10 arsye për të studiuar anglisht në Skoci

10 arsye për të studiuar anglisht jashtë vendit

.

1. Skocia është e vendosur në Mbretërinë e Bashkuar

Duke i përkitur Mbretërisë së Bashkuar, ju mund të përfitoni nga të njëjtat avantazhe si ajo për të mësuar anglisht, siç janë mësimet e saj dhe shkollat prestigjioze dhe vendet e mrekullueshme që mund të vizitoni.

2. Ju mund të studioni dhe të punoni në të njëjtën kohë

Skocia është vendi me nivelin më të ulët të papunësisë në Mbretërinë e Bashkuar, e cila mund të jetë një mundësi e shkëlqyer për të studioni anglisht dhe punoni në të njëjtën kohë. Në këtë mënyrë, ju mund të paguani për qëndrimin tuaj dhe të shfrytëzoni sa më mirë qëndrimin tuaj.

3. Ju nuk do të flisni aq shumë gjuhën tuaj amtare

Kur studion jashtë, ju po kërkoni një zhytje të plotë gjuhësore. Kjo në vende shumë turistike, siç është Londra, nuk arrihet, pasi ka shumë njerëz të huaj që flasin gjuhën tuaj.

4. Theksi skocez

Një nga arsyet kryesore për të zgjedhur Skocinë për një kurs Anglishteje është theksi i tij. Thuhet se është shumë e vështirë për tu kuptuar, por kjo është e vërtetë vetëm nëse udhëtoni në Skocinë e thellë dhe rurale.

Në qytetet e mëdha skoceze theksi është shumë i ngjashëm me atë të veriut të Anglisë, kështu që nuk do të keni ndonjë problem për të kuptuar veten. Gjithashtu, kjo do të forcojë të kuptuarit tuaj të të dëgjuarit.

Zbuloni 10 truke për të përmirësuar shqiptimin tuaj në anglisht.

5. cheapshtë e lirë

Duhet ta dini se krahasimi i kostoja e jetesës në Skoci është më e lirë se Londra , dhe një strehim i përbashkët në qendër të Edinburgut mund t’ju kushtojë rreth 400 paund në muaj.

e tij cilësia e jetës është e lartë dhe nuk do të duhet të përdorni transportin, pasi mund të ecni kudo.

Përveç kësaj, ju mund të përfitoni nga subvencioni përfitimi i taksës së punës nëse paga juaj nuk është shumë e lartë ose nuk punoni me orë të gjata.

6. Njerëzit e tij

Karakteri skocez do t’ju bëjë të dashuroheni edhe më shumë me këtë vend. Pavarësisht besimit se ato janë të largëta, krejt e kundërta! Ata janë shumë bisedues, miqësorë dhe të gatshëm t’ju ndihmojnë .

Përveç kësaj, ata bëjnë një përpjekje për ta bërë veten të kuptueshëm, gjë që lehtëson shumë qëndrimin.

7. Peisazhet e saj janë të pabesueshme

Shijoni peisazhe ëndrrash nuk është në dispozicion për askënd. Studimi i anglishtes në Escola do t’ju lejojë të shijoni mrekulli të tilla si Liqen Ness, Liq Katrine, Ishujt Orkney, Loch Lomond ose Ben Nevis, ndër të tjera. Ju do të mendoni se jeni në një histori!

8. Argëtim dhe kulturë dhe i siguruar

Nëse juaji është jeta e nates , ju mund të shijoni mbylljen e pubeve shumë më vonë sesa në Angli, duke llogaritur në klubet më të mira Nga Mbretëria e Bashkuar. Gjithashtu për t’u gjetur në Edinburg janë disa nga festivalet më të mira evropiane siç janë Hogmanay dhe Fringe Festival.

Përveç kësaj, ju mund të shijoni ditën e punëdhënësit tuaj, Shën Dita e Andrew, një nga festimet më të famshme ku rrugët janë të mbushura me muzikë, vallëzim dhe flamuj.

Sa i përket kulturës së saj, ju mund të shijoni muzeume, ekspozita, koncerte dhe ngjarje të ndryshme lokale. Falë tyre do të jeni në gjendje të ushqeheni me kulturën autentike skoceze ndërsa zotëroni anglisht.

9. Skenarët e serialeve dhe filmave tuaj të preferuar

Ju mund të vizitoni skena të shumta nga filmat tuaj të preferuar , si saga Harry Potter, Skyfall, Los Inmortales ose Braveheart ndër të tjera, dhe seriali juaj i preferuar: Game of Thrones, The Crown ose Outlander.

10. Frymëzimi

Skocia ka autorë të mëdhenj si Walter Scott, Arthur Conan Doyle, Robert Burns … të gjithë të frymëzuar nga këto toka të mrekullueshme me bukuri të madhe. Tani është koha për frymëzim!

Shpresojmë që t’ju kemi bindur të bëni tuajat Kurs anglisht në Skoci ku do të shijoni një përvojë të mrekullueshme. Mos hezitoni të punësoni kursin tuaj përmes Ynsitu , vendi juaj në treg me kurse në më shumë se 30 vende dhe 11 gjuhë të ndryshme. Filloni aventurën tuaj!

Leave a Reply