Librat më të mirë në anglisht për të përmirësuar leximin tuaj

Los mejores libros en inglés para mejorar tu Reading

 

Mësimi i një gjuhe, dhe më shumë anglisht, hap derën për mundësi të panumërta të reja personale dhe profesionale. Sidoqoftë, procesi i të mësuarit mund të jetë disi i lodhshëm. Për këtë arsye, leximi mund të bëhet një nga strategjitë më të mira kur bëhet fjalë për përmirësimin e nivelit tonë të anglishtes. Tjetra, ne ju lëmë një përzgjedhje të madhe të librat me te mire ne anglisht për leximin fillestar. Nuk ka rëndësi nëse ishit tashmë një amator, nëse doni të përmirësoni fjalorin tuaj ose thjesht duhet të përmirësoni leximin tuaj. E mira është që ka libra për të gjitha nivelet dhe shijet që me siguri do t’ju ndihmojnë me çfarëdo që ju nevojitet, dhe mbi të gjitha ato do t’ju ndihmojnë të shijoni Përvojë jashtë vendit

E njëjta gjë ndodh kur jemi duke mësuar gjuhën tonë amtare, leximi na ofron përfitime të panumërta : na bën të ndihemi më rehat kur shprehemi, pasuron fjalorin tonë, na ndihmon të sqarojmë dyshime të caktuara me rregullat gramatikore … Tjetra, ne ju tregojmë një përzgjedhje të librave më të mirë në anglisht.

 

Librat për nivelin fillestar (A1)

 

Një telashe e vogël në Kaliforni (2011) – Botues i Kembrixhit: Në këtë histori të shkurtër ju do të mësoni për jetën e binjakëve Andy dhe Mary. Libri zhvillohet veçanërisht në pushimet e tyre në Kaliforni, së bashku me prindërit e tyre, kur papritmas dhe duke përdorur aparatin e tyre të ri duke bërë fotografi kudo, ata zbulojnë se dikush shumë i çuditshëm ka një sekret nga frika e zbulimit.

Përrallat e Alhambrës (2017) – Redaktues Musaicum: Alhambra është një vend magjie dhe misterioze. Ka magji, gjueti thesari dhe shumë aventura pas tyre. W. Irving do t’ju magjepsë me këto histori.

Telefoni i Sally (2016) – Botues i Oksfordit: Sally është gjithmonë me telefonin e saj, atë që përdor gjatë gjithë kohës. Papritmas një ditë ai ka një telefon tjetër që i ndryshon jetën përgjithmonë.

 

Librat e nivelit bazë (A2)

 

Tregime të Shkurtra të Sherlock Holmes (2016) – Botues i Oksfordit. Ju jeni i sigurt për të dashur detektivin më të mirë nga të gjithë: Sherlock Holmes. Lexoni këto histori dhe ndihmojeni atë të zgjidhë të panjohurat e tij detektive.

Anne of Green Gables – Anne arrin (2013) – Gjuhët Redaktuese Redaktuese: Matthew dhe Marilla duan të birësojnë një fëmijë, por kur e marrin atë, ata habiten shumë. Ai është një fëmijë shumë i ndryshëm, zbuloni pse.

Ned kelly (2007) – Botues i Oksfordit: Ned Kelly ishte shumë i varfër dhe i uritur. Por ai befasoi duke vjedhur, luftuar dhe jetuar jashtë ligjit. Ned luftoi stilin e Robin Hood, kundër të pasurve. Kjo është një histori e vërtetë e të famshmit Ned Kelly në Australi.

 

Librat për nivelin e mesëm (B1)

 

Ditari i Bridget Jones (2014) – Redaksi editoriale: Do të qeshni me aventurat e një gruaje me emrin Bridget, inteligjente, joshëse, por edhe e ngathët dhe spinster (për një kohë). Do ta dashuroni këtë libër!

Gatsby i madh (2008): I pasur dhe i fuqishëm, Gatsby rrethon veten me ajkën e të korrave të shoqërisë New York. Sidoqoftë, ai është vetëm dhe dëshiron të takohet përsëri me një grua që e bën atë të ndjehet si një burrë i vërtetë, kështu që ai kujton një që i ka vjedhur zemrën shumë kohë më parë.

Një Karolinë e Krishtlindjeve (2019) – Botues Burlington: Ju do ta dini historinë e Scrooge, i cili përbuz Krishtlindjet. Por tre shpirtra vijnë për ta parë dhe për t’i dhënë një mësim jete në një udhëtim në të kaluarën.

 

Librat për nivelin e sipërm të mesëm (B2)

 

Fermë kafshësh (2008) – Pinguin editorialMe këtë fermë kafshësh është e mundur të bëni një satirë të pushtetit, korrupsionit, totalitarizmit dhe politikës në përgjithësi. Ai tregon historinë e kafshëve të fermave që, me kureshtje, sillen si njerëzit.

Historitë e krimit amerikan (2007) – Botues i Oksfordit: Curtis është fajtor për vrasje, por e di që ai nuk e bëri atë. Sidoqoftë, kush e bëri atë? Kush do të fitojë një kalim të drejtpërdrejtë në vdekje përmes karriges elektrike?

Lojërat e urisë (2010) – Botues Skolastik: Lexoni historinë e Katniss Everdeen, një vajzë e dërguar për të luajtur lojëra famëkeqe në të cilat dymbëdhjetë rrethe nga një komb i vetëm zgjedhin një fëmijë për të marrë pjesë, nga i cili vetëm një mbetet gjallë, fituesi i Lojërave të Urisë.

 

Librat për nivelin e përparuar (C1)

 

Krenari dhe paragjykim (2019) – Botues Burlington: Kjo është një histori romantike nga shekulli i 19-të në Angli, për një vajzë të quajtur Elizabeth dhe pjesën tjetër të motrave të saj. Elizabeth është rebele dhe refuzon të martohet nëse jo për dashuri. Ajo do të takojë dikë që do ta bëjë atë të ndryshojë idenë se ajo tallet me të gjithë kohën, dashurinë.

Krijuesi i vrasjeve (2004) – Botues i Kembrixhit : Një grua me një dëshirë për hakmarrje, pasi i dashuri i saj e hodhi atë, vendos të heq guximin e saj dhe të takojë gra të tjera për të ndryshuar jetën e saj njëherë e përgjithmonë duke shkuar në Kubë.

Zoti i Mizave (2011) – Pinguin editorial: Kjo është historia e disa djemve që përfundojnë në një ishull të shkretë, një sfidë që do të sjellë vështirësi dhe ndryshime të mëdha mes tyre. Një libër për të reflektuar mbi gjendjen tonë njerëzore.

 

Tani që dini librat më të mirë për të përmirësuar nivelin tuaj të anglishtes, thjesht duhet të provoni disa nga propozimet tona. Vazhdoni dhe lexoni ato! Ne jemi të sigurt që ato do t’ju ndihmojnë të përmirësoni anglishten tuaj dhe të shijoni tjetrën Përvojë jashtë vendit . Në Ynsitu Ne ju ofrojmë qindra kurse për të vazhduar të evoluoni, kështu që merrni librin tuaj të preferuar dhe mblidhni bagazhet. Bota ju pret!

Leave a Reply