Destinacionet më të mira për të studiuar portugalisht në Portugali

Nëse dëshironi të studioni gjuhën portugeze në Portugali , Ky mund të jetë sinjali juaj! Tjetra, ne do t’ju tregojmë qytetet më të mira për të mësuar portugalisht në Portugali dhe si të jetoni një përvojë unike që do të mbani mend përgjithmonë.

 

Portugalia është vendi i gadishullit Iberik që kufizohet me Spanjën dhe Oqeanin Atlantik. Ka dy arkipelag: Madeira dhe Azoret Me Në këto të fundit mund të gjejmë nëntë ishuj: San Miguel dhe Santa Maria në Grupin Lindor, Terceira, Graciosa, San Jorge, Pico dhe Faial në Grupin Qendror, dhe Flores dhe Corvo në Grupin Perëndimor.

 

Gjuha zyrtare e Portugalisë është Portugeze , megjithëse në vend është gjithashtu e lehtë të dëgjosh anglisht, frëngjisht dhe spanjisht. Portugeze, gjuha e pestë më e folur në botë dhe e treta në Evropë, flitet nga më shumë se 250 milionë njerëz. Në fakt, portugalishtja nuk flitet vetëm në Portugali, por do ta gjejmë edhe në vende të tjera si Brazili ose kontinenti afrikan (Angola, Kepi Verde, Guinea Bissau, Mozambik dhe S Tomo Tomé dhe Príncipe).

 

Dhe jo gjithçka do të mësojë gjuhë! Vendi është gjithashtu një nga destinacionet turistike të preferuara të ditëve të sotme dhe nuk e themi për të thënë, pasi ka dy qytetet më të vizituara në Evropë; Lisbonë , qyteti më i populluar dhe kryeqyteti i vendit, dhe qyteti i bukur bregdetar i Porti Me Shtë një vend i përsosur për të udhëtuar gjatë të gjitha stinëve, pasi është kryesisht me diell gjatë gjithë vitit dhe ka 850 km plazhe spektakolare për t’u zbuluar.

 

Për shkak të dallimeve gjeografike, klima ndryshon nga një rajon në tjetrin, megjithëse temperaturat janë më të moderuara se në pjesën tjetër të Evropës. Në zonat më të afërta me Spanjën, dimrat janë zakonisht më të ftohtë dhe zakonisht ka reshje të herëpashershme të borës në Serra da Estrela , pika më e lartë në Portugali dhe një zonë spektakolare për ski. Përkundrazi, më shumë në brendësi, verat priren të jenë më të ngrohta dhe më të thata, megjithëse nxehtësia zvogëlohet ndërsa i afrohemi bregdetit.

 

QYTETET MEST T MIRA PR T ST STUDUAR PORTUGUZIN N PORTUGAL

 

  • Lisbonë

Lisbona e bukur është kryeqyteti i Portugalisë, ndodhet në perëndim dhe është qyteti më i madh në vend. Zakonisht ka një klimë të ngrohtë mesdhetare, me një temperaturë mesatare prej 17ºC gjatë gjithë vitit. Isshtë një qytet modern dhe shumë i rehatshëm, në fakt, edhe pse ka tramvaje që vrapojnë nga skaji në fund në rrugët e tij të pjerrëta, i gjithë qyteti i vjetër mund të mbulohet në këmbë. Për më tepër, është plot histori, me rrugë, monumente, dyqane dhe sheshe që e bëjnë Lisbonën një qytet të denjë për të humbur veten. Disa nga vendet më simpatike të saj janë Castelo de Sao Jorge, the Baixa (lagja më qendrore dhe komerciale), the Lagjja Alt , Lagjja Alfama dhe Belem , konsiderohet si një nga lagjet më të bukura në Evropë.

Nëse jeni të interesuar të bëni Kurse Portugeze në Lisbonë , ne ju tregojmë ndër të tjera kurset më të mira të gjuhës së përgjithshme, në internet dhe për të studiuar dhe punuar.

 

  • Far

Faro është një qytet shumë tërheqës për tu vizituar për kulturën dhe historinë e tij. Edhe pse njerëzit zakonisht e lidhin atë vetëm me aeroportin e tyre, nëse kalojnë ca kohë për ta njohur atë do të zbulojnë se ia vlen. Ka vende që ia vlen të vizitohen siç është Harku i Vilës , port peshkimi , Porta Nova , Muzeu Faro dhe Rua de San Antonio ndër shumë të tjera. Ajo që bie më shumë në sy për këtë qytet është se meqenëse nuk është një vend aq turistik sa mund të jetë Porto ose Lisbona, jeta e tij është shumë më e orientuar tek banorët Portugezë, kështu që nëse ajo që ju po kërkoni është një përvojë shumë më tepër autentike , Faro është qyteti juaj.

Për mësoni portugalisht në Faro , kurset e gjuhës së përgjithshme dhe online dallohen mbi të gjitha.

 

Shpresojmë që të kemi qenë në ndihmë për ju dhe që më në fund të inkurajoni veten të dilni për një kohë për të praktikuar gjuhën. Nuk ka mënyrë më të mirë për të mësuar një gjuhë sesa në vendin tuaj! Nga Ynsitu, ne ju tregojmë të gjitha llojet e kurseve në mënyrë që të mundeni mësoni portugalisht në Portugali Me

5 arsye pse duhet të studioni portugalisht

5 razones por las que debes estudiar portuguesTë mësosh portugalisht është padyshim një mundësi e shkëlqyeshme. Edhe pse kjo gjuhë ka tendencë të nënvlerësohet, të mësuarit nuk është aspak humbje kohe, përkundrazi.

Kjo është arsyeja pse nga Ynsitu, ne ju sjellim 5 arsye për të studiuar Portugeze:

Lehtë për t’u mësuar

Nëse gjuha juaj vjen nga latinishtja, do ta keni shumë të lehtë për ta mësuar, veçanërisht nëse flisni spanjisht ose frëngjisht. Kjo sepse ajo ndan një pjesë të madhe të fjalorit të saj me këto gjuhë. Gjithashtu, mënyra e krijimit të fjalive është shumë e ngjashme me anglishten.

Bukuri dhe tingull i shkëlqyeshëm

Portugezi është një gjuhë shumë e ëmbël dhe melodioze, e cila reflektohet në letërsinë dhe muzikën e saj të shkëlqyeshme. Duke studiuar këtë gjuhë të shkëlqyeshme, ju do të jeni në gjendje të lexoni pjesë të tilla të bukura si Si Lusiadas nga Luís Vaz de Camões, Maska Ace bëni Destino nga Florbela Espanca, ose shijoni modat e pabesueshme të Amália Rodrigues,

Në 10 gjuhët më të mira në botë

Isshtë në pozicionin e 9-të, me më shumë se 234 milion folës. Shtë gjuha zyrtare e Portugalisë, Angolës, Brazilit, Kepit të Verdës, Timorit Lindor, Mozambikut dhe Guinea-Bissau. Pra, njohja e tij do të hapë shumë dyer për botën.

Diferenconi veten në botën e punës

Në ditët e sotme, njohja e gjuhëve kur gjen një punë është thelbësore për ta gjetur atë. Sa më shumë gjuhë të dini, aq më shumë pozicione përgjegjësie mund të kualifikoheni. Siç e dimë tashmë, i rrallë është personi që nuk flet anglisht, apo edhe frëngjisht ose gjermanisht. Prandaj, mësimi i gjuhës Portugeze do t’ju japë një faktor diferencues në krahasim me konkursin tuaj dhe do t’ju bëjë një kandidat më të vlefshëm.

Prisni rutinën

Nëse jeni duke kërkuar për një ndryshim në jetën tuaj dhe e doni kulturën portugeze ose braziliane dhe klimën e saj të ngrohtë dhe me diell, shkuarja për të vizituar këto vende apo edhe për të jetuar atje për një kohë, ose një sezon të gjatë, është një mundësi e përsosur.

Sa për gjetjen e një pune… mos u shqetëso! Ju kujdeseni për zotërimin e gjuhës, sepse karakteri i ngrohtë dhe i ngrohtë, portugez dhe brazilian, do t’ju bëjë të ndiheni si në shtëpinë tuaj.

Mos mendo dy herë dhe fillo të studiosh këtë gjuhë të shkëlqyer!

Mos harroni se mënyra më shpejt dhe më lehtë për ta bërë këtë është duke kryer një Kurs Portugez jashtë vendit . Me Ynsitu , ju do të jeni në gjendje të shijoni kurse të shumta në qytete të tilla të mrekullueshme si Lisbona ose Faro. Pa dyshim opsionet më të mira. Shikoni pyetje (dhe përgjigje) në lidhje me kurset e gjuhës jashtë vendit Të mësuarit dhe argëtimi nuk ka qenë kurrë më e lehtë!

Mësoni rreth kurseve më të mira Portugeze jashtë vendit

los mejores cursos de portugués en el extranjero

 

Gjuha Portugeze është një nga më të folurat në botë, me dy vatrat e saj kryesore të folësve në Portugalia dhe Brazili .

Ka shumë faqe në internet ku mund të mësoni Portugeze në internet, por nëse vërtet dëshironi ta mësoni siç duhet, është më mirë të bëni një Kurs Portugez jashtë vendit , pasi vetëm atëherë do të mund të flisni portugalisht në mënyrë të përshtatshme.

Këtu janë kurset më të mira portugeze, në mënyrë që të flisni gjuhën në një nivel të lartë:

 

Kurset më të mira për të mësuar portugalisht jashtë vendit

 

1- KURSET E PRGJITHSHME TORT PORTUGJIS jashtë vendit

Të veçuara: Kurs i Përgjithshëm Portugez (Lisbonë, Portugali)

Këto kurse të përgjithshme portugeze, për shembull në Portugali, do t’ju lejojnë të përparoni në të gjitha fushat e mësimit të gjuhës. Temat e përfshira janë kryesisht situata të dobishme për jetën e përditshme si: punë, sport, pushime, vakte, udhëtime, përvoja, etj. Kurset përqendrohen në zhvillojnë aftësitë e komunikimit, të folurit, të dëgjuarit, të lexuarit dhe të shkruarit. Qëllimi i këtij lloji të kursit është që ju të mësoni dhe të përmirësoni rrjedhshmërinë tuaj. Këshilla jonë është që ju të zgjidhni këtë lloj kursi nëse ajo që ju nevojitet është një përmirësim i përgjithshëm i gjuhës.

 

2- KURSET PORTUGUESE ME VEPRIMTARI TRO JASHTM

Të veçuara: Portugeze + Mësime Surf (Lisbonë, Portugali)

Kurset Portugeze jashtë vendit me aktivitete ndërthurin klasat e gjuhës së përgjithshme me aktivitetet rekreative. Me këto kurse Portugeze ju mund të vazhdoni të përmirësoni nivelin tuaj të gjuhës pas klasës ndërsa praktikoni hobi tuaj të preferuar dhe takoni njerëz me shije të ngjashme me tuajat. Ju mund të kombinoni, në këtë shembull, kursin tuaj Portugez në Lisbonë me aktivitete të tilla si: sporte ujore dhe zhytje, surfing, golf, tenis, yoga dhe palestër, multisport, ski & dëborë, hipur në kalë dhe polo, gastronomi dhe turizëm, muzikë dhe vallëzim, artit dhe audiovizualëve ose kulturës dhe kohës së lirë. Në momentin kryesor, ju mund të shijoni mësime falas në shfletim ndërsa mësoni Portugeze.

 

3- KURSET E TRAJNIMIT P TER M TESUESIT E PORTUGJUESIT N Jashtë

Të veçuara: Trajnimi i mësuesve Portugez (Lisbonë, Portugali)

Kurset e trajnimit për mësuesit Portugezë mund të jenë të disa llojeve:

Kurset u përqendruan në përgatitjen e njerëzve me arsim universitar për të dhënë klasa në gjuhën e tyre amtare për studentët për të cilët Portugezi nuk është gjuha e tyre amtare.

Kurse të metodologjisë për mësimin e një gjuhe të dytë që janë të përqendruara mësuesve portugezë që duan të azhurnojnë njohuritë e tyre për metodologjinë në një mjedis ndërkombëtar ndarja e klasave dhe përvojave me mësues nga vendet e tjera.

Kurse të metodologjisë CLIL (Përmbajtja dhe mësimi i integruar i gjuhës) që synojnë mësuesit që japin mësim dygjuhësor në qendrën e tyre. Ky lloj kursi i siguron mësuesit mjete metodologjike për të qenë në gjendje të japë një lëndë në një gjuhë që nuk është gjuha amtare e studentit, në mënyrë që ata të mund të marrin njohuri për këtë temë dhe të përmirësojnë nivelin e tyre në të njëjtën kohë.

 

4- Kurset për të studiuar portugezët dhe për të punuar në të njëjtën kohë jashtë vendit

I veçuar: Portugez + Fillestar i praktikës

Programet e studimit dhe të punës ju japin mundësinë të zgjeroni përvojën tuaj dhe jetën tuaj të punës gjatë studimit të një kursi Portugez jashtë vendit. Mund të jetë një punë me pagesë, një praktikë, etj, në varësi të nivelit tuaj, përvojës dhe asaj që po kërkoni. Por pa asnjë dyshim, Një kurs portugez me mundësinë e shtimit të përvojës së punës është padyshim një investim i madh për të ardhmen. Ne kemi praktikë si për fillestarët ashtu edhe për profilet më të përparuara ose që kanë një lloj përvojë pune në të kaluarën.

 

Mos qëndroni pa zbuluar të gjitha kurset tona dhe bëhuni ekspert në gjuhën Portugeze!