Vendet më të lira për të mësuar anglisht

estudiar paises baratos

Mësimi i anglishtes sot është bërë një investim fitimprurës që mund të përcaktojë mundësitë profesionale dhe personale në të ardhmen tuaj. Nëse mund ta bëni edhe në një vend anglishtfolës, edhe më mirë, pasi zhytja kulturore mund të jetë një nga mënyrat më të shpejta dhe më efektive për të mësuar një gjuhë të re, përveçse të dukeni shkëlqyeshëm në CV-në tuaj.

Në Ynsitu ne dëshirojmë që përvoja e studimit jashtë vendit të jetë e mundur për të gjithë, prandaj ju tregojmë 3 vendet më të lira për të mësuar anglisht. Lexoni për të zbuluar destinacionet që ju presin, si dhe mësoni disa këshilla në mënyrë që kufizimet financiare të mos jenë një faktor përcaktues kur hidhni këtë hap të rëndësishëm në jetën tuaj.

3 vende për të mësuar anglisht lirë

Malta

Anglishtja është një nga gjuhët zyrtare të kësaj ish-kolonie britanike, e cila është gjithashtu një nga vendet më të përballueshme në Evropë.

Ishulli ka një shumëllojshmëri të gjerë shkollash në gjuhën angleze, çmimet e ndryshme të të cilave janë shpesh më të lira se ato të shkollave në destinacione të tjera të njohura, si Irlanda ose MB. Akomodimi, ushqimi, transporti dhe turnetë gjithashtu mund të jenë më të përballueshme se në ato vende, kështu që kostot tuaja të përgjithshme do të jenë më të ulëta. Përveç çmimeve më të mira, Malta është një ishull simpatik me një histori të pasur dhe plazhe të njohura si disa nga më të mirat në Mesdhe. Në Ynsitu keni shumë mundësi të ndryshme për të mësuar anglisht në Maltë.

Afrika e Jugut

Nëse dëshironi të kurseni ndërkohë që studioni në një destinacion me kontrast të jashtëzakonshëm, ne ju këshillojmë të vendosni Afrikën e Jugut në krye të listës suaj. Në këtë ish-koloni britanike, ju do të mësoni jo vetëm gjuhën angleze, por edhe kulturën e një vendi shumë të larmishëm dhe ekzotik.

Nëse zgjidhni të studioni anglisht në Cape Town (i votuar disa herë si një nga qytetet më të bukura në botë nga CNN Travel dhe revista Forbes), do të gjeni shkolla angleze me famë botërore, si dhe mundësi akomodimi të përballueshme.

Një tjetër tërheqje e studimit në Afrikën e Jugut është vlera e monedhës së saj, randit. Vlera e tij e ulët kundrejt euros e bën ushqimin, transportin dhe ekskursionet shumë më të lira se në destinacione të tjera të njohura si Australia apo Zelanda e Re.

India

Nëse jeni adhurues i kulturave magjepsëse dhe mistike, India mund të jetë vendi i duhur për kursin tuaj të anglishtes jashtë vendit. Vendi, i cili ishte gjithashtu një koloni britanike në të kaluarën, është kombi i dytë më i madh në botë me numrin më të madh të anglishtfolësve pas Shteteve të Bashkuara, ai është gjithashtu shtëpia e mësuesve shumë të kualifikuar.

Nëse merrni një kurs anglisht në Indi, do të keni mundësi të vizitoni vende emblematike si Taj Mahal ose qytetin e Bombeit, përveç gjetjes së një larmie të madhe vendesh magjike si shkretëtirat, plazhet e bukura dhe Himalajet.

Në këtë vend paratë shkojnë shumë pasi transporti, ushqimi dhe akomodimi janë shumë të lira nëse i krahasoni me vendet perëndimore.


Përveç zgjedhjes së një destinacioni të lirë, ne paraqesim 10 këshilla për ta bërë më të lirë udhëtimin tuaj të studimeve jashtë vendit:

  1. Krahasoni shkollat ​​dhe kurset në faqen Ynsitu. Ju gjithashtu mund të filtroni shkollat ​​sipas çmimit, të shihni promovimet aktuale dhe të zgjidhni programin që i përshtatet më së miri xhepit tuaj.
  2. Rezervoni kursin tuaj paraprakisht. Shumë shkolla ofrojnë zbritje për studentët që rezervojnë muaj para udhëtimit.
  3. Mundohuni të udhëtoni në sezonin e ulët. Sezoni i lartë për kurset e gjuhës zakonisht përkon me verën e çdo vendi, kështu që mund të jetë një ide e mirë të shkoni në Australi në korrik ose në Maltë në dhjetor.
  4. Udhëtoni në qytetet më pak të kërkuara nga studentët. Ka shumë shkolla të vendosura pranë qyteteve më të njohura dhe që ofrojnë kurse dhe akomodim më të lirë, si Boca Raton në Shtetet e Bashkuara (në vend të Miami) ose Cork në Irlandë (në vend të Dublinit)
  5. Rezervoni fluturimin tuaj paraprakisht, jini fleksibël me datën e fluturimit dhe kërkoni linja ajrore lokale dhe me kosto të ulët.
  6. Gjeni dhe krahasoni vendet më të mira për të shkëmbyer valutë (aeroportet dhe bankat zakonisht paguajnë tarifa më të larta se shtëpitë e këmbimit)
  7. Bleni përreth dhe krahasoni sigurimin e udhëtimit dhe, nëse keni dyshime, bisedoni me një nga Këshilltarët Akademikë të Ynsitu për një rekomandim mbi një opsion të përballueshëm.
  8. Zgjidhni opsionin më të lirë të akomodimit. Opsioni më i lirë i ofruar nga shkollat ​​është zakonisht një dhomë/banjo e përbashkët me një familje pritëse, por blini dhe krahasoni të gjitha mundësitë që keni. Mund të jetë gjithashtu një ide e mirë të rezervoni akomodimin afër shkollës për të kursyer para në transportin publik.
  9. Planifikoni përpara se si do t’i organizoni vaktet tuaja. Ushqimi i përditshëm në restorante mund të jetë shumë i shtrenjtë në disa vende, kështu që nëse nuk planifikoni të gatuani ose të keni ushqime të përfshira në shkollë, do t’ju duhet një Plan B.
  10. Zgjidhni aktivitete falas ose ekskursione të lira. Shumica e shkollave ofrojnë aktivitete pa pagesë pas shkollës si volejbolli në plazh ose klasa kërcimi në shkollë. Përfitoni nga gjithçka që nuk keni për të paguar!

ZBULONI PËRZGJEDHJEN E KURSEVE TONA TË LIRA TË ANGLISHËS JASHTË JASHTME (ME PROMOCIONET EKSKLUZIVE):