Pse dhe ku duhet të merrni një kurs spanjisht jashtë vendit

Why and where you should take an Spanish Course Abroad

Spanjishtja është gjuha e dytë më e folur në botë dhe gjuha zyrtare në 21 vende të mëdha. Mësimi i Spanjishtes u jep studentëve mundësinë të eksplorojnë kulturën Hispanike, të komunikojnë me njerëzit që jetojnë në vendet që flasin Spanjisht dhe të punësohen . Në kohët e sotme, Spanjishtja është një gjuhë e mësuar gjerësisht, madje edhe vendet që nuk flasin Spanjisht kanë institucione që ofrojnë kurse themelore dhe të përparuara.

Një nga dilemat më të mëdha për nxënësit e ardhshëm të Spanjës është nëse duhet të ndjekin studimet Spanjolle në vendet e tyre amtare ose a kurs parauniversitar jashtë vendit . Ndërsa mësimi i Spanjishtes në vendin tuaj të lindjes do të ishte padyshim opsioni më ekonomik, të shkosh jashtë për të mësuar dhe zotëruar gjuhën është një opsion që po eksplorohet nga gjithnjë e më shumë njerëz në kohët e fundit. Mbi të gjitha, opsioni i fundit përfshin udhëtime, takime me njerëz të rinj dhe përvoja të reja të panumërta.

Në këtë postim, ne do t’ju përcjellim nëpër vendet dhe qytetet më të mira në të gjithë botën për të mësuar Spanjisht. Kështu që nëse jeni të interesuar të mësoni spanjisht dhe të udhëtoni në të njëjtën kohë, pse të mos i bëni të dyja përmes Ynsitu? Ne jemi një platformë që lidh studentët me kurset më të mira nga e gjithë bota.

Spanja

Spanja është destinacioni i zgjedhur për njerëzit nga Azia dhe Evropa kur bëhet fjalë për të mësuar Spanjisht. Përveç që është vendlindja e gjuhës, ajo gjithashtu ka një trashëgimi të pasur kulturore dhe vende të shumta ekzotike që e bëjnë atë një parajsë të udhëtarëve.

Disa nga qytetet më të mira për të mësuar Spanjisht në Spanjë përfshijnë:

Madrid

Kryeqyteti spanjoll është destinacioni i ëndrrave për nxënësit e ardhshëm spanjollë, pasi njerëzit e qytetit janë të njohur për theksin e tyre të kristaltë. Madrid është gjithashtu një nga qytetet më të zhvilluara të Evropës, dhe me një bollëk shkollash që ofrojnë kurse Spanjolle, ofron mundësi të panumërta për studentët për të zgjedhur. Sidoqoftë, Madridi ka një standard të lartë jetese, gjë që e bën atë një destinacion të shtrenjtë.

Salamanca

Njerëzit e Salamanca në Spanjën perëndimore janë të njohur për qartësinë e tyre për sa i përket të folurit Spanjisht Castilian. Alsoshtë gjithashtu një qytet i madh universitar, që e bën atë një vend që është gjithmonë i mbushur me studentë nga e gjithë bota. Edhe pse Salamanca nuk ka aq shumë aktivitete për të ofruar sa Madridi, është një destinacion që çmohet për sigurinë, tolerancën dhe përballueshmërinë e tij.

Barcelona

Barcelona është një nga destinacionet më joshëse të Spanjës dhe mburret me një kulturë unike, mot të këndshëm dhe një bollëk aktivitetesh. Ashtu si Madridi, është një nga qytetet më të shtrenjta të Spanjës. Edhe pse Spanjishtja Castiliane flitet dhe kuptohet nga popullsia vendase, shumica e njerëzve preferojnë të përdorin Katalanishten, një gjuhë unike për Barcelonën dhe zonat përreth saj.

Granada

Një qytet në rajonin Andaluzian në kufi me bregdetin jugor të Spanjës, Granada është destinacioni ideal për nxënësit e ardhshëm Spanjollë të cilët janë gati për një sfidë. Në Granada, shumica e banorëve flasin Spanjisht Andaluziane, e cila ka disa ndryshime nga Spanjishtja Castiliane, por është shumë e ngjashme me dialektet e folura në Amerikën e Jugut. Edhe pse Spanjishtja Andaluziane mund të jetë e vështirë për tu mësuar për fillestarët, është dialekti më i mirë për të komunikuar me folësit e gjuhës Spanjolle në të gjithë botën.

Amerika Jugore

Me përjashtim të Brazilit, pothuajse të gjitha kombet e tjera të Amerikës së Jugut përdorin Spanjishten si gjuhën e tyre zyrtare. Vende të tilla si Meksika, Kuba, Argjentina dhe Kili, frekuentohen nga nxënësit Spanjollë për kurset e tyre të shkëlqyera të gjuhës. Nëse jeni banor i SHBA, Kanada, Australia ose Zelanda e Re, Amerika e Jugut do të ishte një vend më i mirë për të mësuar Spanjisht sesa Spanja.

Le të hedhim një vështrim në disa qytete të Amerikës së Jugut që mund të konsideroni për një program jashtë vendit për të mësuar Spanjisht:

Buenos Aires, Argjentinë

Shumë e konsiderojnë Buenos Aires, kryeqyteti i Argjentinës, si qyteti më i mirë i Amerikës së Jugut. Alsoshtë gjithashtu një nga vendet më të mira për të mësuar Spanjisht në kontinent pasi është shtëpia e disa shkollave të njohura Spanjolle. Kombinuar me arkitekturën madhështore dhe jetën e natës emocionuese, Buenos Aires bën një destinacion të shkëlqyeshëm për të mësuar Spanjisht për studentët që duan të përziejnë studimin, eksplorimin dhe festat.

Oaxaca City, Meksikë

Oaxaca City në Centro District të Meksikës mund të mos festohet aq shumë sa qytetet e njohura meksikane si kryeqyteti, Mexico City dhe Guadalajara, por si një qendër e mësimit të Spanjishtes, shumë pak në vend mund të krahasohen me të. Oaxaca City është shtëpia e një grupi të mahnitshëm shkollash Spanjolle, dhe fakti që është më pak i frekuentuar nga turistët krahasuar me qytetet e tjera e bën atë ideal për një nxënës të përkushtuar Spanjoll.

Santiago, Kili

Santiago është kryeqyteti i Kilit, dhe në kohët e fundit, ai është vendosur si një qendër mësimore Spanjolle. Qyteti mburret me disa nga shkollat spanjolle më të vlerësuara në kontinent që kanë shpikur metoda inovative për ta bërë mësimin e Spanjishtes sa më efektive. Santiago gjithashtu ofron një bollëk aktivitetesh, të tilla si eksplorimi i muzeve të qytetit dhe skena e shkëlqyer e ngrënies, së bashku me vreshtat në Valparaiso afër.

Havana, Kubë

Kryeqyteti kuban i Havana është një nga parajsat turistike të Amerikës së Jugut, dhe kultura e saj ekzotike, historia e pasur dhe plazhet mahnitëse e bëjnë atë një qytet të domosdoshëm për t’u vizituar në Karaibe. Alsoshtë gjithashtu një vend i shkëlqyeshëm për të mësuar Spanjisht për studentët e huaj që duan të provojnë një atmosferë të qetë për të cilën Kuba është e famshme në mbarë botën. Alsoshtë gjithashtu vendi i përsosur për studentët për t’u çlodhur dhe për të festuar kur marrin kohë, pasi është shtëpia e disa prej lokaleve më të modës në kontinent.

Pra, ne kemi mbuluar tetë destinacione të mundshme që ju të zgjidhni në këtë post dhe cili prej tyre zgjidhni varet nga faktorë të caktuar. Për shembull, nëse doni të mësoni spanjisht në një qytet që është plot me gjëra për të bërë dhe vende për të eksploruar, duhet të zgjidhni nga opsione të tilla si Madridi, Barcelona, Buenos Aires dhe Santiago . Ju gjithashtu duhet të merrni parasysh shpenzimet e përfshira, pasi këto qytete nuk janë më miqësore për xhepat.

Sidoqoftë, unë f Qëllimi juaj i vetëm për të shkuar jashtë është të mësoni spanjisht në një mjedis të qetë që nuk është aq e shtrenjtë sa Barcelona ose Madrid, do të ishit më mirë në një vend si Oaxaca City, Granada ose Salamanca.

Zbuloni 6 arsye të shkëlqyera për të filluar të mësoni spanjisht tani dhe merrni zgjedhjen tuaj nga shumëllojshmëria e gjerë e Kurse Spanjolle jashtë vendit në dispozicion në Ynsitu dhe jetoni jetën frymëzuese të një mësuesi udhëtues.

Leave a Reply