Qytetet më të lira në botë për të mësuar anglisht

qytetet më të mira për të mësuar anglisht Mançester

 

Shumë herë na ka kaluar në mendje të bëjmë një udhëtim jashtë vendit në mënyrë që meso anglisht . Aktualisht, ka shumë faqe për të mësuar anglisht që i gjejmë në Internet, por jo të gjitha ju ofrojnë paketën e plotë që kërkoni për të mësuar një gjuhë në një vendlindje. Në Ynsitu Ne ju tregojmë se cilat janë qytetet më të mira për të mësuar anglisht.

Disa nga faktorët që ndikojnë në vendim janë: theksi, ofertat e akademive angleze, mundësitë e kohës së lirë dhe argëtimit, si dhe mjedisi i punës. Për këtë arsye, është kaq e rëndësishme të dini pak për destinacionin për të marrë vendimin e duhur.

Ne duam t’ju ndihmojmë të vendosni se ku të studioni anglisht! Prandaj, ne ju lëmë a lista e qyteteve më të mira për të mësuar anglisht , në të cilin Ynsitu ju ofron kurset më të mira të anglishtes.

 

Qytetet më të mira për të mësuar anglisht

Ne kemi krijuar një listë me qytetet më të mira për të mësuar anglisht dhe ku mundeni gjithashtu praktikojeni gjuhën duke hyrë në jetën e qytetit. Brenda secilës prej tyre, ne kemi mundësi të ndryshme studimi që përfshijnë akomodimin dhe çmimet më të mira në sektor. Njihuni me të gjithë!

Kembrixh

Cambridge shquhet për të qenë një qytet me orët më të mira të anglishtes . Nga më shumë se 120,000 banorë, të paktën 22,000 janë studentë. Gjatë sezonit të verës, rritet numri i studentëve të huaj që përfitojnë nga koha për të studiuar në anglisht.

Pa dyshim, është një nga qytetet më të mira për të mësuar anglisht: sipas specialistëve, anglishtja më e mirë në Mbretërinë e Bashkuar flitet këtu. Kjo është, ata praktikojnë anglisht pa ndryshime ose theksime, anglisht me të vërtetë të pastër.

Kembrixh ka një të madhe mjedis multikulturor dhe universitar , gjë që e bën më të lehtë për të mirëpritur studentë ndërkombëtarë dhe për të mësuar gjuhën. Përveç kësaj, ky është një destinacion i përsosur për një ekskursion në kryeqytetin e Anglisë, pasi është vetëm 80 km nga Londra.

Nju Jork

New York është padyshim një nga qytetet e preferuara për studentët ndërkombëtarë për të mësuar anglisht. Shtë një qytet shumë i madh, i cili ka banorë nga shumë vende të ndryshme dhe shquhet për qytetin e tij multikulturalizëm i madh .

Qyteti i rrokaqiejve është bërë një nga destinacionet kryesore dhe ka një anglisht shumë të veçantë, të ndikuar nga Evropa. Rrugët e saj kanë qenë skena e qindra serialeve dhe filmave televizivë që e bëjnë përvojën në New York unike. Shtë qyteti perfekt për ata studentë ndërkombëtarë që duan gëzojnë një kurs në SHBA dhe jeto ëndrrën amerikane !

Liverpool

Nëse jeni duke kërkuar për një mjedis tjetër për të ndjekur kursin tuaj anglisht, Liverpool është një nga qytetet më të mira për të mësuar anglisht. Ky është një nga qytetet angleze që ka më shumë programe dhe akademi shkëlqyeshëm për të mësuar anglisht. Përveç kësaj, kurset në Liverpool mbajnë më të mirët raporti çmim / cilësi . Shpenzimet e përgjithshme në këtë qytet nuk janë shumë të larta, krahasuar me të tjerët në të njëjtën zonë.

Liverpool ka shumë mundësi për kohën e lirë dhe turizmin, si dhe mundësi pune , të cilën mund ta merrni si një alternativë jashtë orëve të studimit. Pothuajse gjysma e popullsisë së tij është nën 30 vjeç, duke e bërë këtë qytet shumë të ri dhe të përsosur për të mësuar gjuhën në një mënyrë moderne. Nuk ka rëndësi nëse jeni më i vjetër, e rëndësishme është të keni një shpirt i ri !

Londra

Ne nuk mund të lëmë jashtë një nga qytetet më të spikatur në Angli, i cili konsiderohet si një nga qytetet më të mira për të mësuar anglisht. Edhe pse të jetosh në Londër është një shpenzim i madh, ata kanë një cilësi shumë të mirë të jetës dhe është një nga qytetet më të mira për të praktikuar gjuhën.

Këtu ka një fluks të madh anglezësh, banorësh ndërkombëtarë dhe turistësh nga kudo në botë, kështu që të ecësh nëpër rrugët e tij dhe të vizitosh zonat më emblematike të qytetit, nënkupton zhyt veten në gjuhë plotësisht .

Londra ka një ofertë e gjerë akademike, e punësimit dhe e kohës së lirë . Ky është një qytet që ka një mjedis plotësisht përfshirës. Përfitoni nga tuajat udhëtim në gjuhë për të shijuar hijeshinë e Londrës!

Dublin

Ky qytet ka një gamë të gjerë të akademive dhe kurseve angleze, ku cilësia e sistemit arsimor Irlandez Përveç kësaj, ai ofron mundësi të shumta pune për studentët, kështu që ju mund të kombinoni studimet tuaja me punën, dhe në këtë mënyrë të praktikoni gjuhën.

Dublini dallohet për vetveten atmosferë festive dhe peizazhe natyrore të pabesueshme ato janë me bollëk rreth qytetit dhe pjesës tjetër të ishullit. Shumëllojshmëria e gjerë e ofertave të kohës së lirë e bën atë të mbushur me turistë dhe studentë ndërkombëtarë, të cilët do t’ju bëjnë Kurs anglisht në Dublin të jetë sa më pasurues.

Mançester

Mançesteri është një nga qytetet më të mira për të mësuar anglisht, falë tij që është një nga vendet më të njohura në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar. Kjo nuk është vetëm një nga qendrat më të mira universitare , por gjithashtu vuri në dukje për të saj sektori artistik, financiar dhe i komunikimit .

Në Mançester mund të bësh një jetë shumë praktike dhe ka një atmosferë shumë të këndshme. Zona në qendër të qytetit të këtij qyteti është plot me dyqane dhe restorante të të gjitha llojeve. Përveç kësaj, Manchester gjithashtu ka lidhje të shkëlqyera transporti, si kombëtar ashtu edhe ndërkombëtar. Të gjithë këta faktorë do t’ju bëjnë të zhyteni në jetën e Mançesterit si thjesht një qytetar tjetër dhe ju mund të përfitoni sa më shumë nga kursi juaj i anglishtes.

 

Nëse ndërmjet qytetet më të mira për të mësuar anglisht Ju do të gjeni të gjitha opsionet që keni pasur në mendje dhe nuk e dini për cilën të vendosni, ju këshillojmë që të vizitoni faqja jonë e internetit e kurseve jashtë vendit dhe zgjidhni vendin tuaj të preferuar me buxhetin ose modalitetin e udhëtimit që preferoni.

Vendet më të lira për të mësuar anglisht

studimi anglisht lirë

 

Ynsitu ne i dimë të gjitha përfitimet që mund t’ju sjellë studioni anglisht jashte vendit , kjo është arsyeja pse ne ju tregojmë 7 vendet kryesore të lira për të mësuar anglisht; përveç takimit me njerëz të rinj, zhytja në kulturën e tyre dhe nëse dëshironi, punoni dhe mësoni anglisht në të njëjtën kohë.

Në një moment të jetës, të gjithë kemi menduar për mundësinë e për të studiuar jashtë vendit dhe asgjë më mirë sesa ta bësh atë në disa nga vendet më të lira për të mësuar anglisht. Nëse doni të studioni gjuhën për të zgjeruar karrierën tuaj profesionale ose për zhvillimin personal, ne ju themi më të mirën vendet për të mësuar anglisht pa dëmtuar xhepin tuaj !

7 vende për të mësuar anglisht të lirë

Irlanda

Irlanda është destinacioni i preferuar i shumë studentëve ndërkombëtarë duke kërkuar vende për të studiuar anglisht të lirë. Këtu do të takoni njerëz nga kultura të ndryshme, me të cilët mund të ndani momente unike në një atmosferë komode dhe të gjallë.

Ky është një nga vendet më të lira për të mësuar anglisht, dhe gjithashtu shumë ekonomik për sa i përket ushqimit, akomodimit, transportit, etj., Si dhe duke pasur një cilësi të mirë të jetës. Aty eshte nje frekuentimi i lartë i studentëve për shkak të prestigjit të Universiteteve të saj, shkollave dhe kurseve të gjuhës. Duke qenë sistemi i tij arsimor një nga më të mirët në të gjithë Evropën, përveç që ju ofron mundësinë e punës ndërsa studioni anglisht.

malt

Malta është njëra nga vendet vende te lira per te mesuar anglisht Prandaj, është një nga destinacionet më të njohura për studentët. Anglishtja është një nga gjuhët zyrtare të kësaj ish kolonie britanike.

Standardi i jetesës në këtë vend është një nga më të lirat në zonë. Çmimet e tij janë të përballueshme, gjë që e bën atë një nga vendet më të mira për të studiuar anglisht ndërsa shijoni një pushim përrallor. Ata kanë një larmi e madhe e shkollave për të zgjedhur më të mirën Kurs anglisht në Maltë .

Mbretëria e Bashkuar

Sigurisht, Mbretëria e Bashkuar është një nga destinacionet më të zgjedhura për të qenë djepi i anglishtes . Shekspiri dhe Beatles janë disa nga figurat më ikonike në vend. Në vendin e Anglisë mund të gjejmë një theks të kuptueshëm, krahasuar me thekset në vendet e tjera anglishtfolëse.

Nëse dëshironi të studioni gjuhën dhe të gjeni një punë, ky vend ka një ofertë të gjerë pune. Dhe këtu mund të merrni, jo vetëm kursi me i mire i anglishtes në Mbretërinë e Bashkuar , por ju gjithashtu keni mundësinë për ta praktikuar atë dhe për të fituar më shumë aftësi.

Sh.B.A.

Padyshim, SHBA Oneshtë një nga vende te lira per te mesuar anglisht . Ka një larmi të gjerë kulturash, veçanërisht në qytete të mëdha si New York.

Dhe është një nga destinacionet perfekte për ata studentë që dëshirojnë të shkojnë më tej, kaloni oqeanin për të mësuar gjuhën dhe kultura e vendit duke u zhytur plotësisht në ëndrrën amerikane. Mos harroni të vizitoni të gjitha cilësimet që keni parë kaq shumë herë në filma!

Kanada

Një nga vendet e lira për të mësuar anglisht është pikërisht Kanadaja. Dhe jo vetëm kaq, por gjithashtu konsiderohet si një nga vendet më të sigurta në të gjithë botën , për shkak të nivelit shumë të ulët të krimit.

Këtë mund të shtojmë se ai ka një nga peisazhet më të bukura të planetit, me borën, pyjet, malet dhe liqenet e tij. Isshtë një shoqëri moderne dhe e përparuar, pa humbur peisazhet e saj të bukura dhe plot me njerëz miqësorë që do t’ju bëjnë të ndiheni si në shtëpinë tuaj. Kanada ka një sistemi arsimor shembullor , me shkolla të shumta angleze dhe mësues shumë të kualifikuar, duke e bërë atë një nga destinacionet më të mira për të mësuar anglisht të lirë.

Australi

Një nga vendet për të mësuar anglisht të lirë dhe një nga më të njohurit sot është Australia. Shtë e rëndësishme që të keni një vizë, veçanërisht nëse planifikoni të punoni kur të mbaroni Program anglisht në Australi .

Australia ka një shkallë shumë e ulët e papunësisë , për shkak të ofertës së gjerë të punës dhe pagës së mirë nëse ajo që dëshironi është të punoni ndërsa studioni anglisht. Ajo gjithashtu ka plazhe të bukura dhe peisazhe parajsore ku mund të shijoni aktivitete të të gjitha llojeve. Banorët e saj janë njerëz shumë miqësorë dhe të qetë, si dhe njerëz të zellshëm. Australia është një vend shumë multikulturor me një nivel të lartë akademik, pasi ka disa nga universitetet dhe akademitë angleze të çertifikuara më së miri .

Zelanda e Re

Sistemi arsimor i Zelandës së Re është një nga më të mirët në zonë, prandaj është një nga vendet më të mira për të mësuar anglisht. Gjithashtu, kostoja e jetesës në këtë vend është e ulët krahasuar me vendet e tjera anglishtfolëse.

Këtu është e thjeshtë ndërthur studimet me punën nëse keni një nivel të mesëm anglisht. Siç kemi komentuar, sistemi arsimor është shumë i suksesshëm, ata kanë akademi cilësore angleze dhe mësues të trajnuar mirë . Përveç peizazheve të saj të pabesueshme natyrore, cilësia e lartë e jetës dhe mënyra e saj e qetë e të jetuarit, e bëjnë Zelandën e Re një destinacion yll.

 

A keni vendosur tashmë për ndonjë nga vende te lira per te mesuar anglisht të kësaj liste? Nëse është kështu, mos ngurroni të hidhni një vështrim fare kurset tona angleze ose merrni kontakt me ne, përfitoni nga kjo aventurë!

Cili është vendi më i mirë për të mësuar anglisht në verë?

“Dëshironi meso anglisht ne vere , po ku mund te shkoj? »Kjo është një nga pyetjet më të përsëritura në këtë kohë midis atyre që kërkojnë të përmirësojnë nivelin e tyre të anglishtes. Pa marrë parasysh nivelin ose qëllimin: nga fillestarët te njerëzit me një nivel më të përparuar, punëtorët që kanë nevojë për anglisht për biznes ose studentë që kërkojnë të përgatiten për një diplomë, të gjithë përfitojnë nga pushimet për të qenë në gjendje të përparojnë me gjuhën.

Sidoqoftë, dyshimet fillojnë të lindin kur ne fillojmë të kërkojmë kurse dhe të shohim mundësitë e panumërta që kemi në dispozicion. Cili vend do të më përshtatet më shumë? A do të më kushtojë shumë të shkoj kaq larg? Në Ynsitu Ne duam t’ju ndihmojmë të merrni vendimin më të mirë, kështu që ne kemi përgatitur disa këshilla për të lehtësuar detyrën e zgjidhni një kurs Anglishteje jashtë vendit .

Si mund të vendos të zgjedh një vend për të mësuar anglisht në verë?

Në kohën e zgjidhni një vend për të mësuar anglisht në verë Ne duhet të marrim parasysh faktorë të ndryshëm që do të na bëjnë të shfrytëzojmë në maksimum një përvojë unike. Secili person ka shijet dhe nevojat e veta, kështu që ju duhet të zgjidhni me kujdes kurs gjuhe jashte vendit që i përshtatet më së miri asaj që kërkoni.

Buxheti

Buxheti luan një rol të madh kur duhet zgjidhni një vend për të mësuar anglisht në verë. Ne nuk po flasim vetëm për çmimin e kursit, i cili mund të ndryshojë në varësi të vendit ose specializimit (standard, intensiv, biznes, IELTS, TOEFL, etj.). Shtë gjithashtu e rëndësishme të merren parasysh shpenzimet që do të keni gjatë qëndrimit tuaj.

Ju duhet të pyesni veten nëse do të gjeni strehim vetë ose përfshihet në kurs Anglishteje . Po ashtu, sa e shtrenjtë është jeta e përditshme në atë vend? Ushqimi, transporti publik, koha e lirë, etj. janë faktorët që mund të ndryshojnë shumë buxheti të një qëndrimi në një vend tjetër.

Theks

Siç e dini mirë, ka një mori theksimesh në të gjithë botën kur bëhet fjalë fol anglisht , edhe brenda të njëjtit vend. Shtë e vështirë që në një kurs një javor në anglisht të përfundosh me theksin lokal, pasi që në klasa zakonisht mësohet një anglisht standard, por mund të jesh një vit larg.

Në këtë mënyrë, ju nuk do të jeni vetëm vetëm praktikoni anglisht në klasë, por do të keni nxitje për të mësuar anglisht në verë gjatë ditës tuaj për ditë , duke biseduar me vendasit dhe njerëzit që studiojnë anglisht jashtë vendit.

Kulturës

Ju duhet të kërkoni një vend ku përshtatja me kulturën e tij nuk është një problem i madh për ju. . Ka njerëz që përshtaten me çdo situatë: për ta ky aspekt nuk është problem kur studiojnë jashtë.

Sigurisht, nëse jeni të interesuar për kulturën e një vendi specifik dhe jeni të ngazëllyer për idenë e përjetimit të saj atje personalisht, ne ju ftojmë të zgjidhni një kurs për të mësuar anglisht në verë atje: mund të jetë një përvojë e paharrueshme!

Vendndodhja

Vendndodhja është pjesërisht e lidhur me buxhetin që duhet të mësojmë anglisht në verë. Nëse vendosim të shkojmë në një vend shumë të largët ose të lidhur keq, ka shumë të ngjarë që kostoja e transportit për në destinacionin tonë të rritet shumë.

Përveç kësaj, situata e mëposhtme mund të ndodhë: Çfarë ndodh nëse për të mësuar anglisht në verë vendosni të shkoni Zelanda e Re ose Afrika e Jugut ? Wintershtë dimër atje! Mos harroni kur paketoni: lini peshqirët e plazhit në shtëpi dhe mbani çizme dhe një pallto.

Vendet më të mira për të mësuar anglisht në verë sipas kontinentit

Është shumë e vështirë të qëndrosh vetëm me një vendi për të mësuar anglisht në verë : të gjithë kanë karakteristikat e tyre që i bëjnë ato të përshtatshme për secilin person. Për atë arsye, në Ynsitu ne donim të bënim një përzgjedhje sipas kontinenteve.

Evropa: Anglia

Vendi i peshkut dhe patate të skuqura, Big Ben dhe universitetet e Oksfordit dhe Kembrixhit. Sigurisht, Anglia nuk është vetëm ajo: e s toka e kolosale qytetet si Londra dhe qoshet më të izoluara si Brighton .

Oh, dhe mos fanatik me kalimin e kohës! Në verë dielli del, besoni apo jo.

Amerikë: Shtetet e Bashkuara

Ne kaluam pellgun për në Shtetet e Bashkuara, ku mund të mësoni anglisht në verë në një nga 50 shtetet që përbëjnë vendin. Jeni më shumë nga bregu perëndimor apo bregu lindor? Humbni mes rrokaqiejve të Nju Jorkut ose mësoni të shfletoj brigjet kaliforniane: të gjitha ndërsa studioni anglisht!

Azi: Indi

Nga Shtetet e Bashkuara marrim aeroplanin dhe fluturojmë për në Indi, ku ata kanë jetuar së bashku turma e kulturave dhe feve të ndryshme për mijëvjeçarë . Thith pasurinë e saj kulturore në të gjithë vendin: ke shumë kilometra për të bërë!

Afrika: Afrika e Jugut

Pastaj lëvizim në pikën më jugore të kontinentit Afrikan. Nëse përfitoni nga vera për të shkuar në Afrikën e Jugut për të mësuar anglisht, ju rekomandojmë që të sillni rroba të ngrohta, siç ju kemi këshilluar tashmë më parë: Wintershtë dimër atje!

Oqeani: Australi

Më në fund, ne fluturojmë në pjesën tjetër të botës, në toka poshtë . Bëhuni gati për të parë një vend që duket jashtë kësaj bote, plot faunë dhe florë të paimitueshme në kontinentet e tjera, dhe një cilësi e jashtëzakonshme e jetës .

Nga rruga, mos harroni të provoni Vegemite. Ata thonë se kushton në fillim, por më pas nuk mund të ndalosh së ngrëni.

Mësoni anglisht në verë me Ynsitu

Ynsitu ne duam ta bëjmë sa më të lehtë për ju udhëtim për meso anglisht në verë . Për atë arsye, ne kemi një motor kërkimi ku mund të zgjidhni nga qindra kurse të shpërndara në shumë vende. Më e mira? Se mund të rezervoni me ne, pa qenë nevoja të përdorni agjensi, dhe pa ndonjë kosto shtesë!

Nëse keni nevojë për më shumë informacion në lidhje me ne, mos hezitoni të kontaktoni duke plotësuar këtë formë ose me telefon . Ekipi ynë do të jetë përgjegjës për zgjidhjen e të gjitha dyshimeve tuaja. Ne do të presim për ju!

Vendet evropiane që flasin më mirë anglisht

Nëse po mendoni të udhëtoni për në ku flitet anglisht dhe ju nuk e dini cilat janë vendet më të mira evropiane që flasin anglisht, Thjesht duhet të ndiqni listën që kemi bërë për ju më poshtë, falë opsioneve të studimit që ofron Ynsitu .

Ka shumë vende evropiane për të mësuar anglisht, kjo është arsyeja pse një mundësi e mirë për të përmirësuar anglishten tuaj është të shkoni në disa nga këto vendet anglishtfolëse . Secili prej tyre ka një gamë të gjerë mundësish sa i përket ofertës akademike për të rriturit.

Vendet ku flitet anglisht në Evropë

Nga një pikë e kontinentit Evropian në tjetrën, ka mundësi të shumta për të folur në anglisht, pasi që është në shumë vende ku të studiosh anglisht në Evropë, por edhe atje ku mund të praktikoni ditën me banorët e zonës.

Këtu është një lista e Vendet evropiane anglishtfolëse dhe më të mirët për ta studiuar atë.

Mbretëria e Bashkuar

Ky është i pari nga vendet evropiane që flet anglisht dhe ku, në përgjithësi, të gjithë udhëtojnë për të studiuar dhe për të zotëruar më mirë anglishten.

Shumica e studentët tërhiqen nga reputacioni akademik i Mbretërisë së Bashkuar , si dhe nga e gjerë akademitë ofrojnë dhe qytete për të studiuar, gjë që e bën këtë një nga vendet më të mira anglishtfolëse në Evropë.

Kurset dhe mundësitë për të zgjedhur midis qindra vendeve ku flitet anglisht, është diçka që mijëra studentë që vijnë në këtë vend çdo vit e vlerësojnë.

Mbretëria e Bashkuar është vetëm 2 orë nga Spanja me aeroplan, kështu që e s është një nga vendet për të mësuar anglisht të lirë nëse jemi në Spanjë , pasi që kostoja e biletave të avionit është shumë e arritshme.

Anglisht britanik është konsideruar anglishtja më e përsosur dhe e saktë në botë . Dhe për shkak se ky vend pret kaq shumë studentë ndërkombëtarë, popullatat e tij kanë lloje të ndryshme akomodimi për studentët, përfshirë familjet pritëse.

Irlanda

Një tjetër nga vendet evropiane që flet anglisht dhe një nga më të vizituarit nga studentët spanjollë dhe nga pjesë të tjera të botës, është Irlanda. Ky nuk është vetëm një vend me shumë hijeshi dhe histori, por alternativat e tij akademike janë shumë të ndryshme.

Irlanda jo vetëm që ka qytete të mëdha dhe ikonike si Dublini ose Belfast, por gjithashtu ka peisazhe të bukura që i lënë dashuruesit e natyrës.

Shumë afër Britanisë së Madhe, në lindje Shtë një nga vendet më të mira evropiane që flet anglisht, pasi anglishtja është gjuha e saj zyrtare dhe do ta kuptoni se ata e flasin kudo.

Aktualisht Irlanda është bërë një nga vendet më të kërkuara për të mësuar anglisht nga studentët ndërkombëtarë, dhe kjo është për shkak të afërsisë së saj me pjesën tjetër të vendeve evropiane, lehtësisë së hyrjes, aktiviteteve kulturore për të gjitha shijet dhe jetës së natës në shumicën e qyteteve të saj.

Për ata që dëshirojnë meso anglisht ne evrope Ky është një opsion ekonomik dhe cilësor.

malt

Një nga Vendet evropiane anglishtfolëse dhe oferta akademike e së cilës është ekonomike, pa dyshim që është Malta . Ky është një nga ato vendet anglishtfolëse që ofron pamjet më të mira të Mesdheut dhe me temperatura të këndshme pothuajse gjatë gjithë vitit.

Nga ST Julian në Valletta ju mund të zgjidhni të bëni tuajin Kurs anglisht në Maltë Ky është një nga vendet më të mira ku flitet anglisht në Evropë, dhe është gjithashtu perfekt për ata që nuk e pëlqejnë të ftohtin e veriut të kontinentit.

Në Maltë ju mund të shijoni një pushim të mahnitshëm ndërsa praktikoni duke folur anglisht nga një prej vendeve më të pabesueshme evropiane që flasin anglisht.

Spanja

Pa dyshim në Spanjë çdo student i huaj gëzon qetësinë dhe sigurinë që ka stilin e jetës së banorëve të saj. Për më tepër, pasuria kulturore e një prej vendeve evropiane anglishtfolëse nuk mund të injorohet.

Ashtu si Spanja është e famshme për kulturën e saj, gastronominë dhe shumëllojshmërinë artistike, ajo është gjithashtu e famshme për të Mundësitë e studimit Kjo është arsyeja pse është një nga vendet për të studiuar anglisht që pranon më shumë studentë të huaj.

Në Spanjë keni mundësinë e regjistrohuni në kursin e anglishtes që preferoni, në përputhje me moshën tuaj, ose mund të shkoni edhe në një kamp anglisht ne pushimet verore.

Gjermania

Një nga vendet evropiane që flasin anglisht konsiderohet komod dhe i këndshëm për të jetuar, është pikërisht Gjermania. Kjo është arsyeja pse nuk është befasi që mijëra studentë në të gjithë botën po aplikojnë për një vend në disa prej shkollave të gjuhëve në Gjermani .

Dhe është që Gjermania nuk është vetëm një nga vendet më të këndshme ku flitet anglisht në Evropë, por është gjithashtu një komb i prosperuar, ku qytete me potencial të lartë turistik si Berlini, Mynihu dhe madje edhe zona industriale e Frankfurt dhe Hamburg.

Nëse shkoni në Gjermani në kërkim të vendeve anglishtfolëse, nuk mund të lini mënjanë ndonjë gjë interesante , njohin natyrën, kulturën dhe historinë e saj. Për më tepër, në të njëjtat rrugë të Gjermanisë mund të praktikoni gjuhën, pasi anglishtja evropiane flitet zakonisht.

Shtë vlerësuar se më shumë se gjysma e popullsisë gjermane ka anglishten si gjuhë . Pra, edhe pse mendonit se ishte e mahnitshme, ky është një nga vendet më të rekomanduara evropiane që flasin anglisht për studentët.

Këto janë vendet ku flitet anglisht në Evropë me numrin më të madh të akademive dhe me një nivel arsimor me cilësi të lartë . Secila prej tyre është një alternativë e mirë, pavarësisht nëse doni të mësoni ose nëse doni të përsosni gjuhën angleze.

Që kur Ynsitu Ne ju ftojmë të guxoni të paketoni valixhen tuaj dhe të shkoni në një udhëtim në një nga këto vende të pabesueshme evropiane që flasin anglisht , por jo pa zgjedhur më parë një plan që përfshin gjithçka që ju nevojitet në mënyrë që të mos shqetësoheni për asgjë.

Ne mund t’ju ndihmojmë, ju vetëm duhet të na kontaktoni nga ketu .

Si të mësoni anglisht në një kohë të shkurtër me këto 10 këshilla

Ju po kërkoni si të mësosh anglisht në asnjë kohë ? Ju jeni me fat! Nuk ka ndonjë magji magjike që do t’ju bëjë të flisni anglisht nga një ditë në tjetrën, por ju mund të ndiqni këshillat e mëposhtme që ne kemi përgatitur për ju në Ynsitu .

Bëni kohë për të mësuar anglisht çdo ditë

Përgjigja e parë ndaj si të mësosh anglisht në një kohë të shkurtër është, siç mund ta imagjinoni, qëndrueshmëri . Ju nuk do të arrini rezultate të rëndësishme nëse nuk punoni ditë pas dite. Për më tepër, nuk keni nevojë të kaloni shumë kohë: me gjysmë ore në ditë mund të bëni hapa gjigantë në mësimin tuaj.

Mos harroni se ju keni një mori burimesh në dispozicionin tuaj meso anglisht gjatë gjithë ditës. Në autobus gjatë rrugës për në punë ose universitet, pak para gjumit, apo edhe krijimi i miqve në një lokal shkëmbimi gjuhësh: nëse nuk mësoni anglisht, kjo është për shkak se nuk dëshironi!

Seriale dhe filma, gjithnjë në version origjinal

Ne e dimë që mund të jetë e vështirë në fillim, por është çështje që të mësohemi. Ne rekomandojmë që shikoni seri ose filma në të cilët dialogu përputhet me nivelin e anglishtes keni: mos kuptimi i asgjë mund t’ju demotivojë.

Cfare ka me shume, është e përshtatshme që të përdorni titra në gjuhën tuaj amtare : në këtë mënyrë mund të krahasoni fjalët dhe shprehjet. Në fund, ju këshillojmë të mos keni frikë nga butoni i pauzës. Nëse duhet të shkruani një frazë që nuk e dini, merrni një fletore dhe një stilolaps.

Lexon shume!

Dhe ne nuk i referohemi vetëm leximit të librave: ka njerëz që mezi kanë kohë në ditën e tyre të përditshme. Çdo lloj teksti në anglisht interesat e të cilave mund t’iu shërbejnë subjektit të dobishme: gazeta, komike, revista, etj.

Përveç kësaj, është koha për të modernizuar dhe përdorur pajisje të tilla si tableta ose libra elektronikë. Në këtë mënyrë, ju mundeni shkarkoni ju Fjalorë anglisht-spanjisht për të konsultuar më shpejt çdo fjalë kuptimin e të cilit nuk e dini.

Shkarkoni aplikacione për Smartphone ose tablet

Ekziston një larmi e madhe e aplikacione falas dhe me pagesë për t’ju ndihmuar të mësoni anglisht . Siç kemi përmendur më parë, më të zakonshmit janë fjalorët (si njëgjuhësh dhe dygjuhësh), por ne mund të gjejmë gjithçka.

Kush nuk njeh aplikacione si Duolingo apo Memrise? ju mund ta përdorni si plotësues të kurseve tuaja angleze : ato janë falas dhe mund t’i përdorni kudo.

Dëgjoni muzikë në anglisht dhe mësoni tekstin e këngës

Kjo u ndodh shumë njerëzve: dëgjon këngë në anglisht por atëherë ai nuk e di se çfarë po këndon. Me ardhjen e telefonave inteligjentë, është shumë më e lehtë të mësojmë tekstet e këngëve tona të preferuara.

Ne mund të gjejmë aplikacione që ju tregojnë tekstin e këngës që po luan në celularin tuaj menjëherë, frazë për frazë. Nëse nuk doni të shkarkoni më shumë aplikacione, nuk ka problem: Google letrën. Përveç kësaj, është shumë e zakonshme që ju të gjeni tekstin e përkthyer nëse kënga është e famshme.

Mos ki turp: gjej dikë me të cilin të flasësh në anglisht

Si po shkon meso anglisht ne asnje kohe , nëse nuk keni si praktikoni anglisht ? Ka shumë mënyra për të takuar dikë me të cilin flas ne anglisht . Njëra prej tyre është, siç e kemi thënë edhe më parë, të shkosh në një shirit shkëmbimi gjuhësh: atje do të takosh vendas që kërkojnë të mësojnë Spanjisht. Merrni një mik me vete nëse keni siklet të shkoni vetëm!

Nëse jo, me siguri e keni dikush që e njihni dhe që ka një nivel të mirë të anglishtes: kërkoni që të flasin në anglisht herë pas here, qoftë personalisht, qoftë në WhatsApp, nëse nuk keni kohë të shiheni.

Mendo anglisht

Shumë herë kalon pa u vërejtur, por e s të burimeve më të mira Çfarë keni në majë të gishtave tuaj për të mësuar anglisht? . Mendoni se çfarë bëni në të përditshmen tuaj, nëpër cilat vende kaloni, cilat objekte shihni, por në anglisht. Isshtë mënyra më e mirë që fjalori të mos ju harrojë.

Organizohuni sipas qëllimeve tuaja

Para se të fillojmë të studiojmë një gjuhë, duhet të jemi të qartë se pse e bëjmë atë dhe çfarë duam të arrijmë me të. Nuk është e njëjta gjë për të studiuar anglisht si një hobi përgatituni për një provim zyrtar , ose për të shkuar për të jetuar në një vend anglo-sakson për arsye pune.

Bëni një kalendar dhe vendosni qëllimet . Mbi të gjitha, përpiquni t’i mbani ata realist: askush nuk ju njeh më mirë se ju, prandaj mos mbingarkoni veten me punë nëse nuk do të jeni në gjendje ta bëni atë, por mos lejoni që të kalojë shumë kohë. Çështja është që ju të studioni ngadalë, por pa ndalur.

Shijoni rrugën

Si të mësoni anglisht në një kohë të shkurtër? Duke shijuar! Ne të gjithë studiojmë më mirë nëse kënaqemi duke e bërë atë, ose sepse jemi duke parë një seri që na lidh ose për faktin e thjeshtë se na pëlqejnë sfidat. Mos harroni se është shumë e rëndësishme të mos mërziteni, pasi kjo vetëm mund t’ju çojë të humbni motivimin.

Nëse nuk ju pëlqen metoda që po ndiqni, mos jini kokëfortë dhe ndryshoni. E rëndësishme është që të përfundoni të mësoni anglisht, pavarësisht se si.

Arratisni për një muaj në një vend që flet anglisht

Sinqerisht, nëse vazhdoni të pyesni se si të mësoni anglisht në një kohë të shkurtër, kjo është mënyra më efektive. Asgjë më mirë sesa të shkosh në një vend ku duhet fol anglisht dita po, dita gjithashtu. Përveç kësaj, ju mund ta kombinoni atë me një kurs anglisht në atë vend, për të mësuar edhe më shpejt.

Në Ynsitu kemi një motor kërkimi ku mund të gjesh Kurse angleze në të gjithë botën dhe me çmime më të lira sesa prenotimi me vetë shkollën. Nëse po kërkoni të mësoni anglisht në një kohë të shkurtër, regjistrohuni në kurset që ju ofrojmë, nuk do të pendoheni!

6 truket për të përmirësuar shqiptimin tuaj anglisht

Kur filloni të mësoni një gjuhë të re, ndonjëherë mund të duket sikur shqiptimi është një pengesë për zhvillimin e aftësive tuaja gjuhësore. Edhe nëse e keni filluar ta mësoni shumë kohë më parë, ndonjëherë mund të ndiheni të paaftë ta shqiptoni mirë. Nëse jeni në ndonjë nga këto situata dhe po kërkoni një ilaç për të, mos u shqetësoni. Me truket që do t’ju japim më tej, ju do të përmirësoni shqiptimin tuaj dhe do të ndiheni të aftë të vazhdoni një bisedë pa ndonjë problem.

Harrojeni plotësisht spanjishten

Duket si këshilla më tipike dhe ndoshta një nga ato që ju janë dhënë tashmë, por është plotësisht e vërtetë. Në përgjithësi, shumica e njerëzve që kanë vështirësi në shqiptimin e anglishtes kanë shumë në mendje se si flitet në gjuhën e tyre amtare. Në këtë mënyrë, kur përpiqen të zhvillojnë një bisedë në një gjuhë tjetër pa u larguar nga e tyre, shqiptojnë ashtu si do të bënin në Spanjisht.

Shtë e vërtetë që kur filloni të mësoni një gjuhë të re, në fillim kushton dilni nga zona jonë e rehatisë dhe kjo është arsyeja pse ne kapemi pas asaj që dimë tashmë. Por është një gabim serioz, sepse shqiptimi në anglisht është krejtësisht i ndryshëm nga ai spanjisht. Shqiptimi i gabuar mund të shkaktojë zhgënjim dhe pak nga pak, do të jetë më e vështirë të heqim dorë nga vetja kur flasim, kjo është arsyeja pse ky hile është kaq i rëndësishëm.

Kur kërkoni fjalë në fjalor, interesohuni edhe për shqiptimin

Në fjalorë jo vetëm që shfaqen kuptimet e fjalëve, në shumë prej tyre ato zakonisht shfaqen gjithashtu shqiptimi i këtyre.

Oneshtë një nga mashtrimet më pak të neglizhuara, por mund të jetë shumë interesante dhe efektive . Një mënyrë e mirë për të filluar mësimin e anglishtes është të interesohemi jo vetëm për kuptimin e fjalëve, por edhe për shqiptimin e tyre kur i shikojmë në fjalor. Në këtë mënyrë ne jo vetëm që mësojmë se si ta shqiptojmë atë, por gjithashtu do të fillojmë të mësojmë se si përfaqësohen fonemat dhe tingujt e anglishtes dhe ne do të pasurojmë më tej njohuritë tona

Dëgjoni shqiptimin e secilës fjalë dhe përsëriteni atë

Aktualisht, ka qindra faqe ku mund të shkruash një fjalë dhe të dëgjosh shqiptimin e saj. Më i njohuri nga të gjithë është ai vetë perkthyesi i Google . Ky mjet në internet na lejon jo vetëm të përkthejmë fjalët, por gjithashtu na jep mundësinë t’i dëgjojmë ato me një klikim të një butoni.

Përveç dëgjimit se si shqiptohet, është shumë i dobishëm përsëritni aq herë sa keni nevojë për atë fjalë . Kjo do ta bëjë shumë më të lehtë ta mbani mend kur duhet ta përdorni në një kohë tjetër.

Dëgjoni muzikë dhe shikoni seri në anglisht

Shtë një nga këshillat që përsëritet më shumë kur dikush fillon të studiojë anglisht, dhe në të njëjtën kohë ajo që injorohet më shumë. Frika për të mos kuptuar atë që thuhet na bën të mendojmë dy herë nëse duhet të vendosim filmin, serialin ose këngën, por nëse nuk e provoni, kurrë nuk do ta dini nëse jeni të aftë.

Mos u shqetëso nëse mendon se aftësitë e tua angleze janë akoma shumë të ulta për të qenë në gjendje të kuptosh plotësisht gjithçka. Aktualisht, falë platformave të tilla si Netflix ose HBO , kemi një numër të madh të filmave ose serialeve të kategorive të ndryshme dhe shkallëve të vështirësisë për të filluar t’i shikojmë ato në përputhje me nivelin tuaj. Mos u shqetësoni nëse në fillim nuk i kuptoni shumicën e asaj që po dëgjoni, kjo ju ndodh të gjithëve. Titrat do të bëhen aleati juaj më i mirë!

Dhe kur bëhet fjalë për muzikë, çdo grup anglisht-folës është krejtësisht i vlefshëm për të filluar të merret me shqiptimin. Një ide shumë e mirë, është të vizualizosh tekstin e këngës ndërsa e dëgjon atë dhe përsëriteni këtë proces sa herë të keni nevojë për të forcuar shqiptimin e fjalëve pak.

Kujdesuni për pikësimin dhe intonacionin

Ashtu si shqiptimi, pikësimi dhe intonacioni i anglishtes është krejtësisht i ndryshëm nga spanjishtja . Në përgjithësi, në anglisht fjalitë janë shumë më të shkurtra se në spanjisht dhe në varësi të llojit të fjalisë (pyetëse, pohuese, thirrmore …) ajo intonohet në një mënyrë apo në një tjetër.

Truket që ju kemi treguar më parë do t’ju ndihmojnë të dalloni larminë e intonacioneve që ekzistojnë dhe sa të rëndësishme janë ato nëse doni të keni një shqiptim perfekt.

Lidhu me anglishtfolësit.

Këshillat më të dobishme që mund t’ju japim: flisni gjithçka mundeni në anglisht dhe nëse është e mundur me folës amtare . Ju mund të keni turp në fillim ose mendoni se po e bëni gabim, por të bësh gabime është kur mësojmë më shumë.

Nëse nuk njihni ndonjë që flet anglisht, mos u shqetësoni. Në shumicën e qyteteve, ka kafene, bare dhe institucione të ndryshme ku zhvillohen shkëmbimet gjuhësore. Në këtë mënyrë të dy palët fitojnë: ju i mësoni spanjisht partnerit tuaj, ndërsa ata ju mësojnë anglisht.

Dhe nuk ka të bëjë vetëm me të mësuarit, por ka të bëjë edhe me përpiquni të takoni njerëz dhe të bëni miq të rinj , duke ju zhytur në kultura të ndryshme.

Tani që i dini truket, është koha t’i zbatoni ato në praktikë! .. dhe nuk ka asnjë mënyrë më të mirë për të mësuar sesa të njohësh një vend të ri. Pra, në Ynsitu Ne ju ofrojmë qindra mundësi për të njohur vendet e tjera ndërsa mësoni një gjuhë të re. Udhëtoni me ne dhe kënaquni me tonat kurse gjuhe jashte vendit !