Destinacionet më të mira për kursin tuaj çek në Republikën Çeke

A po mendoni të ndiqni një kurs çek në Republikën Çeke? E vendosur në zemër të Evropës, Republika Çeke konsiderohet si një nga vendet më të bukura të kontinentit , me një bukuri dhe karakter unik. Përveç kësaj, ofron mundësinë për të vizituar lehtësisht pjesën tjetër të kontinentit. Prandaj, nuk është për t’u habitur që është bërë një destinacion popullor studimi që tërheq mijëra studentë ndërkombëtarë çdo vit.

Disa nga 1000 universitetet më të mira në botë mund të gjenden në Republikën Çeke dhe shfaqen në renditjen më të fundit të universiteteve më të mira në Evropën në zhvillim dhe Azinë Qendrore.

Ajo ka një popullsi prej 10 milionë banorësh dhe është shumë e pasur në traditë dhe kulturë. Studentët kanë mundësinë të vizitojnë 14 vendet e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s, kështjellat dhe manastiret mesjetare.

Kostoja e jetesës në Republikën Çeke është më e përballueshme se në vendet e tjera evropiane dhe arsimi dhe kërkimi në këtë vend njihen gjerësisht . Universiteti Charles në Pragë, kryeqyteti i vendit, u themelua në vitin 1348 dhe është universiteti më i vjetër në Evropën Qendrore.

Dëshironi të dini se cilat janë qytetet më të mira për të ndjekur kursin tuaj çek në Republikën Çeke ? Vazhdoni të lexoni!

Destinacionet më të mira për të studiuar çekisht në Republikën Çeke

pragë

Është kryeqyteti dhe qyteti më i madh i Republikës Çeke . Është një nga qendrat politike, kulturore dhe ekonomike të Evropës Qendrore dhe ka një histori të pasur dhe arkitekturë romake, gotike, rilindase dhe baroke, duke e bërë atë një qytet shumë të larmishëm në aspektin kulturor. E përkryer për të ndjekur kursin tuaj çek në Republikën Çeke .

Përveç kësaj, ajo strehon një sërë atraksionesh turistike dhe kulturore si Kalaja e Pragës, Ura e Karlit, Sheshi i Qytetit të Vjetër me orën astronomike të Pragës, lagjja hebraike…

Në vitin 2017, Praga u rendit si qyteti i pestë më i vizituar evropian pas Londrës, Parisit, Romës dhe Stambollit.

Brno

Është qyteti i dytë më i madh në vend . Përveç kësaj, afërsia e saj me kufijtë me Austrinë dhe Sllovakinë e bën atë trampolinë perfekte për të hyrë në territoret e tyre. Edhe pse po bëhet gjithnjë e më shumë një destinacion popullor për turistët, është dukshëm më pak i mbushur me njerëz , kështu që do të mund të shijoni një mënyrë tjetër të të mësuarit çekisht në Republikën Çeke .

Pak jashtë Brno, ka shumë për të bërë për aventurat dhe adhuruesit e natyrës . Ky rajon i vendit ka fusha dhe kodra të bukura. Ju gjithashtu mund të gjeni vreshta dhe kantinat e verës aty pranë, si dhe sistemin më të madh të shpellave në Republikën Çeke.

Liberec

Ndodhet në veri të Republikës Çeke , vetëm një orë me makinë nga kryeqyteti. Qyteti është në buzë të maleve Jizera , me shumë maja të larta dhe shpate malesh me gjelbërim të përhershëm kudo.

Përveç ndërtesave mbresëlënëse, do të gjeni kaq shumë gjëra të vogla dhe vende interesante që do t’ju bëjnë të dashuroheni me qytetin.

Liberec është plot me kafene moderne dhe në modë ku mund të pini një kafe me tortë ose një birrë.

Olomouc

Qyteti i gjashtë më i madh në Republikën Çeke me një popullsi të madhe studentore , pasi është shtëpia e universitetit të dytë më të vjetër në vend, Universiteti Palacky. Pra, ajo ka një jetë të gjallë: bare, kafene, biblioteka të shkëlqyera dhe shumë atraksione të drejtuara për më të rinjtë.

Ajo ka një të dhjetën e numrit të banorëve vendas në Pragë dhe është zemra e rajonit etnik Hanakia. Hanát janë një grup etnik me dialektin e tyre dhe me kostume dhe valle shumë karakteristike.

Ynsitu ne kemi disa kurse që ju mund të mësoni çekisht në Republikën Çeke . Mos hezitoni dhe na kërkoni pa detyrim!