Pesë qytete të famshme për udhëtarët

Five Famous Cities for Travelers

Udhëtimi është një ide e shkëlqyeshme, qoftë për udhëtarët me përvojë, qoftë për ata njerëz që largohen për herë të parë. Për disa, paketimi është pjesa më e vështirë. Ata kurrë nuk e dinë se çfarë duan të marrin ose të lënë pas. Për të tjerët, mund të jetë e vështirë të vendosin se ku të shkojnë. Ka shumë vende për të udhëtuar. Në mënyrë që të vendosni, është e nevojshme të shikoni disa nga vendet më të njohura në botë, dhe pse ato janë një vizitë e domosdoshme. Këto pesë, në veçanti, nuk janë vetëm të njohura, por destinacionet më të mira për t’u vizituar të paktën një herë në jetë.

Së pari, është qyteti i Nju Jorkut. Të gjithë kanë dëgjuar për Mollën e Madhe dhe ajo më shumë se fiton titullin e saj si “qyteti që nuk fle kurrë”. Ndërsa një qytet i madh mund të jetë sigurisht frikësues, Nju Jorku është mjaft i madh për të gjithë dhe çfarëdo që ata dëshirojnë të bëjnë gjatë vizitës së tyre. Ka një horizont ikonik, një histori të pasur dhe ushqim me të cilin të apasionuarit lokalë krenohen duke e shfrytëzuar më së miri. “Ne e duam Nju Jorkun”, me të vërtetë. Kështu do të bëjë kushdo që e viziton atë.

Përgjigja e Evropës ndaj qytetit të New York-ut është Londra, Angli. Ajo është e mbushur me histori dhe karakter që daton qindra vjet. Shtëpia e monarkisë më të famshme në botë në Pallatin Buckingham, Londra është një fener për argëtim dhe eksitim. Me një larmi të madhe të kulturës, pamjet dhe tingujt e shumtë të Londrës, përfshirë Big Ben, japin një përvojë vërtet të paharrueshme.

Tjetra është Parisi, Francë. Çfarëdo që është thënë për Parisin nuk mund të besohet, por jo sepse është një gënjeshtër. Në vend të kësaj, duhet të përjetohet në mënyrë që të vlerësohet vërtet. Me Kullën e famshme Eiffel në zemër të saj, Parisi është një qytet i dashurisë dhe shijes. Kuzhina është ekstravagante dhe e famshme në botë, siç është vera e saj. Asshtë po aq qytet për t’u dashuruar, po aq sa edhe të dashurohesh. Ndoshta nuk ka një largim më të mirë romantik.

Pastaj është Tokio, Japoni. Ndërsa është e krahasueshme me New York City dhe London, Tokyo qëndron më vete si një destinacion kryesor në botë. Me të vërtetë, pa dyshim nuk ka vend më të mirë për një përvojë më unike. Nëse dikush kërkon të marrë me vete një copë Japoni, ata mund të blejnë në Sheshin Time Tokio të Tokios, Qarkun Ginza. Me shumë faltore, pallate dhe parqe të tij, Tokio është po aq i bukur për t’u parë, sa të lë pa frymë të shijosh nga dora e parë.

Sidnei, Australia është e fundit, por sigurisht jo më e rëndësishmja. Në Land from Down Under, Sidnei mund të jetë përgjigjja më e mirë për fillestarët. Ndërsa është larg nga shtëpia, sigurisht që shkon nga rruga e saj për t’i bërë vizitorët të ndihen si në shtëpinë e tyre. Fjalët nuk mund të fillojnë as të përshkruajnë plazhet e saj ku dikush mund të relaksohet dhe notojë me të vërtetë. Ekziston edhe argëtim në kohën më të mirë në Shtëpinë e Operas me famë botërore Sydney. Sidnei është po aq i dëshirueshëm dhe tërheqës për një vizitë sa katër qytetet e tjera. Megjithatë, të pesë qytetet janë të padiskutueshëm të famshëm për të qenë të paharrueshëm për vizitorët e tyre.

Tashmë keni filluar të ngazëlleni? Mos e humbni mundësinë për të udhëtuar në destinacionin tuaj të preferuar ndërsa mësoni gjuhën. Për ta bërë këtë, çfarë investimi më të mirë sesa të marrësh një kurs Anglishteje jashtë vendit për shembull, zbuloni të gjitha ato Ynsitu ka përgatitur për ju!