7 filma italianë që do t’ju ndihmojnë të mësoni gjuhën

7 Italian Movies that Will Help You Learn the Language

Italishtja është një nga gjuhët më të njohura në botë. Pavarësisht nëse jeni duke mësuar gjuhën për qëllime profesionale ose studimore ose thjesht për argëtim, është e rëndësishme që të përfitoni nga çdo mundësi që merrni.

 

Një nga metodat më argëtuese dhe efektive të të mësuarit është shikimi i filmave italianë. Duke ditur se si t’i afroheni një filmi, mund t’i ktheni ato imazhe lëvizëse në një partner të besuar për të mësuar italisht. Në këtë artikull, ne do të rendisim 7 filma italianë që nuk doni të humbni:

 

Malena

Ky film daton që nga viti 1940 për të treguar historinë e një 13-vjeçari të quajtur Renato. Ai gjithnjë fantazon për një mësuese të bukur me emrin Malána të cilën nuk e luan askush tjetër përveç Monica Bellucci. Burri i saj aktualisht është në një mision lufte në Afrikë. Ajo njihet gjithashtu për thashethemet e saj sa herë që punon në detyrat e saj të përditshme. Renato ka një lloj varësie ndaj Malnës për shkak të së cilës ai nuk është në gjendje ta mbajë atë larg nga mendja e tij as për një sekondë. Sa herë që ai fantazon për të, gjërat fillojnë të nxehen. Pavarësisht se Malána e ndrojtur mezi flet fare, filmi ka përdorur italisht, i cili do të jetë argëtues për tu parë. Ka rrëfime të gjalla dhe tërheqëse nga Renato që do të ndihmojnë një fillestar të mësojë italisht.

 

La vita’s bella (“Jeta është e bukur”)

Kjo kryevepër e vitit 1997 me regji të Robert Benigni njihet ndërkombëtarisht si një nga filmat më të famshëm të Italisë. Një nga linjat më të dukshme në film është ‘Buongiorno Principessa’ që përkthehet në “Princesha e mëngjesit të mirë”. Isshtë historia e një djali dhe prindërve të tij që janë në një kamp shfarosjeje gjatë Luftës së Dytë Botërore. Edhe pse historia po trajton disa situata të tmerrshme, dialogu është i drejtpërdrejtë dhe i drejtpërdrejtë. Një tjetër gjë e mrekullueshme në lidhje me këtë film është se nëse do të shihni versionin e dubluar, ndjekja e versionit origjinal italian do të jetë e lehtë.

 

L’Attesa (Pritja)

Ky film ishte debutimi regjisor i Piero Messina në të cilin ai tregon historinë se si një nënë u trishtua nga djali i saj i vdekur. Por kjo nuk është e gjithë historia. E dashura franceze e djalit të saj nuk e ka idenë se i dashuri i saj ka vdekur dhe ende mendon pse ai nuk po i merr telefonin. Shfaqen në derën e nënës për të kaluar Pashkën. Ky është një film gjithëpërfshirës me kinematografi të ekzekutuar bukur. Ndonjëherë, është delikate dhe në të tjerët, po ju bërtet. Natyra e zymtë e filmit siguron që dialogu është i qëllimshëm dhe i kontrolluar duke e bërë atë të përsosur për nxënësit e gjuhës. Për frymëzim për të mësuar gjuhën, merrni frymëzim nga Juliette Binoche, nëna në film që është fillimisht franceze, por mësoi italisht për të bërë pjesën e saj mirë.

 

Kinema Paradiso (Kinema Paradise)

Ky është një film klasik Giuseppe Tornatore për një udhëtim të një djali që hyri në stendën e projeksionit, i cili u bë një projeksionist dhe regjisor i mirënjohur. Ai gjithashtu tregon historinë e dashurisë së humbur dhe mendimin e përjetshëm se ku mund të jetë. Isshtë një lloj filmi që të bën të dashurohesh me historinë e tij dhe personazhet. Ky film diskutohet në qarqet e filmave edhe sot dhe dashamirësit e filmave debatojnë për skenat e fshira. Isshtë duke u rimaster për t’i dhënë brezit të ri të filmave që duan të përjetojnë Tornatore. Jo vetëm filmi citon linja nga filma të tjerë, por vetë filmi është gjithashtu një shportë me prozë të bukur. Nëse sapo keni filluar të mësoni italisht, ky film do t’ju bëjë të vlerësoni sa e bukur është gjuha.

 

Suspiria

Nëse jeni adhurues i filmave horror, ky është një film italian që duhet ta shihni me sytë e ngulitur. Drejtuar nga një nga mësuesit më të mëdhenj të filmave horror, Dario Argento, ky film mahnitës ndjek një të ri amerikan i cili shkoi për të studiuar në një shkollë baleti në Gjermani. Ka vrasje misterioze rreth tij kur ai mëson për diçka edhe më të keqe. Filmi ka një fjalor mbresëlënës dhe një rrjedhë të lehtë për tu kuptuar të gjuhës. Nëse jeni një student italian fillestar, ky është një nga filmat më të mirë për të filluar.

 

Meglio gioventá

Fillimisht u transmetua si një miniserial televiziv. Sidoqoftë, ai shpesh ripaketohej si një epikë dramatike gjashtë orëshe, me dy pjesë për audiencën amerikane që ndjek dy vëllezër nga fillimi i viteve 1960 deri në 2000. La Meglio giovent është një film i paharrueshëm që, në thelbin e tij, është një histori thellësisht njerëzore për familjen, dashurinë dhe miqësinë. Sidoqoftë, ajo është vendosur gjithashtu në sfondin e viteve të trazuara të Italisë së shekullit të 20-të. Pavarësisht se është një shfaqje e gjatë, ky film është një orë e shkëlqyer për studentët fillestarë të gjuhës italiane, veçanërisht ata që kanë interes të mësojnë rreth anni di piombo (“vitet e plumbit”) nga Italia. Vitet e plumbit përdoren për t’iu referuar periudhës nga vitet 1970 në 1980, të cilat u shënuan nga trazira të përgjithshme politike dhe shoqërore dhe sulme terroriste reaksionare dhe radikale.

 

Miniera Vaganti (Topë të Lirshëm)

Për dashamirët e komedisë, ky film ofron një pamje të shtresuar, introspektive dhe të nënshtruar mbi temën e homoseksualitetit të përhapur në rajonin konservator të Italisë së Jugut. Protagonist i filmit është Tommaso i cili po përpiqet të kthehet te familja e tij. Sidoqoftë, të gjitha përpjekjet e tij pengohen nga disa pengesa. Në film, ekziston një kontrast i fortë midis strukturës tradicionale të pranueshme të familjes dhe jetës së dyfishtë sekrete të Tommasos. Ai siguron një burim të besueshëm dhe një rrëfim të shkëlqyeshëm për njerëzit që po studiojnë gjuhën italiane në një nivel të ndërmjetëm. Isshtë e përkryer për të mësuar një fjalor të gjerë, si dhe semantikë në marrëdhënie, dashuri, familje dhe mallra. Përveç kësaj, ju do të njihni disa fraza që mund të përmirësojnë formimin e fjalisë dhe gramatikën tuaj.

 

Mësimi i një gjuhe kërkon që ju të përdorni mjetet dhe filmat e duhur ju ofron një mënyrë të shkëlqyeshme për ta mësuar atë. Edhe nëse aplikoni për një kurs italian, duhet të punoni vetë për të gjetur mënyra për të përmirësuar aftësitë tuaja.

 

Nëse ju pëlqen të shikoni filma, pse të mos i përdorni për të përmirësuar aftësitë tuaja në gjuhën Italiane? Shtatë filmat e përmendur më lart janë sigurisht një fillim i mirë.

 

Mos harroni se ka mënyra të tjera për të mësuar një gjuhë të re dhe për të përmirësuar njohuritë tuaja për të. Pse nuk kërkoni aventura të reja në duke mësuar italisht në Romë , për shembull? hidhni një sy se çfarë Ynsitu ka përgatitur për ju!

Leave a Reply