Çfarë të shoh gjatë kursit tim në Londër?

¿Qué ver durante mi curso en Londres?

 

A po mendoni të bëni një Kurs anglisht në MB dhe ju akoma nuk dini çfarë të shihni? Këtu ju lëmë një listë të vendeve që nuk do t’ju lënë indiferentë.

Londra është qyteti ideal për ta bërë këtë dhe ju keni një gamë të gjerë monumentesh për të vizituar. Para së gjithash do të fillojmë me gjërat thelbësore:

Pallati Buckingham

Isshtë një nga vendet më të vizituara në qytet për interesin e tij politik dhe historik. Wasshtë ndërtuar në 1703 dhe aktualisht përdoret si Rezidenca e familjes mbretërore britanike . Një nga atraksionet kryesore turistike të këtij vendi është ndërrimi i rojes

 

Pallati i Westminsterit

Gjithashtu di si Dhomat e parlamentit “. Aktualisht është selia e Parlamentit Britanik që strehon dy shtëpitë e tij (Dhoma e Lordëve dhe Dhoma e Komunave). Shtë një nga katër vendet që deklarohen si Trashëgimia Botërore Nga Londra.

Një tjetër nga vendet me interes që mund të vizitojmë në Pallatin e Westminster përveç Parlamentit Britanik është Big Ben.

Big ben

Me kalimin e kohës ajo është bërë një nga simbolet më përfaqësuese e qytetit. Bëhet fjalë për kulla e Sahatit të Parlamentit Britanik të vendosur në bregun e Thames.

 

Kulla e Londrës

Shtë një pjesë themelore e historisë së vendit. Eshte nje kalaja historike e vendosur në brigjet e Thames dhe brenda do të shihni xhevahiret e kurores Britanik

 

Urë kullë

Tower Bridge në Londër, që shtrihet në Lumi Thames , është një tjetër nga simbolet ikonike të qytetit . Brenda ju mund të gjeni një ekspozitë.

 

Cirku Piccadilly

Shtë një shesh i vendosur në Londra Qendrore si rezultat i kryqëzimit të disa rrugëve. Posterat e saj të mëdhenj shkëlqyes për reklama dhe burimi i saj i famshëm i Erosi . Ndoshta, kjo varet nga dita, ju mund të shijoni performancën e një artisti rrugor ndërsa mendoni për skenën. Alsoshtë gjithashtu shumë afër Qyteti i kinezëve .

 

Sheshi Trafalgar

Shtë një nga sheshet më të famshme në qytet. Ajo u ndërtua si një memorial për fitoren e kurorës britanike kundër forcave të armatosura franceze dhe spanjolle në betejën e Trafalgar. Përveç kësaj, brenda sheshit mund të gjeni Galerinë Kombëtare, muzeu kryesor i artit në Londër.

 

Qyteti i kinezëve

Edhe pse mund të mos duket si ajo, po, ne jemi akoma në Londër. Chinatown është Chinatown i famshëm që ndodhet në qytet. E gjithë lagjja është vendosur dhe zbukuruar në një mënyrë të tillë që do t’ju bëjë të ndiheni sikur të keni teleportuar në anën tjetër të botës sa hap e mbyll sytë.

 

Syri i Londres

London Eye konsiderohet si rrota më e gjatë e Ferris në Evropë dhe një nga atraksionet turistike që pret më shumë vizitorë në vit. Alsoshtë gjithashtu një nga “pikëpamjet” më të mira për të shijuar një pamje panoramike të qytetit pasi ai ka një lartësi prej 135m.

 

Tifozët e historisë nuk mund të humbin Muzeun Britanik dhe Muzeun e Londrës.

Muze britanik

Ju do të jeni në gjendje të shijoni ekspozita të shumta në lidhje me historinë e njerëzimit. Njihet kryesisht si muzeu i mumieve egjiptiane.

 

Muzeu i Londrës

Ku mund të mësoni fakte të shkëlqyera në lidhje me historinë e qytetit të Londrës, nga kohërat parahistorike te bota siç e njohim ne sot.

 

Dhe së fundmi, për më shumë cinephiles:

Kodër notting

Shtë një nga lagjet e preferuara për turistët në qytet. Fama e tij u rrit pas premierës së filmit me protagonist Julia Roberts dhe Hugh Grant dhe titulluar me emrin e vetë lagjes. Ajo shquhet si për shtëpitë e tij ikonike me ngjyra, ashtu edhe për vendet ku u filmua filmi i lartpërmendur.

 

Studiot Harry Potter

Çdo adhurues i mirë i sagës e di se shumica e skenografive të saj ndodhen në qytetin e Londrës, të tilla si:

  • Platforma 9 ¾ (King’s Cross Station)
  • Rrugica e Diagonit (Tregu i Leadenhall)
  • Gringotts Bank (Ambasada Australiane)
  • Vendi Grimmauld (Sheshi Claremont)
  • 4 Privet Drive, Little Whinging (12 Picket Post Close, Berkshire)

Edhe pse vizita e të gjitha këtyre cilësimeve tingëllon shumë joshëse, nuk është opsioni i vetëm. Ju mund të bëni një turne në studiot Warner, ku u bë xhirimi i sagës, dhe të shihni një ekspozitë të tërë me grupe, kostume dhe një numër të madh të objekteve origjinale nga filmat.

 

Ju tashmë keni parë disa nga hijeshitë e shumta që ka Londra. A guxoni t’i zbuloni vetë? Faleminderit kurse gjuhe ne Londer Çfarë ofron ajo Ynsitu ju mund të vizitoni këto vende dhe shumë më tepër.

Leave a Reply