25 vendet më të mira për të studiuar një gjuhë jashtë vendit

vendet më të mira mësojnë gjuhë

Askush nuk është i vetëdijshëm për rëndësinë e të folurit rrjedhshëm dhe të zotërimit të një gjuhe tjetër përveç gjuhës amtare sot. Si në nivel pune, ashtu edhe për të funksionuar në shumë situata jetësore, në udhëtimet tuaja të kohës së lirë… të qenit në gjendje të komunikoni në gjuhë të ndryshme të hap shumë dyer në të gjitha fushat dhe të bën të rritesh si njeri dhe si profesionist.

Dhe pa dyshim, nëse doni ta arrini këtë qëllim, një zhytje gjuhësore jashtë vendit është mënyra më e mirë për ta arritur atë. Të kesh një kontakt 24/7 me gjuhën, të njohësh mënyrat e saj të të shprehurit, të kesh mundësinë të njohësh gjuhën më “akademike” por edhe atë që flitet në rrugë … është një përvojë unike që do të bëjë, shumë më pak. kohë, ju arrini një nivel shumë më të lartë sesa ta studioni atë në vendin tuaj të origjinës.

Për këtë arsye, në këtë artikull duam t’ju sjellim një listë me 25 vendet më të mira për të studiuar një gjuhë jashtë vendit . Cili është i preferuari juaj?

 

VENDET MË MË TË MIRË PËR TË STUDUAR ANGLISHT

Mbretëria e Bashkuar

Djepi i anglishtes. Studimi i një kursi të anglishtes në Mbretërinë e Bashkuar do t’ju lejojë të përsosni gjuhën nga vendi ku keni lindur dhe të shijoni kulturën e saj në qytetet shekullore si Londra, Oksfordi, Kembrixh ose Canterbury ndër shumë të tjera.

Irlanda

Një kulturë unike plot traditë dhe folklor. Nëse ju pëlqen natyra dhe ndjenja e lirisë, studimi i një kursi anglisht në Irlandë është opsioni i përsosur. Për më tepër, qasja në vend është më e lehtë se në Mbretërinë e Bashkuar.

Sh.B.A.

Nëse doni të dini nga dora e parë anglishten që dëgjoni në filma dhe seriale dhe të jetoni një përvojë të paharrueshme në anën tjetër të oqeanit, studioni një kurs anglisht në Shtetet e Bashkuara, në qytete të tilla si Nju Jorku, Bostoni, Çikago ose San Francisco, ndër shumë të tjera, është një alternativë që nuk do ta harroni kurrë.

Kanada

Me një kulturë më të afërt me europianin dhe një vend me natyrë të egër, Kanadaja është një tjetër opsion që nuk të lë indiferentë. Toronto, Vankuver, Montreal, Otava … opsione të shumta për kursin më të mirë të anglishtes në Kanada.

Australi

Për kërkuesit më të guximshëm dhe aventurë, studimi i anglishtes në Australi mund të jetë alternativa më e mirë. Një vend ku nuk do të mërziteni kurrë dhe ku do të mësoni anglisht në një mënyrë optimale. Qytete si Melburni, Brisbani, Adelaide ose Sydney ju presin për kursin tuaj të anglishtes në Australi.

Zelanda e Re

Dhe nëse ende dëshironi të shkoni pak më tej dhe ta çoni aventurën në nivelin më të lartë, zgjidhja është të studioni anglisht në Zelandën e Re. Auckland, Wellington … pse jo?

Afrika e Jugut

Nëse dëshironi të njihni një kontinent të mahnitshëm dhe të zbuloni kulturën, njerëzit dhe parqet natyrore të tij, duhet të zgjidhni Afrikën e Jugut për kursin tuaj të anglishtes jashtë vendit. Cape Town është opsioni perfekt për këtë rast.

malt

Nëse përveç mësimit të anglishtes dëshironi relaksim dhe argëtim në një alternativë më të lirë, Malta është vendi i duhur për të mësuar anglisht. Valletta, Sliema… patjetër do t’i doni.

 

VENDET MË MË TË MIRË PËR TË STUDUAR Frëngjisht

Kanada

Kanadaja është gjithashtu një mundësi ideale për të mësuar frëngjisht, në këtë rast, ne rekomandojmë qytetin më të rëndësishëm në zonën e tij frëngjisht-folëse, Quebec.

Franca

Mëmëdheu i gjuhës frënge. Mund të themi se studimi i një kursi frëngjisht në Francë është një nga mënyrat më të mira për të mësuar këtë gjuhë. Qytetet magjepsëse si Parisi, Toulouse, Bordeaux ose Nice janë vende që duhen marrë parasysh.

zvicerane

Një vend miqësor ku ka edhe një vend për aventura dhe sporte bore me Alpet në pragun tuaj. Pse të mos zgjidhni Zvicrën për kursin tuaj të frëngjishtes jashtë vendit?

 

VENDET MË MË TË MIRA PËR STUDIM TË SPANJISHT

Spanja

Spanja ka gjithçka për të qenë vendi i përsosur për të studiuar spanjisht. Pavarësisht nëse ju pëlqejnë qytetet e mëdha, qytetet e vogla, plazhi, malet … të studioni spanjisht në qytete si Madridi, Barcelona, Valencia, Tenerife … është diçka që nuk dëshironi ta përfundoni.

Argjentina

Nëse preferoni të studioni spanjisht në Amerikën e Jugut, Argjentina mund të jetë një opsion i shkëlqyeshëm. Vende të pabesueshme, njerëz të hapur … do të mësoni brenda dhe jashtë klasës. Çfarë mendoni për Buenos Aires?

Meksika

Nëse jeni të interesuar për kulturat e lashta si Aztekët ose Majat, dhe mësoni ndërsa argëtoheni dhe vizitoni vende magjike, të studioni spanjisht në Meksikë është një opsion ideal. Mexico City, Playa del Carmen … çfarë tingëllon mirë?

Kolumbia

Një tjetër vend në Amerikën e Jugut ku do të kombinoni mësimin me argëtimin. Cartagena de Indias, Medellín… vende të shkëlqyera për të studiuar spanjisht në Amerikën e Jugut.

Rep . Domenikane

Nëse keni prioritet motin e mirë, plazhet, argëtimin… edhe pse pa harruar të mësoni, studimi i spanjishtes në Republikën Domenikane është destinacioni që duhet të zgjidhni.

 

VENDET MË MË TË MIRA PËR STUDIM GJERMANISHT

Gjermania

Nëse dëshironi të studioni gjermanisht, vendi i parë që duhet të keni parasysh është Gjermania. Një vend i avancuar që ju ofron gjithçka për të mësuar gjuhën e tij në mënyrën më të mirë të mundshme. Berlini, Frankfurt, Hamburgu, Mynihu… janë vende perfekte për të mësuar gjermanisht.

Austria

Austria fqinje është gjithashtu një vend tjetër i mrekullueshëm për të mësuar gjermanisht. Një kurs gjermanisht në Vjenë jep shumë informacion në nivel profesional.

 

VENDET MË MË TË MIRA PËR STUDIM TË ITALIZËS

Italia

Italishtja është një nga gjuhët më të folura të “nivelit të dytë”. Nëse dëshironi ta mësoni atë në vendin tuaj të lindjes dhe të shijoni historinë, gastronominë, etj., në qytete si Roma, Milano, Firence apo Bolonja do të gjeni vendin e duhur.

 

VENDET MË MË TË MIRA PËR STUDIM PORTUGIZEN

Portugalia

Nëse dëshira juaj është të flisni portugalisht, alternativa më e lirë mund të jetë Portugalia. Një vend ku kombinohen mësimi, plazhet dhe argëtimi. Lisbona ose Faro janë vendet perfekte për të.

 

VENDET MË MË TË MIRË PËR TË STUDUAR KINEZEN

Kinë

Kinezishtja është një nga gjuhët më të folura në planet dhe në nivel profesional është vërtet interesante ta njohësh. Studimi kinez në Pekin, Shangai ose Guangzhou është një investim në të ardhmen për jetën tuaj profesionale.

 

VENDET MË MË TË MIRA PËR TË STUDUAR JAPONIZËN

Japonia

Një gjuhë tjetër me shumë përparësi në nivel profesional, dhe me një vend magjepsës që të kap sapo shkel këmbën në të. Qytete si Tokio, Kioto ose Kobe janë perfekte për të zbuluar një botë të re dhe për të studiuar japonezët në Japoni.

 

VENDET MË MË TË MIRA PËR STUDIM GJUHËT E TJERA

Rusia, Koreja e Jugut, Polonia, Turqia

Nëse dëshironi të studioni një gjuhë më pak të njohur si rusishtja, koreanishtja, polonishtja ose turqishtja, nga platforma jonë për kurset e gjuhës jashtë vendit do të keni gjithashtu mundësinë.

 

Mos prisni më dhe filloni të investoni në të ardhmen tuaj dhe jetoni një eksperiencë të paharrueshme. Merrni një kurs gjuhësor jashtë vendit me Ynsitu. Menaxhim i thjeshtë dhe çmime konkurruese. Nuk ka më justifikime.