5 destinacionet më të mira për të studiuar italisht

Mejores destinos para estudiar Italiano

Studimi një gjuhë tjetër përveç gjuhës amtare është një kënaqësi e vërtetë për njerëzit që vlerësojnë magjinë e gjuhës. Mësimi i një gjuhe të re është një mënyrë tjetër për të parë botën. Shtë një përvojë që mund ta bëni edhe më spektakolare nëse e bëni kurs në një vend ku gjuha që dëshironi të mësoni është gjuha zyrtare.

Arsyet janë të dukshme: vendi më i mirë për të të bëjë një Kurs italian eshte Italia. Në këtë vend ju jo vetëm që do të gjeni veten me mundësinë e mësimit të një gjuhe të re, por gjithashtu do të thithni një kulturë të pasur prej disa shekujsh që përfshin shprehjen më të lartë të manifestimeve njerëzore si arti, moda, ushqimi dhe historia antike .

5 destinacionet më të mira në Itali për të ndjekur një kurs italian jashtë vendit

Ne kemi zgjedhur pesë qytete të bukura italiane për të cilat me siguri keni dëgjuar, secili prej tyre ka hijeshinë e tij të veçantë dhe qëndrimi juaj atje mund të jetë një përvojë e paharrueshme për shumë arsye.

Firence, djepi i artit

A doni të udhëtoni për në I huaj të mësosh një gjuhë tjetër dhe përveç kësaj je artdashës? Ne kemi qytetin perfekt për ju, është qyteti i mrekullueshëm italian i Firences.

Firence është praktikisht një vepër arti që merr frymë. Thuaj se është djepi i rilindjes Italiane eshte thjesht e zakonshme. Firence në atë kohë konsiderohej kryeqyteti i Evropës. Historia e saj e shkëlqimit daton që nga Mesjeta, kur u krijua si një nga qendrat më të rëndësishme kulturore, artistike dhe ekonomike në Evropë.

Qendra historike e Firences përbëhet nga ndërtesa romane dhe gotike. Shumë nga këto ndërtime janë më shumë se nëntë shekuj të vjetra. Gjatë Rilindjes, artistët e kultit si Leonardo da Vinci dhe studentët e tij, Michelangelo, Donatello, Botticelli dhe Giovanni Boccaccio jetuan atje, për të përmendur vetëm disa.

Për dikë që dëshiron meso italisht, Firence ofron një gamë të gjerë të akademive prestigjioze. Klima është e lagësht tropikale dhe lidhet shumë mirë me temperamentin latin.

Siena, e vogël, simpatike dhe ideale për një kurs italian jashtë vendit

Piazza del Campo, Katedralja e Sienës dhe Pallati i Komunës së Sienës janë disa nga ndërtimet që mund të përmbledhin bukurinë imponuese të këtij qyteti antik. Në rrethinat e saj mbizotëron arkitektura e stilit Gotik dhe Romanesk; Në muzetë e saj mund të gjesh vepra nga artistë të mëdhenj të Rilindjes.

Një tjetër tërheqje e këtij destinacioni është oferta e tij e gjerë gastronomike, e cila përfshin verërat më të hollë toskane dhe makaronat dhe përgatitjet e bukës bazuar në grurin më të mirë. Aty nuk mund të humbasësh Palio-n e njohur ndërkombëtarisht, e cila është një garë me kuaj rreth Piazza del Campo.

Kjo ngjarje daton që nga Rilindja, në kohën kur autoritetet fetare ndaluan të gjitha demonstratat e dhunshme të tilla si lufta me dema, Palio u krijua në vend të tij. Sot Siena është një qytet me pak më shumë se 50,000 banorë. Stili i jetës së tij është i qetë, gjë që e bën atë një destinacion të mirë për të studimi gjuha italiane .

Roma, një qytet i hapur për të huajin

Qyteti i Romës nuk ka nevojë për një letër përcjellëse. Ndoshta është qyteti italian ekselencë. Në kohën e tij të lulëzimit ishte kryeqyteti i botës së civilizuar dhe nxjerr peshën e një historie njëmijë vjeçare. Në Romë ju mund të shijoni ushqimin dhe kulturën italiane në të gjithë shkëlqimin e saj. Ka një numër të madh të vendeve historike të tilla si Koloseu i famshëm Romak, Bazilika e Shën Pjetrit, Panteoni, Kapelë Sistine dhe muzetë e Vatikanit.

Roma u themelua në 753 para Krishtit. C; historia e saj artistike, kulturore dhe shoqërore është një arketip i të gjithë Perëndimit. Sot, Roma është krenare për të kaluarën e saj të pamatshme dhe mirëpret njerëz nga e gjithë bota që vijnë për arsye të ndryshme si turizmi, biznesi, kënaqësia dhe arsimi.

Oferta e institucioneve për mësoni italisht në Romë eshte e madhe Ju mund të gjeni mundësi për praktikisht të gjithë audiencat. Pa dyshim, ky qytet do të hapë mendjen tuaj dhe ju do të mbushni historinë tuaj me momente të paharrueshme të kornizuara nga skena të pavdekshme.

Milano, një qytet me stil

Milano është një nga metropolet e mëdha të Italisë veriore. Shtë kryeqyteti i shtetit të Lombardisë. I gjithë ky rajon njihet për zhvillim të gjerë ekonomik dhe për qendra të industrializuara urbane. Milano është kryeqyteti i modës dhe dizajnit dhe tradita e saj daton shumë larg në kohë.

Milano është qyteti i dytë më i populluar në Itali dhe është qendra financiare e vendit. Shtë themeluar rreth vitit 400 a. C. dhe ka një histori të pasur të denjë për epokën e saj mijëravjeçare. Në fillim u themelua nga popujt galikë të cilët u vendosën në atë zonë për shkak të vendndodhjes së saj strategjike si rrugë tregtare. Më vonë romakët pretenduan që qyteti të kishte kontrollin e itinerarit.

Gjatë Mesjetës ai u bë qyteti më i rëndësishëm në Itali. Kjo periudhë njihet si Dukati i Milanos ose Milanesado. Sot, Milano është një qytet modern me shtatë milion njerëz që karakterizohet nga industria e tij dhe shija e mirë.

Imagjinoni të studioni Italiane në Milano dhe duke ditur nga dora e parë se çfarë do të thotë stili i saj i hollë i jetës. Cfare ka me shume, Ju mund të vizitoni galeritë e artit dhe muzetë, si dhe restorantet dhe vendet e tjera historike me atraksione të ndryshme .

Sirakuza, një perlë e lashtë

Sirakuza është një qytet legjendar i vendosur në ishullin e Siçilisë. Si atraksione turistike, ai ka një numër të madh të rrënojave Greke dhe Romake. Në kohërat antike ishte një pikë strategjike për tregtinë në Detin Mesdhe.

Çdo vit mijëra turistë vijnë atje për të vlerësuar mrekullitë e muzeve të saj arkeologjike dhe tempujt kushtuar hyjnive greke si Apollo. Sirakuza është sot një qytet me një mënyrë jetese të qetë dhe një kosto të qëndrueshme jetese për ata që vijnë atje kryej kurse gjuhe.

Cfare ka me shume, A e dini se italishtja është një nga tetë gjuhët që do të rrisin karrierën tuaj?

Mos mendo më! Italia është destinacioni që dëshironi të arrini. Me Ynsitu ju mund të krahasoni dhe zgjidhni nga të gjitha opsionet për merrni një kurs italian në këtë vend të mrekullueshëm.

Leave a Reply