9 shenja jeni gati të studioni jashtë vendit

 

Studimi jashtë është mënyra më e mirë për të mësuar një gjuhë të re, por si e dini nëse jeni vërtet gati për të filluar këtë aventurë? Për t’ju ndihmuar të merrni këtë vendim të vështirë, ne kemi bashkuar një listë të shenjave që do t’ju bëjnë të shihni nëse jeni vërtet të gatshëm për të filluar procesin.

 

1. Ju keni një mani me muzikën / serialin / filmat e një vendi

Shikimi i serialeve ose filmave dhe dëgjimi i muzikës në gjuhën që po studioni (ose dëshironi të studioni) është një nga mënyrat më të mira për të mësuar. Por nëse pak nga pak kjo bëhet një mani, është koha të vini valixhet dhe të provoni atë që ndihet të jesh në vendin tënd.

 

2. Ju jeni i tëri në mësim

Mund të tingëllojë e çuditshme, e dimë, por është më e zakonshme sesa tingëllon. Ju nuk jeni në gjendje të bëni një udhëtim me autobus ose metro pa përparuar në një nivel ose tjetër në aplikacionin tuaj të gjuhës, ose pa lexuar një kapitull të një libri në atë gjuhë. Ju keni një mision të përmirësoheni çdo ditë dhe të kaloni sa më shumë kohë që të mundeni duke përsosur njohuritë dhe theksin tuaj

 

3. Ju ëndërroni në një gjuhë tjetër

Kjo zakonisht është diçka e privilegjuar që u ndodh vetëm atyre njerëzve që zotërojnë një gjuhë, por nëse jeni shumë të përgatitur për të studiuar jashtë vendit, ajo gjuhë gjen një mënyrë për të depërtuar në ëndrrat tuaja.

 

4. Ju pengon të flisni vetëm një gjuhë

Dikush dikur tha se kufiri i gjuhës së një personi është kufiri i botës së tij dhe nuk ka të vërtetë më të madhe. Pra, nëse jeni lodhur tashmë nga bota juaj në një gjuhë të vetme dhe kufijtë e imponuar nga komunikimi në të, është koha juaj. Ekziston një botë e madhe atje dhe është koha që ju të flisni me të.

 

5. Ju e doni ushqimin e një vendi të caktuar

Pak gjëra ju lejojnë të hyni në një vend po aq sa ushqimi i tij. Shijakët tuaj të shijes duan të provojnë se si është të hash atë ushqim që të pëlqen aq shumë, në vendin e tij të origjinës. E dhëna! Kur stafi i restorantit tashmë e di se çfarë jeni duke porositur përmendësh, është koha për të shkuar.

 

6. Ju jeni një person kurioz dhe mendjehapur

Ju jeni të apasionuar pas njohjes së botës, ju intrigojnë kulturat e tjera dhe vazhdimisht i bëni vetes pyetje rreth vendeve, tingujve dhe aromave nga e gjithë bota. Të humbësh në një qytet të panjohur tingëllon shumë mirë dhe mezi pret të jesh në një qytet ku askush nuk të njeh më. Ju dëshironi të njihni çdo cep dhe mësimi i një gjuhe është hapi i parë për t’u bërë një globetrotter.

 

7. Ju tashmë e dini se çfarë ekskursione dhe aktivitete do të bëni

Google është bërë miqtë e tu më të mirë. Falë tij ju keni zbuluar hartat e metrosë, ekskursione urbane dhe një listë të madhe të gjërave që nuk mund të humbisni. Ju tashmë keni itinerarin për javën e parë në destinacionin që dëshironi ta vizitoni aq shumë dhe është koha e përkryer për të filluar atë hetim.

 

8. Të gjithë i dinë planet tuaja për të studiuar jashtë vendit

Ju jeni aq të ngazëllyer për programin tuaj që e ndani atë me të gjithë. Miqtë tuaj, familja juaj dhe madje edhe fqinji juaj e dinë që ju do të largoheni. Nuk ka asgjë të keqe në ndarjen e tij!

 

9. Ju dëshironi të dini se si është të jetosh në një vend tjetër

Klasa gjuhësh, aplikacione, filma, podcast … ju i shihni ato super interesante dhe argëtuese. Por ju e dini që zhytja totale në gjuhë është e mundur vetëm duke e praktikuar atë 24 orë me njerëz nga ai vend. Shqetësimi për përparimin maksimal dhe në kohën më të shkurtër të mundshme tregon vetëm se jeni një person i pjekur dhe plotësisht i përgatitur.

 

Deri tani është koha, shfrytëzojeni rastin dhe udhëtoni me të Ynsitu drejt vendit që dëshironi të dini aq shumë. Tonë Kurse jashtë vendit Kjo do t’ju ndihmojë të përmirësoni gjuhën dhe të jetoni një përvojë unike. Vazhdoni dhe përmbushni ëndrrën tuaj!