atë gjatë gjithë kohës, përshtatja juaj gjuhësore do të jetë superiore. Në këtë mënyrë, do të jetë e njohur për ju. Gjithashtu, nëse vendosni të studioni, mësuesi do të jetë aleati juaj për të mësuar kohën e gramatikës dhe foljes.

Nëse gjuha juaj amtare është Spanjisht, ju do të keni një avantazh sepse zotëroni terma si e kaluara, e tashmja dhe e ardhmja e përsosur dhe e papërsosur.

9. Studimi? Po!

Ka shumë blog në lidhje me mundësitë për bursa Jashtë vendit, megjithatë, flitet shumë pak për bursat dhe institucionet universitare ruse. Prandaj, studimi i rusishtes është një avantazh i madh për ju, sepse do të keni mundësi të përdorni thirrjet për të huajt dhe të filloni ose vazhdoni karrierën tuaj profesionale në një nivel më të përparuar.

A keni menduar për studimin e gjuhës dhe më pas të diplomës?

10. Më shumë miq, më shumë përvoja

Më në fund, duke folur do t’ju lejojë të takoni njerëz dhe të shijoni përvoja të kohës së lirë: sporte ujore, opera, njohja e vendit të aksidentit bërthamor të Çernobilit, e kaluara perandorake, muzika romantike ruse dhe matrioshkas . Vetëm në Rusi do të gjeni kaq shumë opsione! Si një fakt kurioz, a e dini se loja video ishte shpikur atje Tetris ?

Mësoni rusisht tejkalon pritjet e a kurs gjuhe jashte vendit . Ju sjell punë dhe përfitime emocionale. Rusia është një vend shumë i sigurt me nivele të ulëta të krimit, duke e bërë atë destinacionin ideal. Opsioni juaj më i mirë për të zgjedhur tuajin Kurs rus jashtë vendit është përmes Ynsitu , kompania jonë është e përkushtuar për t’ju këshilluar me norma fleksibël, sipas nevojave tuaja. Ne ju ndjekim në një mënyrë të personalizuar dhe kujdesemi për ju gjatë gjithë qëndrimit tuaj. Mos mendo dy herë dhe përjetoje botën në rusisht!

Nëse doni të përgatiteni për udhëtimin tuaj, zbuloni 5 kanalet më të mira në YouTube për të mësuar rusisht.