Si të mësoni anglisht në një kohë të shkurtër me këto 10 këshilla

Ju po kërkoni si të mësosh anglisht në asnjë kohë ? Ju jeni me fat! Nuk ka ndonjë magji magjike që do t’ju bëjë të flisni anglisht nga një ditë në tjetrën, por ju mund të ndiqni këshillat e mëposhtme që ne kemi përgatitur për ju në Ynsitu .

Bëni kohë për të mësuar anglisht çdo ditë

Përgjigja e parë ndaj si të mësosh anglisht në një kohë të shkurtër është, siç mund ta imagjinoni, qëndrueshmëri . Ju nuk do të arrini rezultate të rëndësishme nëse nuk punoni ditë pas dite. Për më tepër, nuk keni nevojë të kaloni shumë kohë: me gjysmë ore në ditë mund të bëni hapa gjigantë në mësimin tuaj.

Mos harroni se ju keni një mori burimesh në dispozicionin tuaj meso anglisht gjatë gjithë ditës. Në autobus gjatë rrugës për në punë ose universitet, pak para gjumit, apo edhe krijimi i miqve në një lokal shkëmbimi gjuhësh: nëse nuk mësoni anglisht, kjo është për shkak se nuk dëshironi!

Seriale dhe filma, gjithnjë në version origjinal

Ne e dimë që mund të jetë e vështirë në fillim, por është çështje që të mësohemi. Ne rekomandojmë që shikoni seri ose filma në të cilët dialogu përputhet me nivelin e anglishtes keni: mos kuptimi i asgjë mund t’ju demotivojë.

Cfare ka me shume, është e përshtatshme që të përdorni titra në gjuhën tuaj amtare : në këtë mënyrë mund të krahasoni fjalët dhe shprehjet. Në fund, ju këshillojmë të mos keni frikë nga butoni i pauzës. Nëse duhet të shkruani një frazë që nuk e dini, merrni një fletore dhe një stilolaps.

Lexon shume!

Dhe ne nuk i referohemi vetëm leximit të librave: ka njerëz që mezi kanë kohë në ditën e tyre të përditshme. Çdo lloj teksti në anglisht interesat e të cilave mund t’iu shërbejnë subjektit të dobishme: gazeta, komike, revista, etj.

Përveç kësaj, është koha për të modernizuar dhe përdorur pajisje të tilla si tableta ose libra elektronikë. Në këtë mënyrë, ju mundeni shkarkoni ju Fjalorë anglisht-spanjisht për të konsultuar më shpejt çdo fjalë kuptimin e të cilit nuk e dini.

Shkarkoni aplikacione për Smartphone ose tablet

Ekziston një larmi e madhe e aplikacione falas dhe me pagesë për t’ju ndihmuar të mësoni anglisht . Siç kemi përmendur më parë, më të zakonshmit janë fjalorët (si njëgjuhësh dhe dygjuhësh), por ne mund të gjejmë gjithçka.

Kush nuk njeh aplikacione si Duolingo apo Memrise? ju mund ta përdorni si plotësues të kurseve tuaja angleze : ato janë falas dhe mund t’i përdorni kudo.

Dëgjoni muzikë në anglisht dhe mësoni tekstin e këngës

Kjo u ndodh shumë njerëzve: dëgjon këngë në anglisht por atëherë ai nuk e di se çfarë po këndon. Me ardhjen e telefonave inteligjentë, është shumë më e lehtë të mësojmë tekstet e këngëve tona të preferuara.

Ne mund të gjejmë aplikacione që ju tregojnë tekstin e këngës që po luan në celularin tuaj menjëherë, frazë për frazë. Nëse nuk doni të shkarkoni më shumë aplikacione, nuk ka problem: Google letrën. Përveç kësaj, është shumë e zakonshme që ju të gjeni tekstin e përkthyer nëse kënga është e famshme.

Mos ki turp: gjej dikë me të cilin të flasësh në anglisht

Si po shkon meso anglisht ne asnje kohe , nëse nuk keni si praktikoni anglisht ? Ka shumë mënyra për të takuar dikë me të cilin flas ne anglisht . Njëra prej tyre është, siç e kemi thënë edhe më parë, të shkosh në një shirit shkëmbimi gjuhësh: atje do të takosh vendas që kërkojnë të mësojnë Spanjisht. Merrni një mik me vete nëse keni siklet të shkoni vetëm!

Nëse jo, me siguri e keni dikush që e njihni dhe që ka një nivel të mirë të anglishtes: kërkoni që të flasin në anglisht herë pas here, qoftë personalisht, qoftë në WhatsApp, nëse nuk keni kohë të shiheni.

Mendo anglisht

Shumë herë kalon pa u vërejtur, por e s të burimeve më të mira Çfarë keni në majë të gishtave tuaj për të mësuar anglisht? . Mendoni se çfarë bëni në të përditshmen tuaj, nëpër cilat vende kaloni, cilat objekte shihni, por në anglisht. Isshtë mënyra më e mirë që fjalori të mos ju harrojë.

Organizohuni sipas qëllimeve tuaja

Para se të fillojmë të studiojmë një gjuhë, duhet të jemi të qartë se pse e bëjmë atë dhe çfarë duam të arrijmë me të. Nuk është e njëjta gjë për të studiuar anglisht si një hobi përgatituni për një provim zyrtar , ose për të shkuar për të jetuar në një vend anglo-sakson për arsye pune.

Bëni një kalendar dhe vendosni qëllimet . Mbi të gjitha, përpiquni t’i mbani ata realist: askush nuk ju njeh më mirë se ju, prandaj mos mbingarkoni veten me punë nëse nuk do të jeni në gjendje ta bëni atë, por mos lejoni që të kalojë shumë kohë. Çështja është që ju të studioni ngadalë, por pa ndalur.

Shijoni rrugën

Si të mësoni anglisht në një kohë të shkurtër? Duke shijuar! Ne të gjithë studiojmë më mirë nëse kënaqemi duke e bërë atë, ose sepse jemi duke parë një seri që na lidh ose për faktin e thjeshtë se na pëlqejnë sfidat. Mos harroni se është shumë e rëndësishme të mos mërziteni, pasi kjo vetëm mund t’ju çojë të humbni motivimin.

Nëse nuk ju pëlqen metoda që po ndiqni, mos jini kokëfortë dhe ndryshoni. E rëndësishme është që të përfundoni të mësoni anglisht, pavarësisht se si.

Arratisni për një muaj në një vend që flet anglisht

Sinqerisht, nëse vazhdoni të pyesni se si të mësoni anglisht në një kohë të shkurtër, kjo është mënyra më efektive. Asgjë më mirë sesa të shkosh në një vend ku duhet fol anglisht dita po, dita gjithashtu. Përveç kësaj, ju mund ta kombinoni atë me një kurs anglisht në atë vend, për të mësuar edhe më shpejt.

Në Ynsitu kemi një motor kërkimi ku mund të gjesh Kurse angleze në të gjithë botën dhe me çmime më të lira sesa prenotimi me vetë shkollën. Nëse po kërkoni të mësoni anglisht në një kohë të shkurtër, regjistrohuni në kurset që ju ofrojmë, nuk do të pendoheni!