Qytetet më të lira në botë për të mësuar anglisht

qytetet më të mira për të mësuar anglisht Mançester

 

Shumë herë na ka kaluar në mendje të bëjmë një udhëtim jashtë vendit në mënyrë që meso anglisht . Aktualisht, ka shumë faqe për të mësuar anglisht që i gjejmë në Internet, por jo të gjitha ju ofrojnë paketën e plotë që kërkoni për të mësuar një gjuhë në një vendlindje. Në Ynsitu Ne ju tregojmë se cilat janë qytetet më të mira për të mësuar anglisht.

Disa nga faktorët që ndikojnë në vendim janë: theksi, ofertat e akademive angleze, mundësitë e kohës së lirë dhe argëtimit, si dhe mjedisi i punës. Për këtë arsye, është kaq e rëndësishme të dini pak për destinacionin për të marrë vendimin e duhur.

Ne duam t’ju ndihmojmë të vendosni se ku të studioni anglisht! Prandaj, ne ju lëmë a lista e qyteteve më të mira për të mësuar anglisht , në të cilin Ynsitu ju ofron kurset më të mira të anglishtes.

 

Qytetet më të mira për të mësuar anglisht

Ne kemi krijuar një listë me qytetet më të mira për të mësuar anglisht dhe ku mundeni gjithashtu praktikojeni gjuhën duke hyrë në jetën e qytetit. Brenda secilës prej tyre, ne kemi mundësi të ndryshme studimi që përfshijnë akomodimin dhe çmimet më të mira në sektor. Njihuni me të gjithë!

Kembrixh

Cambridge shquhet për të qenë një qytet me orët më të mira të anglishtes . Nga më shumë se 120,000 banorë, të paktën 22,000 janë studentë. Gjatë sezonit të verës, rritet numri i studentëve të huaj që përfitojnë nga koha për të studiuar në anglisht.

Pa dyshim, është një nga qytetet më të mira për të mësuar anglisht: sipas specialistëve, anglishtja më e mirë në Mbretërinë e Bashkuar flitet këtu. Kjo është, ata praktikojnë anglisht pa ndryshime ose theksime, anglisht me të vërtetë të pastër.

Kembrixh ka një të madhe mjedis multikulturor dhe universitar , gjë që e bën më të lehtë për të mirëpritur studentë ndërkombëtarë dhe për të mësuar gjuhën. Përveç kësaj, ky është një destinacion i përsosur për një ekskursion në kryeqytetin e Anglisë, pasi është vetëm 80 km nga Londra.

Nju Jork

New York është padyshim një nga qytetet e preferuara për studentët ndërkombëtarë për të mësuar anglisht. Shtë një qytet shumë i madh, i cili ka banorë nga shumë vende të ndryshme dhe shquhet për qytetin e tij multikulturalizëm i madh .

Qyteti i rrokaqiejve është bërë një nga destinacionet kryesore dhe ka një anglisht shumë të veçantë, të ndikuar nga Evropa. Rrugët e saj kanë qenë skena e qindra serialeve dhe filmave televizivë që e bëjnë përvojën në New York unike. Shtë qyteti perfekt për ata studentë ndërkombëtarë që duan gëzojnë një kurs në SHBA dhe jeto ëndrrën amerikane !

Liverpool

Nëse jeni duke kërkuar për një mjedis tjetër për të ndjekur kursin tuaj anglisht, Liverpool është një nga qytetet më të mira për të mësuar anglisht. Ky është një nga qytetet angleze që ka më shumë programe dhe akademi shkëlqyeshëm për të mësuar anglisht. Përveç kësaj, kurset në Liverpool mbajnë më të mirët raporti çmim / cilësi . Shpenzimet e përgjithshme në këtë qytet nuk janë shumë të larta, krahasuar me të tjerët në të njëjtën zonë.

Liverpool ka shumë mundësi për kohën e lirë dhe turizmin, si dhe mundësi pune , të cilën mund ta merrni si një alternativë jashtë orëve të studimit. Pothuajse gjysma e popullsisë së tij është nën 30 vjeç, duke e bërë këtë qytet shumë të ri dhe të përsosur për të mësuar gjuhën në një mënyrë moderne. Nuk ka rëndësi nëse jeni më i vjetër, e rëndësishme është të keni një shpirt i ri !

Londra

Ne nuk mund të lëmë jashtë një nga qytetet më të spikatur në Angli, i cili konsiderohet si një nga qytetet më të mira për të mësuar anglisht. Edhe pse të jetosh në Londër është një shpenzim i madh, ata kanë një cilësi shumë të mirë të jetës dhe është një nga qytetet më të mira për të praktikuar gjuhën.

Këtu ka një fluks të madh anglezësh, banorësh ndërkombëtarë dhe turistësh nga kudo në botë, kështu që të ecësh nëpër rrugët e tij dhe të vizitosh zonat më emblematike të qytetit, nënkupton zhyt veten në gjuhë plotësisht .

Londra ka një ofertë e gjerë akademike, e punësimit dhe e kohës së lirë . Ky është një qytet që ka një mjedis plotësisht përfshirës. Përfitoni nga tuajat udhëtim në gjuhë për të shijuar hijeshinë e Londrës!

Dublin

Ky qytet ka një gamë të gjerë të akademive dhe kurseve angleze, ku cilësia e sistemit arsimor Irlandez Përveç kësaj, ai ofron mundësi të shumta pune për studentët, kështu që ju mund të kombinoni studimet tuaja me punën, dhe në këtë mënyrë të praktikoni gjuhën.

Dublini dallohet për vetveten atmosferë festive dhe peizazhe natyrore të pabesueshme ato janë me bollëk rreth qytetit dhe pjesës tjetër të ishullit. Shumëllojshmëria e gjerë e ofertave të kohës së lirë e bën atë të mbushur me turistë dhe studentë ndërkombëtarë, të cilët do t’ju bëjnë Kurs anglisht në Dublin të jetë sa më pasurues.

Mançester

Mançesteri është një nga qytetet më të mira për të mësuar anglisht, falë tij që është një nga vendet më të njohura në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar. Kjo nuk është vetëm një nga qendrat më të mira universitare , por gjithashtu vuri në dukje për të saj sektori artistik, financiar dhe i komunikimit .

Në Mançester mund të bësh një jetë shumë praktike dhe ka një atmosferë shumë të këndshme. Zona në qendër të qytetit të këtij qyteti është plot me dyqane dhe restorante të të gjitha llojeve. Përveç kësaj, Manchester gjithashtu ka lidhje të shkëlqyera transporti, si kombëtar ashtu edhe ndërkombëtar. Të gjithë këta faktorë do t’ju bëjnë të zhyteni në jetën e Mançesterit si thjesht një qytetar tjetër dhe ju mund të përfitoni sa më shumë nga kursi juaj i anglishtes.

 

Nëse ndërmjet qytetet më të mira për të mësuar anglisht Ju do të gjeni të gjitha opsionet që keni pasur në mendje dhe nuk e dini për cilën të vendosni, ju këshillojmë që të vizitoni faqja jonë e internetit e kurseve jashtë vendit dhe zgjidhni vendin tuaj të preferuar me buxhetin ose modalitetin e udhëtimit që preferoni.

Mbretëria e Bashkuar, në rrugën e normalitetit: Fazat zyrtare të de-përshkallëzimit të saj

Fases desescalada Reino Unido

Qeveria Britanike e publikoi dokumentin dy ditë më parë “COVID-19 PPRGJIGJE− Pranvera 2021” , i cili përcakton udhërrëfyesin për t’i dhënë fund bllokadës që Anglia ka qenë në që prej 6 janarit të kaluar.

Aktualisht, një program më ambicioz i vaksinimit është duke u zbatuar, ku më shumë se 17 milion njerëz kanë marrë tashmë vaksinën. Ky fakt, i shtuar uljes së infeksioneve dhe shtrimeve në spital, po i hap rrugën heqja e sigurt dhe graduale e kufizimeve .

Qeveria ka marrë këshilla shkencore nga Grupi Këshillimor Shkencor për Emergjencat (SAGE) dhe grupet e tij të punës për ritmin dhe rendin e rihapjes, dhe ata presin që COVID-19 të arrijë një nivel të qëndrueshëm.

Udhërrëfyesi i hartuar ky është një plan hap pas hapi për të lehtësuar me kujdes kufizimet. A pritet 4 faza të de-përshkallëzimit për të gjithë Anglinë, midis të cilave ka minimumi 4 javë që të jetë në gjendje të pasqyrojë ndikimin e mëparshëm dhe të vazhdojë në mënyrë të sigurt.

Fazat zyrtare të de-përshkallëzimit

Faza 1: Nga 8 Marsi

Shkollat janë rihapur për të gjithë studentët, aktivitetet në natyrë ose ushtrimet me një anëtar të familjes ose me një person jo të gjallë lejohen, kujdesi për fëmijët dhe funeralet mbahen me një maksimum prej 30 personash dhe funeralet dhe dasmat e 6. Që nga 29 Marsi, mbledhjet e 6 personave ose dy familjeve në ajër të hapur, sporteve dhe kohës së lirë jashtë vendit dhe udhëtimet minimizohen.

Burimi: Gov Uk

Faza 2: Jo para 12 Prillit

Ai përfshin kohën e lirë në hapësira të mbyllura me njerëz që jetojnë së bashku, kopshte zoologjike, atraksione, kinema në makinë, qendra komunitare, librari, kujdes personal, dyqane, restorante, hotele për njerëzit që jetojnë së bashku, aktivitete për fëmijë dhe prindër brenda, dasma, zgjime janë përfshirë dhe takime zyrtare të deri në 15 personave, dhe ngjarje me kufizime.

Burimi: Gov Uk

Faza 3: Jo para 7 majit

Koha e lirë lejohet në ambiente të mbyllura, 30 persona jashtë, sporte të mbyllura, 30 persona në festime të përditshme, koncerte, shfaqje dhe ngjarje deri në 1.000 persona brenda, 4.000 në natyrë ose 10,000 persona të ulur në ambiente të jashtme, dhe akomodimi dhe udhëtimet ndërkombëtare.

Burimi: Gov Uk

Faza 4: Jo para 21 qershorit

Nuk ka asnjë kufizim ligjor sa i përket takimit me njerëz, diskotekat dhe ngjarjet afatgjata rihapen, dhe kapaciteti për dasma dhe ngjarje është i pakufizuar.

Burimi: Gov Uk

 

Siç e keni parë, lajmi i mirë është se kthimi në edukim ballë për ballë është hapi i parë për të dalë nga ky bllokim, dhe nga 8 Marsin e ardhshëm shkollat do të rihapen , kolegje dhe universitete .

Shtë koha perfekte për të filluar planifikimin tuaj Kurs anglisht në MB dhe rifilloni ato plane që i keni shtyrë për shkak të situatës aktuale.

Mos lejoni asgjë t’ju ndalojë, rezervoni kursin tuaj Ynsitu dhe zbuloni të gjitha llojet e kurseve dhe qyteteve në MB në dispozicionin tuaj.

Për më shumë informacion në lidhje me COVID-19, vizitoni faqen zyrtare të Qeverisë së MB .

Vizat: A më duhet një vizë për të studiuar në MB?

Necesito un visado para estudiar en Reino Unido

A do të bësh një kurs gjuhe ne MB? Ne e dimë që mbledhja e të gjithë informacionit dhe të dish saktësisht se çfarë dokumentacioni është i nevojshëm nuk është një punë e lehtë. Kjo është arsyeja pse, nga Ynsitu, ne ju sjellim gjithçka që ju nevojitet për vizën tuaj.

 • Nëse i përkisni një vendi të Zona Ekonomike Evropiane , ju do të keni nevojë vetëm për tuajin DNI ose dokument i vlefshëm i identitetit kombëtar .
 • Nëse kursi juaj zgjat më pak se 24 javë , në disa vende të Amerikës Latine, nuk është e nevojshme të marrësh vizë pasaportë të mjaftueshme .

Qeveria punon në partneritet me Agjencinë e Kufirit të MB për menaxhimin e vizave.

Ekzistojnë dy lloje të vizave: Turistike (Vizita e Përgjithshme e Vizitorëve) dhe studente (Viza e Përgjithshme e Studentëve). Kjo e fundit është krijuar për qëndrime më të gjata se 24 javë.

Për të kërkuar tuajin viza turistike do t’ju duhet:

  • Një formular aplikimi për vizë.
  • Një fotografi me madhësi pasaporte
  • Një pasaportë e vlefshme me një faqe të zbrazët dhe së paku 6 muaj vlefshmëri.
  • Provat e aftësisë paguese financiare gjatë qëndrimit tuaj, mund të jenë nga deklaratat bankare ose listat e pagave nga 6 muajt e fundit, etj. Ju duhet të tregoni për çdo muaj të qëndrimit tuaj 1020£ nëse shkon në Londër ose 820 £ nëse dilni nga Londra.
  • Dokument që vërteton se keni akomodim gjatë qëndrimit tuaj.
  • Paratë për të paguar për lëshimin e vizës tuaj.

Kostoja e vizës është 133 £ Y duhet të dorëzoni dokumentacionin në anglisht . Procedurat zakonisht zgjasin nga 1 deri në 10 ditë pune, por mos harroni ta bëni në kohë të mirë, pasi që nëse dërgohen në Ministrinë e Brendshme të MB, mund të zgjasë deri në 13 javë. Ju mund të aplikoni për Visa Studimi të zgjatur afatshkurtër, e cila ju lejon të qëndroni në MB deri në 11 muaj, për 255£ .

Për të kërkuar tuajin viza studentore do t’ju duhet:

  • Pasaporta e vlefshme për një minimum prej 6 muajsh me një fletë të pastër nga njëra anë.
  • 2 foto të shënuara të pasaportës.
  • Dokumente që vërtetojnë aftësinë paguese financiare.
  • Regjistrimi i shkollës, pas pagesës së kursit.
  • Në rast se jeni i mitur, autorizimi nga kujdestari juaj ligjor.

Procesi i kësaj vizë Duhet të bëhet direkt në ambasadë . Nëse jeni duke ndjekur një kurs gjuhe me këtë vizë, nuk lejohet të punoni në MB.

Ju duhet të demonstroni aftësinë paguese financiare, përmes një llogarie kontrolli ose kursimi, në të cilën keni çdo muaj 1265 £ nëse shkon në Londër ose 1015 £ nëse dilni nga Londra. Paratë duhet të jenë radhazi 28 ditë para se të kërkoni takimin në internet, ose përmes një krediti në emër të studentit. Sponsor juaj mund të jetë vetëm prindërit tuaj ose gruaja / burri juaj.

Ne shpresojmë që t’ju ndihmojmë nga Ynsitu ! Për më shumë informacion dhe azhurnime, kontrolloni faqen zyrtare.